Çin’in Wuhan kentinde orataya çıkan ve kısa sürede dünyanın her yerine yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan virüs en çok turizm sektörünü etkiledi.

Turizm sektörünün yaşanan durum nedeniyle geleceğe yönelik çözüm arayışları sürüyor. Kuzey Atlantik’te yer alan adalar birliği Faroe Adaları ise sanal yöntemle krizi aşmaya çalışıyor. Turistleri adaları uzaktan ziyaret etmeye çalışan Remote Turizm (Uzaktan Turizm) isimli bir proje geliştirdi. Sosyal izolasyon kaynaklı sınırların eğlenceli ve de güvenli bir şekilde aşılmasına yönelik bu projeyi uygulamaya geçirdi.

Sanal ortamda adayı rahatlıkla oturduğunuz yerden gezebiliyor ve fikir edinebiliyorsunuz. İlk  başta bir videoyu oyununu andırsada adayı yakından tanımış oluyorsunuz. Uzaktan Turizm projesinde her yer kamerayla donatılmış ve Faroe Adaları sakinleri ise turistler için doğada gezintiye çıkıyor ve adayı tanıtıyor. Sanal turistler yön tuşları sayesinde adaların her yerini gezebiliyorlar. Uygulamada zıplama tuşuda bulunuyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle en fazla vaka ve can kaybı yaşayan ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, Çin, İngiltere ve İran ve Fransa oldu.

Türkiye’de ise en faza vakalar İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da yaşandı. İstanbul’da ise yaşa bağlı olarak sokağa çıkma tedbirlerini alınıyor. Bunun yanı sıra bu haftasonu büyükşehirlerde yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Salgın nedeniyle bir çok kültür ve festival iptal edildi ve online olarak etkinliklerini sürdürüyorlar. Turizm sektöründe de Faroe Adaları internet üzerinden bir videoyla sanal gezinti imkanı sunuyor.