Faralya, eski adıyla Uzunyurt olarak anılmaktadır. Burası Fethiye’ye bağlı, denizden 440 metre yükseklikte cennetten bir köşedir. Muğla’ya 165 km, Fethiye’ye ise 25 km uzaklıktadır. Ölüdeniz’e mesafesi ise 10km’dir.

Köy geçimini hayvancılık ve turizmle sağlamaktadır. Burada Roma, Likya medeniyetlerinin kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Faralya Hisar Mahallesi, Orta Mahallesi ve Kabak Mahallesi’nden oluşmaktadır. Burada asırlar öncesinde büyük depremler yaşanmış ve köy Akdeniz’e doğru kaymıştır. Sırtını Baba Dağı’na yaslayan bölge kızıl çam ağaçlarıyla kaplıdır. Köyün adı olan Uzunyurt resmi işlemlerde geçmektedir. Dünyaca ünlü Times Dergisi Türkiye’deki 6 gizli cennet olarak verdiği haberde Faralya Köyü’nden bahsetmiştir.

Fethiye’nin En Güzel Köyü Faralya
Fethiye’nin En Güzel Köyü Faralya

Yeşilin ve mavinin buluştuğu noktada huzurlu ve eğlence dolu bir tatil sizleri bekliyor. Denize dik olarak inen yamaçları ve kayalık sahiliyle farklı bir coğrafi özelliğe sahiptir.
Burada keyifli yürüyüşler, trekking yapabilirsiniz. Burada çadır kampı veya karavan tatilinin yanı sıra tesislerde konaklayabilir ve buradaki otellerde dilerseniz yoga eğitimi alabilirsiniz.
Konaklama olarak daha çok çadır kampı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra karavanla da tatil yapabilirsiniz.

Buraya gelirken iki yolu tercih edebilirsiniz. Biri Likya yolu üzerinde bulunan Kelebekler Vadisi diğeri ise yukarıya doğru yürüyerek ve hatta tırmanarak buraya ulaşabilirsiniz. Diğer seçenek ise arabanızı kullanmak. Ancak tırmanmaktan hoşlanıyorsanız eğer ilk seçeneği uygulayabilirsiniz. Burada konaklayabileceğiniz oteller de var. Ancak en çok çadır tercih ediliyor.
Akşam üstü tekne turu yaparak biranızı, kahvenizi içip güneşin batışını izleyebilirsiniz. Sabanları erkenden kalkıp enfes bir organik kahvaltı yaparak güneşin doğuşuna tanık olabilirsiniz. Faralya’ya gelmişken Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz’i görmeyi unutmayın. Babadağı’ndan yamaç paraşütü yaparak heyecanlı ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Eşsiz ve huzurlu manzarası sebebiyle burada özel olarak açılmış olan yoga otelleri bulunuyor. Fethiye Limanı’nın yanında bulunan Paspatur Çarşısı’na giderek buradan organik ve de otantik ürünlerden sevdikleriniz için hediyelik ürünler satın alabilirsiniz.

Buraya gelmek için Fethiye otogarında indikten sonra Ölüdeniz’e teknelerle Kabak Koyu’na gelebilirsiniz. Buradan taksi veya minibüslerle köye ulaşmanız mümkün. Uçakla geleceksiniz eğer Dalaman Havalimanından inip buradan Havaşla Fethiye’ye geçebilirsiniz. Buradan da Faralya’ya giden minibüslere binebilirsiniz.

[insert page=’muglada-yapilacak-seyler’ display=’content’]