Dünyanın en güzel sahillerine sahip olan ülkemizde tatil denince akla gelen ilk yerlerden biridir Muğla ve Antalya ancak son zamanlarda özellikle İstanbul’a yakın olması sebebiyle Edirne’de deniz turizminde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Edirne'nin Saklı Cenneti
Edirne’nin Saklı Cenneti

Özellikle muhteşem doğasıyla Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan Saroz Körfezi ve güneyinde bulunan Gelibolu Yarımadası, Kuzeyde Trakya kıyıları arasında olup, Çanakkale boğazına paralel bulunuyor. Saroz Körfezi eşsiz kumsallarıyla ve doğasıyla cennetten bir köşe diyebiliriz. Buraya geldiğinizde mutlaka günbatımını izlemenizi tavsiye ederiz.

Antik zamanlarda burası Melas Kolpos olarak anılıyormuş ve kendi kendini temizleyebileen üz denizden biriymiş. Ege Denizi’nin en tuzlu bölgesi olan Saroz Körfezi’nde akıntı oldukça fazla ve burada sanayileşme ve kent yerleşimi bulunmuyor. Buraya gelmişken Patara Plajı’na benzerliğiyle dikkat çeken Erikli sahilini mutlaka görmelisiniz. Saroz’da üç popüler sahil bulunuyor Enez, Erikli ve  Yayla Sahili…. Biz sizlere Yayla Sahili’nden biraz bahsetmek istiyoruz.

Yayla Sahili, Saroz Körfezi’nin popüler bir tatil merkezi diyebiliriz. Burada ne yazıkki nüfus yoğunlu ve yapılaşma son yıllarda artmış. Sahil kenti formunda bir bölge haline gelmiş. Ancak buna rağmen sakin ve sessiz bir yer. Çok çeşitli bitki örtüsüne sahip ve Saros Körfezi kıyılarına kadar uzanan ormanları bulunuyor. Arkadaşlarınızla birlikte burada doğayla iç içe, huzurlu bir tatil geçirerek, iş yorgunluğunu kısa sürede atmanız mümkün.

İstanbul ve Marmara illerinin en çok tercih ettiği sahil kentlerinden biri. Burada bulunan mekanlarda yemek yiyebilir, güneşin batışını izleyebilirsiniz. Denizin ortasında konulmuş masanızda en güzel yemekleri tadarken diğer yandan eşsiz manzaraya karşı, şarkılarınızı söyleyebilir, sohbet edebilirsiniz. Öğlen saatlerinde yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşarken, akşamları sahilde yürüyerek, gökyüzündeki yıldızlara göz kırpabilir ve kendinizi huzurlu ve zinde kalabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte yaz tatili kapsamında geldiğiniz Edirne’nin en güzel sahillerdinden olan Yayla Sahili’nde tatilinizi geçirirken diğer yandan bölgenin en güzel yerlerini görebilirsiniz. Gala Gölü Milli Parkı&na giderek orman ve göl manzarası içinde piknik veya mangalınızı yapabilir, gölde sandal keyfi yapabilirsiniz. Dalmayı seviyorsanız eğer dalgıç kıyafetelirinizi yanınıza alıp doğru İbrice Limanı’na gidebilir ve dalış yapabilirsiniz.

[insert page=’edirnede-yapilacak-seyler’ display=’content’]