Emaarla ilgili olarak 2020 Mart ayında iptal edilen yatırım teşvik belgeleri 6 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Emaar Libadiye Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.’nin Ümraniye’de bulunan 5 yıldızlı 358 yatak kapasiteli otel projesi iptal edildi.

Emaar projesi yatırım teşvik belgesi Resmi Gazete’de yayınlanarak iptal edildi. İstanbul Ümraniye’de bulunan Alışveriş merkeziyle birlikte Türkiye’de otel ve gayrimenkul yatırımları da bu iptalin içinde yer alıyor.

Emaar Libadiye Gayrimenkul Geliştirme A.Ş’nin otel projesinin ayrıntıları şu şekilde:

Firma Adı

Yatırım Yeri Tesis Türü Kapasite İstihdam Sabit Yatırım
İptal Gerekçesi

Emaar Gayrimenkul

Ümraniye 5 yıldızlı otel 358 yatak 110 65.000.000
Devir sonrası

Coronavirüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe önlemler ve çözüm yolları alınmaya devam ediyor. Bir çok otel satışa çıkarılırken, bazı oterde de onarım çalışmaları başladı. Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da turizm sezonunun Mayıs ayının son haftasında açılacağını belirtmişti. Bunun yanı sıra yeni sezonda coronavirüs önlemleri doğrultulsunda hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uyan tesislere sertifika verilecek, sertifikayı alamayanlar ise yeni sezonda otelini açamayacak. Virüs önlemleri içinde açık büfelerin kaldırılması da yer alıyor.

Coronavirüs salgını dünyada 185 ülkede etkili oldu. En çok vakalar ise ABD, İspanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Türkiye, Çin, İran, Irak, Belçika, İsveç, Rusya ve Yunanistan’da görüldü. Türkiye’de ise İstanbul, İzmir, Kocaeli, Ankara ve Zonguldak’da görüldü. Haziran ayında yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında başlanması bekleniyor.