Akdeniz’in en uzun sahillerinden birine sahip olan Mersin, ülkemizin gezilip görülecek şehirleri arasında ilk sıralarda gelir. Tarihsel serüveni bundan yüzyıllar öncesine kadar uzanan kent, özellikle tüm bu süreçlerde topladığı mimarileri yapılarını ve kendiliğinden oluşan doğal kaynakları ile bir hayli yüksek ilgi görür. Çeşitli kültürel faaliyetleri, yemekleri ve güneşin pek çok ay tepenizde olduğu yaz turizmi merkezleri ile kent, aynı zamanda yerli turist kadar yabancı turistleri de çekmeyi başarır.

Güney sahil şeridinde komşularına bakıldığında gayet mütevazı bir şehir olarak kendini gösteren Mersin, bilhassa antik dönem eserleri ve mitolojik tarihinde ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerin izleri ile beğeni kazanır.

Denizin İçindeki KaleAdeta bir tarihi mirasın üzerine kurulmuş olan şehrin antik değerlerini keşfederken aynı zamanda enfes doğası da size eşlik edebilir. Bugüne kadar özgünlüğü bozulmadan en yalın hali ile gelmeyi başaran pek çok kilise, manastır, cami, sinagog, kale ve müze öne çıkar. Tam anlamıyla bir kültürel hazine olan Mersin, tüm bunların yanı sıra yılın dört mevsimi oldukça eğlenceli bir şehir hayatına da sahiptir.

Şehir merkezine 60 kilometre, bağlı olduğu Erdemli ilçesine ise 23 kilometre uzaklıkta olan Kızkalesi, kentin varlığını kanıtladığı dönemlerden günümüze kadar ulaşan en önemli semboldür. İlk olarak milattan önce 80 yılında Roma İmparatorluğu, devamında milattan önce 20 yılında Kapadokya Krallığı ve Bizans, ardından ise 6. yüzyılda Antakya patriğine bağlı kalan kale Anadolu’nun da en önemli yapıları arasındadır. İç ve dış kaplamalarına bakıldığında günümüze kadar kusursuz bir şekilde ulaştığı görülen Kız Kalesi aynı zamanda çeşitli rivayetleri de içinde kapsar. Bunların arasında en yaygın olanı ise şudur: “Kral fal baktırır ve kızını yılanın sokması sonucunda öleceğini görür. Bunun üzerine denizin ortasında ulaşımın rahat sağlanamadığı bir kale yaptırır ve kızını kaleye kapatır. Her şey yolunda giderken kızın canı bir gün üzüm ister. Saraydan gönderilen üzüm sepetinin içinden çıkan yılın onu sokar ve kız ölür.”

Kusursuz bir görkeme sahip olan Kızkalesi denizin içindeki olağanüstü atmosferi ile şehirde görülmesi gereken ilk yerdir.

[insert page=’mersinde-yapilacak-seyler’ display=’content’]