Frigyalılar, Kimmeryalılar, Bithynler, Romalılar ve en son Bizanslılar gibi birçok medeniyetin asırlar içinde el değiştirdiği Çınarcık, tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar uzanan önemli bir profil çiziyor. O dönemlerden günümüze kadar pek çok medeniyetin izlerini üzerinde taşımayı başaran bu şirin kasaba, Osmanlı döneminde olduğu gibi bugünde devamlı olarak gelişme gösteren kültürel bir zenginlikle doludur. Oldukça şirin görünen bu yerleşim aynı zamanda tarihinde katkısı ile ülkemizin en sık tercih edilen turizm destinasyonları arasında kendini gösterir.

Doğası ile Dillerden Düşmeyen Çınarcık
Doğası ile Dillerden Düşmeyen Çınarcık

Kocaman bir ulu çınara sahip olması sonucunda ismini de buradan alan Çınarcık, Yalova’nın 28 bin nüfusa sahip ilçesidir. Marmara’nın incisi olarak da tanınan Çınarcık, yalnızca yaz aylarında değil, nefis doğası ile kış aylarının da vazgeçilmez adresleri arasına ismini yazdırdı. Şehir merkezi bile huzuru bulabileceğiniz görkeme sahip kasaba, kaplıca turizmi içinde sıklıkla tercih edilen noktalar arasındadır. Plajlarının yanı sıra yaylalarında da oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz doğası ile sizi büyüleyen Çınarcık muhteşem bir gezi rotasıdır!

İstanbul’a 2 saat mesafede olması ile yıl boyunca pek çok turisti konuk eden şehir, aynı zamanda Bursa’ya da bir hayli yakındır. Özellikle yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini en güzel şekilde çıkarabileceğiniz koylar ve plajlar ile çevrili olan Çınarcık, yaz tatilleri için ülkemizin trend adresleri arasındadır. Bir tarafı alabildiğince mavilik, diğer tarafı ise yemyeşil ormanlar ile kaplı olan şehir kafanızı dinleyebileceğiniz ve uğraşmadan motivasyon yapabileceğiniz destinasyondur. Dört mevsim boyunca da keyifli manzaraları ile görenleri kendine hayran bırakan Çınarcık aynı zamanda yakın illerden hafta sonu tatili içinde büyük rağbet görür.

Çınarcık Esenköy sahilleri arasında denize girmek için birçok sahilin kendini gösterdiği kasaba Kumluk Plajı ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Temiz doğası ile yoğun ilgi gören plaj, denize girmek için en çok tercih edilen noktalar arasında ilk sırada yerini alır. Kumsalının yoğun olduğu ve incecik kumundan dolayı bu ismi alan Kumluk Plajı yaz aylarında şehrin en çok turist çeken yeri olmayı da başarır. Etrafında konaklayabileceğiniz pansiyon ve otellerin olduğu plajın doğa ile iç içe olan kısımları aynı zamanda uygun bir kamp alanıdır.