Finike Gezi Rehberi
Antalya – Finike Gezi Rehberi

Finike Gezi Rehberi

Antalya’nın kıyı bölgesinde bulunan turistik ilçesi Finike; doğusunda Alakır çayı ile Kumluca ilçesi, kuzeyinde Elmalı, batısında Demre, güneyinde ise Akdeniz ile komşudur. Kış aylarında sakin bir hayatın devam ettiği Finike’de, yaz ayları turizmin etkisiyle oldukça canlıdır. Bereketli bir ovada 2 bin 458 dönümlük alana sahip olan ilçenin 28 kilometre uzunluğunda sahil şeridi vardır. Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Finike’de yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçer. Teke Yarımadası’nda yer alan ilçe, eski çağlarda ‘Likya’ uygarlığı olarak tanımlanan bölgede yer alır. İsminin Fenikelilerden geldiği tahmin edilen Finike’de Milattan Önce 3 binli yıllardan beri insan yerleşimi tahmin edilmektedir. Her çeşit tarımsal ürünün varlık bulduğu verimli topraklara sahip olan Finike, seracılık ve narenciye üretiminde öne çıkar. Özellikle Finike portakalı olarak bilinen ürünüyle ünü Türkiye ve hatta dünya geneline yayılmış olan ilçede yapılan bilimsel araştırmalarda bu portakalın eşdeğerinin olmadığı saptanmıştır. Ayrıca Türkiye genelinde yetiştirilen portakalın sekizde biri Finike’de yetiştirilir.


Finike Gezilecek Yerler
Finike Gezilecek Yerler

Antik kentleri ile Finike’de gezilecek yerler…

Limyra Antik Kenti

Finike’ye yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Limyra Antik Kenti, 1969 yılında başlatılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Milattan Önce 5’inci yüzyılda kurulduğu tespit edilen bu antik kent, Pericies zamanında Likya’nın başkenti olmuştur. Kentte bulunan antik tiyatro bugün en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelir. Ayrıca Likya sanatının benzersiz örneği olan, Roma imparatoru ünlü Jül Sezar’ın oğlu Gaus Sezar anısına yapılan anıt mezar görülmeye değerdir. Bölgede yer alan kaya mezarları, akropol, Bizans kilisesi ve Heroon anıtı da antik kentin önemini artırmaktadır.


Arykanda Antik Kenti

Finike’ye 34 kilometre mesafede bulunan Arykanda Antik Kenti de son derece ilgi çekici bir turistik bölgedir. Aşama aşama yükselen teraslar üzerinde kurulan kent, Milattan Önce 2 binli yıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Likya Birliği’nde temsil edilen kentlerden olan Arykanda, Milattan Sonra 141 yılındaki depremde hasar görmüş, ancak onarımdan geçirilmiştir. Ardından 240 yılında yine depremde yıkılan kent, varlığını yüzyıllarca sürdürmeyi başarmıştır. Daha sonraki yıllarda da depremlerde hasar gören Arykanda, konumu ve büyük ölçüde sağlam kalmış yapıları ile görülmesi gereken yerlerdendir. Arykanda Antik Kenti’nin girişindeki hamamın duvarları ve pencereleri bugüne kadar ulaşmıştır. Sağ tarafında bulunan nekropol ve koruma altına alınan büyük bir blok üzerindeki kabartmalar görenleri hayran bırakmaktadır. Ayrıca sol üst kısımda ise devlet agorası, odeon, tiyatro, stadyum gibi bölümleri mutlaka ziyaret edilmelidir.


Suluin Mağarası

Asya kıtasının bugüne kadar tespit edilen en derin mağarası olan Suluin, 80 metrelik giriş ağzıyla dikkat çeker. Bu doğa harikasına 1995 yılında dalış yapan bir su altı araştırma ekibi, 122 metre indiği halde mağaranın sonuna ulaşamamıştır. Suyun kireç taşlarını eriterek oluşturduğu traverten özellikle Antalya platosu altında pek çok tatlı su kaynağı denize karışır. İçinde sarkıt ve dikitler bulunan Suluin mağarası da bölgedeki sualtı mağaralarındandır.


Elmalı Müzesi

Eski hükümet konağı ile bahçesinin tekrar düzenlenmesiyle hizmete açılan Elmalı Müzesi, 1941 yılında inşa edilmiştir. Sekiz teşhir salonuna sahip müzede; Hacımusalar Höyük, Karataş-Semayük, Karaburun, Kızılbel tümülüs kazıları, Bayındır ve pek çok diğer kazıdan çıkarılan eserler sergilenmektedir. Oldukça büyük bir bahçeye sahip olan müze, tarihi olduğu kadar doğal özelliğiyle de dikkat çeker.


Andrea Doria Koyu

Adını Cenevizli bir denizci olan Andrea Doria’dan alan Andrea Doria Koyu, Finike-Demre yolu üzerinde yer alır. Etrafında kayalıklar, yabani zeytinlikler ve makiliklerin bulunduğu koy, Caretta Caretta kaplumbağalarının da beslenme alanıdır. Yapılaşmaya izin verilmediği için harika bir doğaya sahip olan bu koyda nesli tükenme tehlikesi altındaki Akdeniz fokları da mevcuttur. Finike’nin gezi tekneleri ile gidilebilecek en güzel koylarından biridir.


Gökliman Koyu ve Plajı

Likya döneminde liman olarak kullanılan Gökliman Koyu ve Plajı, Finike’ye yaklaşık 6 kilometre mesafede yer alır. Tarihinin oldukça eski olması nedeniyle Gökliman’da çok sayıda tarihi yapıya rastlamak mümkündür. Dibi görünebilecek kadar temiz ve berrak olan deniziyle harika bir yer olan bu koy, belediyenin işlettiği plajıyla bölgenin en çok tercih edilen dinlence yerlerinden biridir.


Apollonia Antik Kenti

Kesin kuruluş tarihi saptanamamakla birlikte arkeologların yaptığı araştırmalarda elde ettiği kalıntılar, Apollonia Antik Kenti’nin Milattan Önce 4’üncü yüzyılda kurulduğuna işaret ediyor. Kim tarafından inşa edildiği de bilinmeyen kent, “L” hafi şeklindeki bir kayalığın üzerinde bulunmaktadır. Surları bugüne kadar varlığını sürdüren bu kentin öne çıkan yapıları ise nekropol bölgesi ve etrafındaki anıt mezarlardır. Ziyaret edilmesi gereken yerler arasında mutlaka görmenizi öneririz.


Gökbük Kanyonu

Antalya kent merkezine sadece 14 kilometre uzaklıkta olan Gökbük Kanyonu, olağanüstü güzelliğiyle hayran bırakıyor. Her yıl daha çok ziyaretçi tarafından görülen kanyon, özellikle doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Su sporlarına uygun bir ortamı da olan kanyon, daha çok macera tutkunlarınca tercih ediliyor.


Finike Plajları

Tarihi kentleri ve koyları ile ünlü Finike’de, çok sayıda harika plaj da turistlerin ilgisini çekiyor. İlçe sınırları içindeki 28 kilometrelik kumsal; berrak ve ılık sularıyla tertemiz bir denize sahiptir. Demre ve Kaş yolunda bulunan çakıl ve kayalık koylar el değmemiş doğal yapısıyla ilgi çekerken, Finike’ye 7 kilometre uzaklıkta bulunan Çağıllı ise mavi bayraklı bir plaj olarak harikulade bir tatil beldesidir.


Finike’de nerede ne yenir?

Bir Akdeniz ilçesi olan Finike’de, pek çok yerde nefis balık çeşitlerini tadabilirsiniz. Çok sayıda Akdeniz balığı, deniz memelisi ve deniz kaplumbağasının bulunduğu Finike Körfezi’nde; mercan ve beyaz lahos en çok talep edilen balıklardır. İlçenin sahil kenarındaki çok sayıda mekanda; akya, mercan, lüfer, lahos, levrek, çipura, minakop, kefal, ispari, izmarit, yasemin, barbunya, hani, sarıkuyruk ve ıskarmoz balıklarını bulmak mümkündür. Balığın yanı sıra Finike’nin en ünlü lezzeti portakalla ve Akdeniz’e özgü lezzetlerle nefis yemekler yiyebilirsiniz.


Neşeli Kafe

Finike ilçe merkezinde yer alan Neşeli Kafe, kentin en hareketli kafeleri arasında yer almaktadır. Güler yüzlü personeli ile hizmet veren bu kafede, fiyatlar da ürünlerin kalitesi göz önünde bulundurulduğunda gayet makul.


Meat Hot Coffee and Food

Kafe olarak ayrıca Meat Hot Coffee and Food da ilçede öne çıkan mekanlar arasındadır. Finike’ye yolu düşenlerin uğraması gereken bu mekan, çalışanlarının nazik ve mükemmel servisi ile dikkat çekiyor. Yiyecekleri de oldukça lezzetli olan bu mekan Yeni Mahalle 505. Sokak’ta yer alıyor.


Neşeli Lokanta

Finike’ye yolunuz düşerse ve balık yemek isterseniz, akla gelmesi gereken ilk mekan Neşeli Lokanta olmalıdır. Dekoru ile de gönülleri fetheden bu lokantada, ahşap masa ve sandalyeleri ile nostaljik bir yemek yiyebilirsiniz. Servis kalitesi ile de öne çıkan mekan Eski Mahalle PTT Caddesi üzerinde bulunuyor.


Ramazan Ustanın Yeri

Eski Elmalı yolu üzerinde bulunan Ramazan Ustanın Yeri; canlı alabalık, ızgara çeşitleri, kebap çeşitleri ve kahvaltısıyla Finike’nin önde gelen mekanları arasında yer alıyor. Oldukça geniş olan mekan, 300 kişilik salonuyla özel günlerde de hizmet veriyor. Öte yandan Finike’de Yeni Mahalle’de bulunan Mavi Sofra ve Eski Mahalle’de yer alan Şişçi Salih de tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.

Antalya Finike Gece Hayatı
Antalya Finike Gece Hayatı

Finike’de gece hayatı…

Akdeniz’de bulunan pek çok ilçede oldukça hareketli yaşanan gece hayatı, Finike’de daha sakindir. Bir tatil beldesi olmasına rağmen sakin bir eğlence hayatı olan ilçede, gece hayatı ağırlıklı olarak parklarda ve kafelerde yaşanıyor. Alkollü mekanların sayısının çok düşük olduğu ilçede, alkol alarak eğlenmek istiyorsanız daha çok otellerin barlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca ilçede az sayıda alkollü mekan da hizmet vermektedir. Kentte gecelerin hareketli olduğu dönem ise Finike Uluslararası Portakal Festivali’nin yaşandığı yedi gündür. Haziran ayı sonu ile Temmuz ayı başlarında düzenlenen bu bir hafta etkinlikte eğlence doruklara çıkıyor.


Finike’de gece hayatının öne çıktığı mekanlar ise; Kale Mahallesi Liman İçi Caddesi’nde bulunan Şato Bar Müzikhol, Şerbetçi Bulvarı’nda bulunan Anfora Restaurant, Liman İçi’nde bulunan Pergole, Kale İçi’nde yer alan Mehtap Müzikhol, Arif Mahallesi’nde bulunan Altın Portakal gazinosu gibi yerlerdir.