Coronavirüs salgınının en çok etkilediği ABD’de belediye başkanı ve vali tartışmaya neden olacak bir karara imza atti ve plajları, parkları yeniden açtı.

ABD’de 700 binden fazla insan koronaya yakalanmış ve 30 binden fazla insan hayatını kaybetti. Florida Vailisi ve Belediye Başkanı tartışmalı bir karara imza attı ve Cuma günü parkları ve plajları yeniden açtı. Hayvanların gezdirilebileceği, koşu yapılabileceği, balık tutulabileceğini belirtti.

Florida Valisi Ron DeSantis Cuma günü sahillerin ve parkların yeniden açılmasına karar verdi. Belediye Başkanı Lenny Curry parkları ve plajları yeniden açtı. Plajlar ve parklar 06:00-11:00 ve 17:00-20:00 saatleri arasında açık olabilecek. Burada 50 kişiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandı ve sosyal mesafe korunması şartı getirildi.  Florida’da 25 binden fazla koronavirüs vakası bulunuyor ve 700 kadar insan hayatını kaybetti.

Çin’de ortaya çıkan coronavirüs nedeniyle dünyada binlerce insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Salgın en fazla ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, İran, Irak, Çin, Yunanistan, Rusya ve Türkiye. Türkiye’de en fazla vaka ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü. Büyükşehirlere ve Zonguldak’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Coronavirüs salgının tamamen kaybolması ise belirsizliğini koruyor. Bunun yanı sıra aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Aşı çalışmalarına başlayan ülkeler ise ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Türkiye, Japonya, Çin’de devam ediyor.

Coronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı ise yaşa bağlı olarak uygulanıyor. Büyükşehirler ve Zonguldak’da ise sokağa çıkma yasağı haftasonu uygulanmıştı.