Havaların iyice ısınmasıyla birlikte tatil planları da yapılmaya başlandı. Bu dönem içinde insanı strese sokan tek şey ise kararsızlık… Onca güzel yer arasından nereye gitsek? sorusuna bir türlü karar verememek…

Tatil denince akla gelen şehirlerimizden biri olan turizm cenneti Antalya’da bir çok plaj ve turizm destinasyonu bulunmaktadır. Bunlardan biri de portakalıyla ünlü Kumluca’dır. Sıcacık güneşi, ince kumuyla çevrili plajları ve masmavi deniziyle, çam ağaçlarıyla vazgeçilmez tatil rotalarından biridir.

Denize Sıfır Obalarda Unutulmaz Tatil
Denize Sıfır Obalarda Unutulmaz Tatil

Deniz tatili denince İspanya’dan sonra en çok tercih edilen ülkemizde eşsiz manzaraya ve atmosfere sahip koylar ve plajlar bulunmaktadır. En çok tercih edilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Kumluca’da en çok dikkat çeken yerlerden biride Olympos’dur.

Kumluca’nın popüler yerlerinden biri olan Kumköy sahilinde yaz aylarında çok sayıda oba ve çardak kuruluyor. Buraya gelen vatandaşlar beş yıldızlı otellerde kalmak yerine bu obalarda unutulmaz bir tatil geçirebiliyor. Burada doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşıyorlar. Buraya Antalya’nın diğer ilçelerinden yerel halkta ilgi gösteriyor.

Günübirlik olarak gelip keyifli zamanlar geçirenlerin sayısı ise oldukça fazla… Burada elektrik sorunu yok çünkü güneş panellerinden elektrik karşılanabiliyor.

İnsanlar doğal hayat içinde hem denizde yüzebiliyor, hem akşamları sahilde yürüyüş yapıp güneşin batışını izleyebiliyor. Burası çocuklu aileler içinde uygun bir yer. Farklı, değişik bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir yer. Ekonomik durumunuz iyiyse eğer güneş panellerini kurabilirsiniz.

Farklı, macera dolu bir tatil anlayışına sahipseniz eğer bu tarz alternatifleri tercih edebilirsiniz. Günün aydınlanmasıyla birlikte denizin sesiyle uyanıp, bu eşsiz manzaraya bakıp esnediğinizi düşünün. Öğlen saatlerinde ise doyasıya yüzerek ve güneşlenerek güzel saatler geçirebileceksiniz. Akşam yemeğinizi güneşin batışını izleyerek yiyecek daha sonra gecenin ışıklarıyla birlikte sahildeki sakinlik ve serinlik içinde keyifli ve huzurlu yürüyüş yapabileceksiniz.

Buradaki çardak obalarda televizyon yok, sadece radyo dinleyebiliyor, sohbet edebiliyorsunuz. Onun dışında kişisel paketinizle cep telefonunuzdan internete girebiliyorsunuz.

Tatil listenizde Kumluca varsa şayet böylesi güzel ve huzurlu bir tatili yapmanızı öneririz. Yaz tatili için geldiğiniz Kumluca birbirinden güzel koylar ve plajlar bulunuyor. Burada antik dönemden kalma bir çok tarihi yerlerde mevcut. Kumlucaya gelmişken Corydalla Antik Kenti, Gelindonya Feneri, İdebessiosis, Akalissus Antik Kenti, Gagae Antik Kenti, Melanippe Antik Kenti, Kormi Antik Kenti’ni görebilirsiniz.

Kumluca’nın başka koylarında da yüzmek ve güzel bir gün geçirmek isterseniz eğer Olympos Koyu, Korsanlar Koyu ve Ardaras Koyu, Mavikent Plajı, Phaselis Plajı, Kumluca Halk Plajı’nı tekne kiralayarak gezebilirsiniz. Phaselis Plajı’nda yüzdüğünüzde hem balıkları hem de antik dönemden kalma kalıntıları görmeniz mümkün.

Kumluca mutfağından bilgi vermek gerekirse eğer en popüler yemekleri ise oğlak etinden yapılan şiş köfte, balık çeşitleri ve tahinli piyaz bulunuyor.

Gece hayatını seviyorsanız eğer kafeler ve barlarda bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanları ise Hangar Bar, Olympos Bull Bar, Cactus Cafe, Likya Olympos Bar ve Eski Yeni Bar’ı tercih edebilirsiniz.

 

[insert page=’antalyada-yapilacak-seyler’ display=’content’]