Dünyanın ve ülkemizin popüler tatil destinasyonlarından olan Muğla Fethiye her yıl yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken, büyüleyici atmosfere sahip bir yerdir.

Fethiye denince akla Ölüdeniz gelmektedir. Kelebekler Vadisi’de Ölüdeniz bölgesi içinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 350 metre yüksekliğe sahip olan sarp kayalıklarla çevrilidir. Burada 80’den fazla kelebek çeşidi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Faralya Köyü’nde yer alan 50 metre yükseklikten akan bir şelale bulunmaktadır. Şelalenin suyu Akdeniz’e karışarak büyüleyici bir atmosfer oluşturur.

En İyi Kamp Alanı Kelebekler Vadisi
En İyi Kamp Alanı Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, denizle ana karadan izole olmuş bir alandadır. Burada kaplan kelebekleri bulunmaktadır dünyada koloniler halinde dolaştıkları tek yer bu vadidir. Kelebekler Vadisi’nde Akdeniz’in bunaltıcı sıcağını hissetmeyecek, bol bol serinleyebileceksiniz. Aynı bölgede bulunan ve korunması gereken 100 dağ arasında bulunan Baba Dağı sit alanı olarak ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Doğayla iç içe, huzur dolu ve farklı bir tatil anlayışına sahipseniz burada arkadaşlarınızla birlikte çadır kampı kurabilirsiniz. Kamp alanında 08:00-10:00 saatleri arasında açık büfe kahvaltı servisi yapılıyor. Akşam yemeği ise 20:00-22:00 saatleri arasında kalabilirsiniz. Buradaki yiyecek ve içecekler fiyatlara dahil. Yemekler ise oldukça lezzetli ve kaliteli diyebiliriz. Öğlenleri ise snack büfe hizmet veriyor. Vadide mini marketde bulunuyor yani rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Dilerseniz vadide bulunan balık evinde rakı-balık keyfi yapabilirsiniz. Çadırda tatil yapmayı sevmeyenler için bungalovlarda düşünülmüş. Eğer çadırınız yoksa burada çadır ve ekipmanlarını alabiliyorsunuz. Vadi taşlık bir zemin olduğu için zemine uygun çadır seçmenizde fayda var. Çadır ücretleri kişi sayısına göre değişiklik gösteriyor. Kelebekler Vadisi, çadır kampı için dünyanın ve türkiyenin en iyi adreslerinden biridir.

Vadide kelebekler eşliğinde yürüyebilir, trekking yapabilirsiniz. Yürüdüğünüzde yüksek sesle bağırmamanızda fayda var çünkü kelebekler yüksek seste zarar görebiliyorlar. Şelaleye doğru tırmanıp, Faralya Köyü’ne doğru yürüdüğünüzde büyüleyici bir manzarayla karşı karşıya kalacaksınız. Kayalara tutturulmuş olan iplerle ve merdivenlerle istediğiniz yere tırmanabiliyorsunuz. Çocuklar içinde çocuk kulübü bulunuyor. Çocuklarınızı buraya emanet edebilir aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yüzmenin yanı sıra dalış yapmayı öğrenmek isterseniz burada bulunan dalış okuluna giderek eğitim alabilirsiniz. Buradaki eğitmenler sayesinde dalışı öğrenebilirsiniz. Vadininin denizi temiz ve cam gibi fakat biraz soğuk. Bunaltıcı sıcaklarda serinleyebileceğiniz denizde yüzmenin keyfini yaşayacaksınız.