Suudi Arabistan’da yapılacak olan G20 zirvesinde turizm sektörünün durumu da konuşulacak. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, turizm sektörünün krizden kurtarılması için acil önlemler almaları için çağrıda bulundu.

WTTC Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, G20 için Suudi Arabistan’da toplanacak olan dünya liderlerine seslenerek koronavirüs nedeniyle tarihinin en büyük krizini yaşayan turizm sektörünün kurtarılması için acil önlem alınması için çağrı yaptı.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede 150’den fazla ülkeye yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan Coronavirüs, en çok turizm sektörünü etkiledi. Koronavirüs nedeniyle 75 milyon insanın risk altında olduğu ve WTTC, kruvaziyer şirketleri, GDS, hava yolları, diğer teknoloji şirketeri, oteller, acenteler, tur operatörleri, acentelerini kurtarmak için kaynak ayrılmalı ve egüdüm içinde çaba gösterilmesi gerektiğini, geçimini turizm sektöründen sağlayan 330 milyon insanın işinin kurtarılması gerektiğini ifade etti.

WTTC Başkanı ve CEO’su olan Gloria Guevara, koronavirüs salgının benzeri görülmemiş bir yıkımla yüz yüzyüze getirtiğini, turizm için küresel bir kurtarma paketinin hayata geçirilmediği sürece, seyahat sektöründe daha büyük bir yıkımın yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu, bu yüzden G20’nin acilen, risk altında olan 75 milyon istihdamı kurtarmak için hareket geçmesi gerektiğini ifade etti.