Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan covid-19 virüsü kısa sürede bütün dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden oldu.

10 Mart günü salgın virüs nedeniyle dünyada pandemi ilan edildi. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanırken, ülkemizde de coronavirüs tedbirleri hızla devam ediyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de dahil olmak üzere Nato ülkeleri de İtalya ve İspanya’ya tıbbi malzeme gönderdi.

Türkiye’deki farklı şehirlerden ERASMUS progamıyla İskoçya, Mısır, Sudan ve İrlanda’ya devletin imkanlarıyla giden öğrenciler ise 23-25 Mart tarihlerinde Sivas’a getirilmişti. 600 kadar öğrenki KYK Binali Yıldırım Kampüsü’nde yurtta karantina altına alındı.

İrlanda’dan yurda dönen öğrencilerden Çağla Kayasaroğlu, yurt şartlarının otel konforunu aratmadığını söyledi. Kayasaroğlu, “Dublin’den Sivas’a direk uçuşla geldik. Burada sanki karantinada değil de 5 yıldızlı oteldeymişim gibi hissediyorum. Çalışanlar çok güler yüzlü. Sürekli ‘nasılsınız, iyi misiniz’ diye soruluyor. İyi ki ülkemize dönmüşüz” ifadelerini kullandı.

Yeni coronavirüs covid-19’dan en çok can kaybını Amerika Birleşik Devletleri yaşarken, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, İran, Irak, Kanada’da önlemler titizlikle alınmaya devam ediyor.

Yaşanan pandemi nedeniyle dünyadaki bütün sağlıkçılar zor şartlarda çalışmalarına yürütüyorlar. Yaşanan tıbbi malzeme eksikliği ise ülkelerin birbirine yardımıyla sağlanıyor. Türkiye’de de coronavirüs tedbirleri kapsamında bir çok otel ücretsiz olarak kapılarını sağlıkçılara açtı. Yunanistan’ın ardından sokağa çıkma yasağını uygulayan ülkelerden biri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oldu.

Coronavirüs için Japonya, Çin, Rusya, Türkiye, Almanya ve Amerika’da aşı ve ilaç bulma araştırmaları devam ediyor.