Trabzon’un en küçük ilçesi olan Dernekpazarı, muhteşem manzaraya sahip doğal güzellikleri ve yaylalarıyla öne çıkan şirin bir beldedir. Trabzon il merkezine 70, Uzungöl’e ise 27 kilometre uzaklıkta yer alan Dernekpazarı; doğusunda Hayrat, güneyinde Çaykara, batısında Köprübaşı ve kuzeyinde ise Of ilçeleri ile komşudur. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 190 metre olup, yüzölçümü ise 78 kilometrekare civarındadır. Tamamen dağlık ve engebeli bir coğrafyaya sahip olan ilçe, Of-Çaykara karayolu üzerinde, Uzungöl ile Soğanlı Dağı’ndan akarak gelen Solaklı Deresi kenarında kurulmuştur. Coğrafi yapısının dağlık ve engebeli oluşu nedeniyle tarihte büyük yerleşimlere sahne olmamıştır.

Kesin kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen Dernekpazarı, eskiden Rumların yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon ve çevresini 1461 yılında fethetmesiyle birlikte Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan ilçe, söz konusu dönemde yerleşimini artırmıştır. Trabzon ile birlikte I. Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından işgal edilen ilçe, işgal döneminde nüfusunun bir kısmını göç vermiştir. İlçenin gelişmesinin en önemli adımları 1980’li yıllarda yapılan Of-Çaykara karayoluna dayanmaktadır. Bu dönemde karayolunun doğu bölgesinde yerleşim alanları oluşmuştur.

Coğrafi konumu nedeniyle sel felaketlerine maruz kalan Dernekpazarı, 1929 ve 1959 yıllarında yaşanan sellerden önemli oranda etkilenmiştir. Dernekpazarı halkının temel geçim kaynağını hayvancılığın yanı sıra çay ve fındık üretimiyle arıcılık oluşturmaktadır. Süt ineği yetiştiriciliğinin yaygın olduğu ilçede, Holo deresinin Solaklı Çayı’yla birleştiği yerde kurulmuş bir süt fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrika köylülerin ürettiği sütü satın alarak işlemektedir.

Dernekpazarı’na nasıl gidilir?

Trabzon il merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta olan Dernekpazarı ilçesine il merkezinden ulaşım sağlanmaktadır. Trabzon’da faaliyet gösteren özel bir seyahat firması, her gün Trabzon’dan Çaykara, Dernekpazarı ve Uzungöl’e gidiş dönüş seferleri düzenlemektedir. Özel araçla Dernekpazarı’na gitmek için ise bir saati aşkın yol kat etmek gerekmektedir.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Dernekpazarı’na havayolu aracılığıyla gitmek için Trabzon Uluslararası Havalimanı’na uçmak gerekmektedir. THY’nin yanı sıra özel havayolu şirketlerinin de gün içinde uçuşlar düzenlediği Trabzon Havalimanı’na ulaştıktan sonra ilçeye minibüslerle ulaşım mümkündür.

Dernekpazarı’nda doğa sporları

Engebeli ve dağlık bir coğrafyaya sahip olan Dernekpazarı’nda doğa sporlarına uygun pek çok alan bulunmaktadır. İlçede en yaygın aktiviteler doğa yürüyüşleri, dağcılık ve yaylalarda yapılabilen çeşitli etkinliklerdir. Ayrıca ilçe yakınında bulunan Parma Yaylası’nda yamaç paraşütü imkanı da bulunmaktadır.

Dernekpazarı ilçesinde doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen parkur, Günebakan Köyü ile Gelin Kayası arasındaki rotadır. Günebakan köyünden başlayıp Çikoşo Dağı’na, oradan da Gelin Kayası’na kadar süren bu parkurda, muhteşem manzara eşliğinde 12 kilometrelik bir yolu kat edebilirsiniz. Rota üzerinde bulunan dağ evlerinin de görülebileceği yürüyüşte, bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Çikoşo Dağı’nda, Rize yakınlarının dahi gözlemlenebildiği muhteşem manzara herkesi büyülemektedir.

Ayrıca Dernekpazarı yakınında bulunan Parma Yaylası da doğa sporları için elverişli bir yapıya sahiptir. Çadır kurup kamp yapılabilen yaylada doğa yürüyüşlerinin yanı sıra yamaç paraşütü yapma imkanı da bulunmaktadır.

Dernekpazarı’nda gezilecek yerler

Parma Yaylası

Dernekpazarı yakınında bulunan Parma Yaylası, bölgede gezilebilecek en güzel yaylalardan biridir. Çaykara ile Sultanmurat yolu üzerindeki yayla, endemik bitki çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Ladin ormanlarıyla kaplı Parma Yaylası, çadır kurup kamp, piknik veya mangal yapılabilen muhteşem bir yerdir. Restoranların da bulunduğu yaylada, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür. Kendinizi bulutların üzerinde göreceğiniz bu yaylada, eşsiz manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz aktivitelere de katılabilirsiniz. Doğa yürüyüşlerinin yanı sıra yamaç paraşütü de yapılabilen yaylada, doğayla iç içe huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz. Sabahları kuymakla kahvaltı yaparak gün doğumunun keyfini çıkarabileceğiniz Parma Yaylası’nda akşam saatlerinde de içeceklerinizi yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında düzenlenen yayla etkinliklerinde katılarak yöre halkının kültürünü yakından tanıma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Limonsuyu Yaylası

Yaylalarıyla ünlü Trabzon’un Dernekpazarı ilçesinde, gezilmesini önereceğimiz bir diğer yayla ise Limonsuyu Yaylası’dır. Yemyeşil güzellikleri ve bol oksijeniyle öne çıkan bu yayla, yaz aylarında birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Otel gibi konaklama yerlerinin de bulunduğu Limonsuyu Yaylası’nda keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Yenice Köprüsü

Ahşap tarihi köprüleriyle de öne çıkan Dernekpazarı ilçesinde, akarsular üzerindeki köprülerin bir kısmı halen kullanılmaktadır. İlçe merkezine dört kilometre uzaklıkta yer alan Yenice köyündeki ahşap köprü görülmeye değerdir. Kitabesi de ahşap olan köprü, 1932 yılında inşa edilmiştir. Köprü, akarsuyun iki yakasındaki kayalık kısma uzatılan ahşap kirişler üzerine kurulmuştur. Direklerle taşınan dört omuzlu kırma çatısı bulunan köprü; bol yağışa dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü olan kestane ağacından yapılmıştır. Kırsal malzemelerle ve inşa teknikleriyle yapılan Yenice Köyü Köprüsü, erken Cumhuriyet döneminin önemli bir halk yapı sanatı ürünü olarak dikkat çekmektedir. Tipik Karadeniz Bölgesi geleneksel kırsal yapı özelliklerine sahip olan köprü, ilçenin görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir.

Dernekpazarı’nda nerede ne yenir?

Dernekpazarı’nda Doğu Karadeniz yemek kültürünün özelliklerini taşıyan lezzetler öne çıkmaktadır. Etli yemekler, sebzeli yemekler, balık yemekleri ve turşuların ağırlıkta olduğu Dernekpazarı mutfağında, meyveler ve unlu mamuller de yaygın olarak kullanılmaktadır. Paça, işkembe çorbası, parçalı etli haşlama, yahni çeşitleri, köfte ve kebap çeşitleri, döner, pirzola, kavurma ve şiş kebap gibi etli yemeklerin yoğun olarak tüketildiği ilçede, ayrıca kara lahana çorbası, kara lahana sarması, pazı, pırasa, ısırgan otu, patates, fasulye ve kabakla yapılan sebzeli yemekler de oldukça lezzetli yapılmaktadır. Bunların yanı sıra mısır unlu kuymak, kaygana, üzüm saması, taş pilaki, kuzina ekmeği, hamsili ekmek ve bazlama da ilçenin önde gelen lezzetleri arasındadır.

Dernekpazarı’nda bulunan restoran ve lokantalarda, Doğu Karadeniz’in bu lezzetlerini tadabilirsiniz. İlçede en çok tercih edilen lokantaları; Bayburt Of Yolu üzerinde yer alan Ottoman Restoran, Dernekpazarı 2 Köprüsü yakınında bulunan Padişah Sofrası, Bayburt Of Yolu üzerinde hizmet veren Ocakbaşı, Bayburt Of Yolu üzerinde faaliyet gösteren Yeşil Vadi Lokantası, Dernekpazarı 2 Köprüsü adresinde bulunan Mevlana Pide, Cumapazarı Köyü Yolunda yer alan Damak Tadı Lokanta Yusuf Usta ve Belediye Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Cansızoğlu Et Dünyası olarak sıralayabiliriz.

Dernekpazarı’nda gece hayatı

Trabzon’un en küçük ilçesi konumundaki Dernekpazarı’nda hareketli bir gece hayatı söz konusu değildir. Bölgenin muhafazakar yapısı ve sahilden uzak konumu nedeniyle eğlence sektörünün pek gelişmediği ilçede, yöre halkı akşam saatlerinde ağırlıklı olarak kafeterya ve çay bahçelerini tercih etmektedir. Çoğunlukla doğayla iç içe olan bu mekanlarda arkadaş ve dost sohbetleri oldukça yaygındır. Dernekpazarı’nda faaliyet gösteren kafeteryalardan öne çıkanları ise Bayburt Of Yolu üzerinde bulunan Ottoman Cafe ve Yenice Köyü Belediye Caddesi üzerinde yer alan Yörem Cafe gibi mekanlardır.

Gece hayatını daha hareketli yaşamak isteyenler ise ilçeye 70 kilometre uzaklıkta yer alan Trabzon il merkezini tercih edebilirler. Trabzon’da bulunan bar, meyhane, pub ve gece kulübü gibi mekanlarda geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. İl merkezinde öne çıkan eğlence mekanlarını ise Retto, Mey Bar ve Cıngıl Bar olarak sıralayabiliriz.