Günümüzde bilhassa geniş caddeleri, alışveriş mekanları, gastronomisini güzel kılan lezzetleri, enerjisi bitmeyen şehir hayatı,  modernleşmenin yanında hala eskinin tarihi ve kültürel atmosferini muhafaza etmesi ile önemli bir yere sahip olan Eskişehir, gezilip görülecek yerler bakımından ülkemizin ilk sıralarında gelen turizm destinasyonudur. Öğrenci kenti olarak da nitelendirilen şehir, aynı zamanda eğlencede, yeme-içme sektöründe ve eğitim alanlarında bu sıfatın hakkını verecek ucuz ve konforlu bir şehir yaşantısına da sahiptir.

Eskişehir'in Kimliğini Oluşturan Porsuk Çayı ve Adalar

Kente gelen gezginlerin ilk olarak ilgisini çeken Odunpazarı evleri, şehirde tarihsel serüvenin adresidir. Kentte yüzyıllar önce ilk yerleşimin olduğu bilinen bu antik bölge, aynı zamanda Osmanlı mimarisinin zenginlik dolu bir örneğidir. Eskişehir’in tarihine eşlik eden konakların yeniden restore edilmesi ile beraber ilgi çekici bir görünüm kazanan evler ve geniş sokaklar oldukça şirin bir atmosfere sahiptir.

Gelelim kentin en hareketli ve Eskişehir’i Eskişehir yapan yerine… Porsuk Çayı ve Adalar etrafında şekillenen kent hayatı, şüphesiz ki bir Venedik esintisi yansıtıyor. Eskişehir denildiğinde akla ilk gelen yer olan Adalar, şehirle özdeşleşen bir profil çizer. Sakarya Irmağının en uzun kolu olan bölge, aynı zamanda yılın dört mevsimi de popüler tavrını kaybetmeyen Doktorlar Caddesinin paralelindedir. Bu nedenle bölgeye gün boyunca kalabalık bir nüfus hakimdir. Gondol ve bot turları ile oldukça keyifli bir adres olan Porsuk Çayının etrafı çeşitli kafe ve restoranlar ile ilgi çeker. Eskişehir mutfağının güzel lezzetlerini tatma imkanı bulacağınız Adalar, gastronomisi, şehir hareketliliği, kültürel tarzı ile şehri tanıtır. Nehrin üzerindeki iki ana caddenin bağlantısını sağlayan her bir köprünün özenle farklı renklere büründüğü yapılar ve sokaklarında karşınıza çıkan heykeller fotoğraf sanatçılarının da yoğun ilgisi ile karşılaşır. Bu aynı zamanda bir kentin sanata ve kültüre düşkünlüğünün de önemli göstergelerinden biridir. Gece-gündüz, yaz-kış üniversite öğrencileri, şehre gelen yerli ve yabancı turistler, aynı zamanda yerli halk tarafından yoğun ilgi gören ve tüm bu çerçevede hareketlenen Porsuk Çayı ve Adalar dinlenmenin ve şehrin olağanüstü manzarasını seyretmenin ana merkezidir.

Eskişehir uçak biletiEskişehir ucuz uçak bileti

Aktarmalı ya da direk uçuş.. Eskişehir uçak bileti de web sitemizde..

Eskişehir’de yapılacak şeyler

Eskişehir’in de bir hikayesi var.. Bu hikayelere sadık kalarak sizler için sağlam bir Eskişehir gezi rehberi hazırladık.