Rize’nin küçük ve şirin ilçelerinden olan Derepazarı, deniz kıyısında yer almaktadır. Rize il merkezine sadece yedi kilometre mesafede olan Derepazarı’nda, denizin mavisi ile doğanın yeşili muhteşem bir uyumla buluşmaktadır. Küçük bir cennet gibi olan ilçede, deniz çok temizdir ve yüzmek için çok uygundur. Ancak sahilde kumlu bölgeler yeterince bulunmayıp, genelde çakıllı kıyı şeridine sahiptir. Turizm bakımından gelişmemiş olan ilçe, bakir yapısıyla gizli bir turizm beldesi olma potansiyeline sahiptir. Keşfedilmeyi bekleyen pek çok doğal güzelliği barındıran Derepazarı, tipik Karadeniz ikliminin görüldüğü bir ilçedir. İlçe sakinlerinin büyük bir kısmı çay tarımı ile geçimini sağlamaktadır. Az sayıda balıkçılık yapan aileler de mevcuttur.

Derepazarı’nın son yıllarda ünlenen ürünlerinden biri de mandalinasıdır. Adı Satsuma mandalinası olan bu ürün, Türkiye’de daha çok Rize mandalinası olarak tanımlanmaktadır. Sarı ve turuncu renklerinde olan bu mandalina hafif pürüzlü bir dış yüzeye sahiptir. Meyve ile kabuk arası oldukça gevşektir ve çabuk soyulur. İl merkezine yakınlığı nedeniyle Rize gibi uzun bir tarihi geçmişi olan Derepazarı’nın adı tarihte Filandoz olarak geçmektedir. Rize il merkezinin yakınında bulunduğu için il merkezinin yaşadığı tüm işgalleri ve uygarlıkları yaşayan Derepazarı, ilk olarak 1949 yılında bucak statüsü almıştır. Belediye teşkilatının 1954 yılında kurulduğu Derepazarı, 1990 yılında ise Rize’nin ilçesi statüsüne kavuşmuştur.

Derepazarı’na nasıl gidilir?

Rize il merkezine sadece yedi kilometre uzaklıkta bulunduğu için ulaşımı oldukça kolay olan Derepazarı’na il merkezinden gün içinde sürekli minibüs seferleri düzenlenmektedir. Trabzon-Hopa karayolunun ilçe merkezinden geçmesi de ulaşımı oldukça pratikleştirmiştir. İyidere ilçesine 6 kilometre mesafede yer alan Derepazarı, Trabzon il merkezine ise 71 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Büyük şehirlerden Derepazarı’na gitmek için Rize merkezine ulaşmak yeterli olacaktır. İstanbul’a bin 150 kilometre uzaklıkta bulunan Rize’ye özel araçların yanı sıra şehirlerarası otobüslerle gidilebilir. Ankara’ya uzaklığı ise 820 kilometre olup, yine ulaşım karayoluyla sağlanabilmektedir. Trabzon’a 80 kilometre uzaklıkta olan Rize’ye, Trabzon Havalimanı üzerinden de ulaşılabilmektedir. Öte yandan yapımı devam eden Rize-Artvin Havalimanı’nın bitmesi, Derepazarı’na havayolu ulaşımını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Derepazarı’nda doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olmasına rağmen bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediği Derepazarı’nda, Eskitoğlu Şelalesi bölgesi ve Park-ı Derya spor aktiviteleri için uygundur. İlçenin doğal güzelliklerinden biri olan ve ilçe merkezine sadece dört kilometre mesafede yer alan Eskitoğlu Şelalesi çevresi, doğa yürüyüşleri için uygun bir ortam sunmaktadır. Burada eşsiz bir manzaraya karşı yürüyüş yapılabilecek rotalar bulunmaktadır. Ayrıca şelale yanında hizmet veren sosyal tesiste soluklanabilirsiniz. Restoran ve kafeterya olarak hizmet veren tesisteki molanın ardından çevredeki güzellikleri keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Derepazarı’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden olan Park-ı Derya isimli parkta da çeşitli aktiviteleri gerçekleştirme imkanı bulunmaktadır. İlçe merkezinde yer alan bu parkta; yürüyüş yolu, oyun alanları ve eğlence parkurları bulunmaktadır. Burada deniz manzarasına karşı piknik yaparken, çevrede keyifli yürüyüşler, piknik oyunları gibi aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Derepazarı’nda gezilecek yerler

Park-ı Derya

Turizm konusunda yeterince gelişmemiş olan Derepazarı’nda, ilçe merkezindeki gezilebilecek yerler arasında bulunan Park-ı Derya oldukça ünlüdür. Derepazarı Belediyesi tarafından yapılan parkta; yürüyüş yolu, çocuk oyun alanları, lunapark ve eğlence parkurları mevcuttur. Deniz manzarasına karşı mangal da yapılabilen park, özellikle hafta sonları yoğun ilgi görmektedir.

Eskitoğlu Şelalesi

Derepazarı’nın doğal güzellikleri arasında yer alan Eskitoğlu Şelalesi, ilçe merkezine dört kilometre mesafede bulunmaktadır. Karadeniz’e sadece 500 metre uzaklıktaki şelale, yaklaşık 40 metre yükseklikten iki bölüm halinde dökülmektedir. Kayaların üzerindeki farklı noktalardan düşen şelale, eşsiz bir manzaraya sahiptir. Buradaki kayalığın yarım ay biçiminde olması manzaranın güzelliğini daha da artırmaktadır. Şelalenin yer aldığı vadinin içinde turistik tesis ve çevre düzenlemesi yapılmıştır. Buradaki tesis, restoran ve kafeterya olarak hizmet vermektedir.

Pide ve Turizm Festivali

Pidesi ile ünlü Derepazarı’nda, belediye tarafından her sene geleneksel olarak Pide ve Turizm Festivali düzenlenmektedir. Yörenin yemek kültürünü tanıtmayı amaçlayan bu festivalde, iki metre uzunluğunda pideler hazırlanarak konuklara ikram edilmektedir. Her yıl yaklaşık 3 bin pidenin yurttaşlara dağıtıldığı festivalde, ayrıca yöresel sanatçıların konserleri ve çeşitli gösteriler düzenlenmektedir.

Derepazarı’nda nerede ne yenir?

Mutfak kültüründe birçok damak tadını barındıran Rize’de, pide yemek isteyen herkese Derepazarı ilçesi önerilmektedir. Çünkü Derepazarı’nın pidesi gerçekten muhteşemdir. Birçok pide çeşidinin yetenekli ustalar tarafından hazırlandığı ilçede, bu lezzet artık markalaşmıştır. Nitekim Derepazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Pide ve Turizm Festivali de ilçe açısından pidenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Derepazarı’nda yapılan pidelerin en lezzetlilerini; peynirli, açık kıymalı, kapalı kıymalı, kavurmalı, karışık ve sade pideler oluşturmaktadır. Tereyağı ve doğal kaynak suyuyla yapılan pideler, turistlerin de büyük beğenisini toplamaktadır.

Derepazarı’nda, başta pide olmak üzere Rize ve Karadeniz mutfağının seçkin lezzetlerini tadabileceğiniz restoran ve lokantaların öne çıkanlarını ise; Sahil Bulvarı üzerinde yer alan Seçkin Pide Salonu, yine Sahil Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren Köşk Pide Salonu, Saadettin Kaynak Bulvarı üzerinde hizmet veren Sahil Pide Salonu, Menderes Caddesi’nde yer alan Bizim Köşe Lokantası, Çiftlik Köyü’nde konuklarını ağırlayan Emice Pide, Yalıboyu Caddesi’nde hizmet veren Kafkas Pastanesi, Saadettin Kaynak Bulvarı’ndaki Yörem Köfte Salonu, Atatürk Caddesi’nde bulunan Tadım Izgara, yine Atatürk Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Dostlar Kebap, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde misafirlerine hizmet veren Yalı Cafe Restoran, ve Atatürk Caddesi’ndeki İkram Lokantası olarak sayabiliriz.

Derepazarı’nda gece hayatı

Rize il merkezine sadece yedi kilometre mesafede yer alan Derepazarı’nda gece hayatı gelişmemiştir. İlçede eğlence hayatı için yakında yer alan Rize tercih edilmektedir. Ancak ilçede yer alan kafeterya ve çay bahçelerinde keyifli zaman geçirilebilir. Derepazarı’nda bulunan mekanların öne çıkanlarını; Gençlik Kafe, Kafe 15, Karadeniz Kafe, Yalı Cafe Restoran ve Bizim Cafe gibi mekanlar oluşturmaktadır.

Yakında yer alan Rize il merkezinde ise daha hareketli bir gece hayatı yaşanmaktadır. Bar ve canlı müzik mekanlarının bulunduğu Rize il merkezinde, eğlenceler ağırlıklı olarak Karadeniz müzikleri eşliğinde yapılmaktadır. Bölgenin ünlü horonu eşliğinde eğlenebileceğiniz mekanların en ünlüleri; Tophane Mahallesi’nde bulunan Salto Bar, Kaptan More ve Taka Bar gibi işletmelerdir. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar hizmet veren bu mekanlarda içkilerinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz. Öte yandan deniz kenarında yer alan Own Cafe Bar, harika bir manzara eşliğinde hizmet vermektedir. Canlı performansların dikkat çektiği Sazende Cafe’de ise harika Karadeniz türküleri eşliğinde içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Yanı sıra deniz kenarında yer alan Kahve Deryası, Beyaz Köşk Cafe ve Safir Cafe gibi mekanlar da il merkezinde öne çıkan işletmelerdir.