Tüm dünyayı etkisi altına alarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs nedeniyle global çapta turist sayısı %78’e düşebilir. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü UNWTO’ya göre covid-19 sebibiyle bu yıl uluslararası turist sayısında %58-78 düşüş yaşanabilir.

Merkezi Madrid’de bulunan Dünya Turizm Örgütü coronavirüs etkierine odaklanan Mayıs Turizm Barometresi adlı çalışma üzerine açıklamalarda bulundu. Çalışmada Mart ayında geçen yıla oranla turist sayısının %57 azaldığını belirtildi.

2020 yılının ilk üç ayında uluslararası turist sayısının geçen yıla göre %22 düştüğü ve ilk çeyrekte turis sayısının 67 milyon, turizm gelirlerinin de 80 milyar dolar gerilediğini açıklandı.

Salgının hızla yayılması, sınırların kapatılması, seyahat yasakları gibi önlemler nedeniyle turizm sektöründe yaşanan belirsizliklerin artması bu yıl globalde turist sayısının geçen yıla göre %58-78 düşüş yaşanabileceği belirtildi.

Coronavirüs dünyada 185 ülkeyi etkisi altına aldı. En çok vakalar ise ABD, İngiltere, İspanya, İtalya, Çin, İran, Irak, Kore, Belçika, Fransa, Almanya, Danimarka, İsveç, Türkiye, Yunanistan, Rusya’da görüldü.

Türkiye’de virüs salgının en çok yaşandığı şehirler ise İstanbal, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Zonguldak. İstanbul dışında büyükşehirleri ve Zongaldak’a giriş ve çıkışlar açıldı. Bunun yanı sıra 65 yaş üstü yurttaşlara da Pazar günleri üç saat dışarıda hava alma izni verildi. 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağı ise sürüyor.

Coronvirüs için aşı çalışmaları devam ediyor. ABD’de bulunan aşı insanlar üzerinde denenmeye başlandı. Aşı çalışmalarına İngiltere, Türkiye, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya’da devam ediliyor.