Gemerek Gezi Rehberi
Gemerek Gezi Rehberi

Gemerek Gezi Rehberi

Sivas iline bağlı bir ilçe konumunda olan Gemerek, 1132 kilometrekarelik yüzölçümüne sahiptir.  İlçe; doğusunda ve kuzeyinde Şarkışla ilçesi, güney ve güneybatısında Kayseri, batısında Kayseri ve Yozgat illeri ile komşudur. Akarsuları, ormanlık alanları ile oldukça güzel bir doğal hayata ev sahipliği yapan Gemerek, doğu-batı yönünde önemli konumuyla da zengin bir tarihi ve kültürel geçmişe sahiptir. Sivas merkeze 103 kilometre mesafede yer alan ilçe, doğal ve tarihi dokusuyla görenleri kendine hayran bırakan Gemerek, Sivas geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.


Gemerek’e nasıl gidilir?

Sivas il merkezine kara, hava ve demiryoluyla ulaşmak oldukça kolaydır. Şehir merkezine 22 kilometre mesafede yer alan Sivas Nuri Demirbağ Havalimanı’na farklı hava yolu firmaları ile ulaşmak mümkündür. İstanbul ve İzmir’den tarifeli seferler düzenlenen Sivas’a havalimanından şehir merkezine ve şehir merkezinden havalimanına karşılıklı otobüs seferleri uçak iniş-kalkış saatine göre düzenlenmiştir. Dolayısıyla il dışından kente ulaştığınızda başta Gemerek olmak üzere çeşitli otobüs seferleri olmak üzere dolmuş, taksi veya kiralık araçlarla diğer ilçelere ulaşabilirsiniz. Sivas Belediyesi tarafından verilen otobüs seferleri hizmeti, konforlu ve ekonomiktir. Ayrıca havalimanından Tokat şehrine de servis hizmeti olduğunu hatırlatmak isteriz.


Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Sivas; Erzurum’a 434, Kayseri’ye 196, Malatya’ya 247, Ankara’ya 442, İzmir’e 1023, Bursa’ya 821, Antalya’ya 836 ve İstanbul’a 893 kilometre uzaklıktadır. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Sivas’a ulaşım için birçok alternatif bulunmaktadır. İstanbul’dan kara yolunu kullanarak, Sivas’a ulaşmak isterseniz Ankara üzerinden Kırıkkale Samsun çıkışını takip etmenizi ardından Yozgat güzergâhı üzerinden Sivas’a ulaşmanızı öneririz. Antalya yönünden gelecek iseniz, Konya-Manavgat, Adana çevre yolu, Konya- Aksaray, Kayseri-Nevşehir, Kayseri-Niğde yönünü takip etmeniz yeterli olacaktır. Karayolu üzerinden otobüsle Sivas’a ulaşmak isteyenler de tüm büyük şehirlerden Sivas’a düzenlenen otobüs seferlerini kullanabilir. Sivas’a demir yolunu kullanarak ulaşmak isteyenler için ise Ankara, İstanbul, Kayseri ve Kars’tan Sivas’a tren seferlerini araştırmanızı tavsiye ederiz. Yine de zamandan tasarruf etmek isteyenler için Sivas’a ulaşmanın en hızlı ve konforlu yollarından biri de elbette hava yolu oldukça iyi bir seçenek olacaktır.


Gemerek’te doğa sporları
Gemerek’te doğa sporları

Gemerek’te doğa sporları

Bölgede özellikle yerel yönetim ve bağımsız STK’lar ile doğa sporlarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşlerine oldukça uygun bir ortam sağlayan bölgede, Sivas merkeze 22 kilometre uzaklıkta bulunan Emirhan Kayalıklarına doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) tarafından belli aralıklarla düzenlenen çeşitli aktiviteler hafta sonlarında oldukça ilgi görüyor. Emirhan Kayalıklarına yapılan yürüyüşe katılan yerli ve yabancı turistler şehrin stresli yaşantısından uzaklaşarak, doğayla baş başa vakit geçirebiliyor.

Gemerek’te gezilecek yerler
Gemerek’te gezilecek yerler

Gemerek’te gezilecek yerler


Merkez Camii (Şahruh Bey Mescidi)

Gemerek merkezinde yer alan Şahruh Bey Mescidi, ilçenin simge yapılarındandır. Caminin giriş kapısı üzerinde bir kitabe vardır. Bu kitabeye göre Merkez Camii ilk olarak Dulkadiroğlularından Alaüddevle’nin oğlu Şahruh Bey tarafından yapılan cami, 1749 ve 1822 yılları arasında restore edilmiştir. Dikdörtgen planlı, düz tavanlı bir yapı olan cami, tarihi dokusu ile öne çıkmaktadır.


Çepni Camii

İlçe merkezinde yer alan bir diğer cami olan Çepni Camisi, orijinal yapısını günümüze kadar korumayı başarmış nadide camilerimizden biri konumundadır. Kitabesine göre 1530 yılında Kızılkocaoğlu İsa Bey tarafından yaptırılan cami, 1826 ile 1898 yılları arasında onarım işleminden geçmiştir. Bir avlu içinde bulunan cami özel taşlarla yapılmış oldukça tarihi bir yapı olarak dikkat çekmektedir. Kare planlı, çapraz tonoz ile örtülü olan Çepni Camisi, tek minarelidir. Orijinal hali ile tarihe bir yolculuk yapmanıza vesile olacak cami, mihrabı ile de görenleri büyülemektedir.


Çepni Hamamı

Gemerek ilçesinde Çepni Camisinin güneyinde yer alan Çepni Hamamı, camiye yaklaşık 20 metre uzaklıktadır. İlçenin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen Çepni Hamamı’nın Çepni Camii ile aynı tarihte yapıldığı tahmin edilmektedir. Dikdörtgen planlı ve iki kubbeli bir yapı olan hamam günümüzde yöre halkına hizmet vermeye devam ediyor.


Şahruh Köprüsü

Sivas iline bağlı Gemerek ilçesi ve Kayseri iline bağlı Sarıoğlan ilçesi arasında Kızılırmak üzerinde bulunan Şahruh Köprüsü, bölgenin en önemli yapılarından biridir. Kitabesine göre bu köprü Dulkadir oğullarından Şahruh Bey tarafından yapılmış ve köprü farklı yerleşimleri birbirine bağlayarak insanlara hizmet vermiştir.  Köprü yaklaşık 4 metre genişliğinde 8 gözden meydana gelir. Taştan yapılan köprü muazzam bir yapı olarak da dikkat çekmektedir. İlçenin en önemli tarihi eseri olma özelliğine sahip olan köprü, günümüzde de kullanılabilir durumdadır.


Sızır Şelalesi

Gemerek ilçesinde yer alan Sızır Şelalesi,  yeşillikler içinde gürül gürül akan sesi ile huzur vermektedir. İlçenin vazgeçilmez mesire yerlerinden biri olan Sızır Şelalesi,  gerek yöre insanı için gerekse yabancı turistler açısından keyifli zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Aynı zamanda güzel manzara fotoğrafları çekmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Sızır Şelalesi, ayrıca zaman ayırmayı hak edecek niteliktedir.


Gemerek’te nerede ne yenir?

Mutfak kültürüyle öne çıkan kentlerimizden biri olan Sivas’ta birçok farklı lezzet bulmanız mümkündür. Çeşitli yöresel ot ve baharatlarla yapılan çorba çeşitlerinden kebap türlerine, zengin pilav çeşitlerinden sebze ve et yemeklerine kadar birçok lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Mutlaka denemeniz gereken Baduç aşı, Helle aşı, ekşi aşı ve düğürcek aşı bu lezzetlerden sadece bazılarıdır. Her biri farklı şekilde yapılan bu çorbaları başka bir yerde bulamazsınız. Gemerek’te bu eşsiz lezzetleri tadabileceğiniz mekanları ise; Dinlenme Tesisleri, Buğra Kebap Salonu, Derviş Ustanın Yeri, Kardeşler Pide Kebap Salonu, Gökpasta Salonu şeklinde sıralamak mümkündür.

Gemerek’te gece hayatı
Gemerek’te gece hayatı

Gemerek’te gece hayatı

Başta Sivas il merkezi olmak üzere Gemerek’te hareketli bir gece hayatı yoktur. Birçok Anadolu şehrinde öne çıkan bu durum, kentlerin muhafazakar yapısından kaynaklanmaktadır. Ancak bazı Anadolu kentlerinde açılan üniversiteler, bu durumu önemli oranda değiştirmiştir. Sivas’ta bu kentlerimizden biridir.  Üniversiteli gençlik ile biraz daha hareketlenen gece hayatında Sivas’ta İstasyon ve Atatürk caddeleri öne çıkar. Buralarda özellikle akşamları da hizmet veren çok sayıda kafe ve bar bulunur. Şehirde gece hayatında öne çıkan Heybeli Bar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Şehir merkezinde bulunan Heybeli Bar, canlı müzik konsepti ile her gece geç saatlere kadar hizmet vermektedir. İl merkezinde bulunan bir diğer mekân ise Eskikale Mahallesi’nde bulunan Balkon Cafe’dir. Bunun dışında şehirde canlı müzik yapılan çeşitli türkü barlar vardır. Aksu Cafe, Cafe Bahane, Neşve Sivas ve Captan Crown Bar Sivas merkezinde canlı müzik yapılan mekânların başında gelir. Gemerek’te ise az sayıda kafe bulunmaktadır. Aktif bir gece hayatı isteği ve arayışı olanlar Sivas merkezde yer alan kafe ve barlar tercih edilebilir.