Dünya turizmi denince akla gelen ilk şehirlerden olan Antalya Alanya’da gezip, görebileceğiniz bir çok plaj ve tarihi, kültürel yerler bulunmaktadır.

Alanya’da denizde yüzmenin ve plajlarında güneşlenmenin yanı sıra tarihi ve kültürüyle de bölge hakkında bilgi alabileceksiniz. Alanya’da yüzebileceğiniz plajların başında Kleopatra Plajı, Konyaaltı Plajı bulunmaktadır. Burada yüzebilir ve bütün su sporlarını yapabilirsiniz.

Dim Çayı'nda Dinlenmenin KeyfiArkadaşlarınızla birlikte kamp alanlarında çadır kurabilir ve kendinizi doğanın eşsiz güzelliğine bırakabilirsiniz. Alanya bol oksijenli havası, şelaleleri ve mağaralarıyla dikkat çeken bir yerdir. Damlataş Mağarası bunların başında geliyor.

Burada arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte oturup, çayınızı içebileceğiniz, öğlen yemeğinizi yiyebileceğiz büyüleyici görselliğiyle sizlere unutamayacağınız görsellik sunan Dim Çayı‘na mutlaka gitmelisiniz. Dim Çayı’nda piknik alanları, çay bahçeleri, cafeler ve restoranlarda bulunuyor. Aynı zamanda çayın baraj alanında dilerseniz rafting yaparak gününüzü eğlenceli ve hareketi hale getirebilirsiniz. Akşama doğru kahvenizi veya çayınızı yudumlayarak huzurlu bir şekilde atmosferi izleyebilirsiniz. Restoranlarda ise balık ızgara yiyebilir, şarabınızı yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. Dilerseniz burada yöresel bütün yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Çay, Tosmur Beldesi sahiline kadar uzanıyor. Dim Çayı’nda yüzmenin mutluluğunu da yaşayabilirsiniz.

Dim Çayı’na gelmişken Dim Mağarası’nı görmeden buradan ayrılmayın.

Buraya gelmişken Syedra Antik Kenti’ne mutlaka uğramalısınız. Burası M.Ö.3. yüzyılda kurulmuş. Bölgeden çıkarılan eserlerin birçoğu Alanya Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor.

Alanya’nın sıcağında bunaldığınızda ise Sapadere Kanyo’nuna gidebilir burada serinleyebilirsiniz. Burası şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burada aynı zamanda etkileyici bir de gölet bulunuyor.

Alanya’da ekonomik olarak, bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Alanya merkezde yürüdüğünüzde Kızılkule’ye mutlaka çıkıp buradan eşsiz Alanya manzarasını izleyebilir ve fotoğraflar çekebilirsiniz. Kule 13.yüzyılda Alanya’yı denizden gelebilecek saldırılara karşı güvenlik amacıyla yapılmış.

Kule zemin kat, birinci kat, asma kat, açık kat ve açık teras olarak tasarlanmış. Kuleden, tersane, surları, mendirek, tophane ve tersane plajını görebilirsiniz. Kule yaklaşık olarak 33 metre yüksekliğinde yapılmış. Üst bölümünde kızıl tuğla, alt bölümlerde ise kireç taşı kullanılmış.

Alanya’dan ayrılmadan önce çarşıdan buraya özgü organik ve otantik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca Alanya magnetlerinden alarak buzdolabınızı renklendirebilirsiniz.