Tüm dünyayı etkisi altına alan ve kısa sürede yayılaran binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüsün ne zaman ortadan kalkacağı belirsizliğini koruyor.

Dünyanın bir çok ülkesi pandemi ilan edildikten sonra önlemlerini almaya başladı. Bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Türkiye ise #evdekal tagiyle karantina önlemlerini sürdürüyor. En çok vakanın yaşandığı İstanbul’da ise bazı ilçelerde halk dışarı çıkıyor.

Coronavirüsün etkileri Yunanistan’da da sürüyor, sokağa çıkma yasağının uygulandığı Yunanistan’da ise Limanı’nda ise El Venizelos adlı kruvaziyerin, yolcu ve mürettabatında covid-19 tespit edildi ve gemi karantinaya alındı.

Gemi, İspanya ve Türkiye’deki batı limanlara uğradıktan sonra Pire Limanı’na geldi. Gemide 120 kişide yeni tip coronavirüs çıktığı tespit edildi.

Mürettebattan 34’ü ve toplamda 383 kişide bulunan yolcuların arasında Türk vatandaşlarının da olduğu biliniyor. Yunan ANEK şirketine ait olan geminin Türk şirketler tarafından kiralandığı ve Türkiye-İspanya arasında sefer yaptığı belirtildi. Gemide 152 Türk vatandaşın olduğu açıklandı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip coronavirüs en çok Amerika Birşelik Devletleri’nde can aldı. Dünyanın bir çok ülkesinde ise sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Ülkemizde en çok vaka ise İstanbul’da yaşandı. Sokağa çıkma ilanı edilmeyen Türkiye’de bir çok yurttaş işine gitmeye devam ediyor. Bugün itibariyle yurt genelinde ölümler 356’ya ulaşırken 18235 vaka bulunuyor. Coronvirüsün ne zaman yok olacağı ise belirsizliğini koruyor.