Antalya Demre Gezi Rehberi
Demre Gezi Rehberi

Antalya Demre Gezi Rehberi

Antalya’nın turistik ilçelerinden olan Demre, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Milattan Önce 5’nci yüzyılda kurulan Antik Myra Kenti ile uygarlık tarihinde önemli bir geçmişi bulunan Demre, Bizans döneminde önemli bir idari ve dini merkez özelliği taşımıştır. Burası, aynı zamanda Noel Baba diye de bilinen St. Nicholaus’ın piskopos olarak görev yaptığı yer olduğu için Hıristiyanlarca kutsal kabul edilmektedir.


Fethiye ilçesinden başlayıp Antalya il merkezine kadar uzanan Tarihi Likya Yolu güzergahında yer alan Demre, 471 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Doğusunda Finike, batısında Kaş, güneyinde ise Akdeniz’le çevrili olan ilçe, Antalya Körfezi’nin batısında, Teke Yarımadası’nın güneyinde bulunmaktadır. Verimli topraklara sahip Demre Ovası’nda konumlanmış olan ilçede, turizm kadar seracılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Bu ovanın kuzeyi, doğusu ve batısı Toros Dağları ile kaplıdır. Başta portakal olmak üzere narenciye üretiminin de yaygın olduğu Demre’de üç tarafın dağlarla çevrili olması, turfanda sebze ve narenciye üretiminde büyük bir avantaj sağlamaktadır.


Turizmin ağırlıklı olarak günübirlik olduğu Demre’de, yerel halkın önemli bir kısmı geçimini Çayağzı limanından Kekova’ya düzenlenen yat turlarından elde etmektedir. Bunun yanı sıra tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanan ilçe, Likya uygarlığının en önemli altı kentinden birisidir. İlk kuruluşu Milattan Önce 5’inci yüzyıla dayanan Demre, daha önce deniz kıyısında bulunuyordu. Ancak Demre Çayı’nın taşıdığı alüvyonlar neticesinde denizle olan bağlantısı kopmuştur. Arap akınlarının gerçekleştiği Milattan Sonra 9’uncu yüzyılda kentte kimse kalmamıştır. Demre’de bulunan kaya mezarları, tiyatro ve St. Nicholas Kilisesi bugün halen varlığını sürdüren önemli tarihi yapılardır. Ayrıca Hadrian’ın yaptırdığı, tahıl ambarına da sahip olan Andriake Limanı Demre ile bağlantılıdır.


Fethiye yakınındaki Patara kentinde Milattan Sonra 245 yılında dünyaya gelen Noel Baba (St.Nicholas), 363 yılında hayatını kaybettiğinde Demre’de toprağa verilmiş ve adına bir kilise inşa ettirilmiştir. Bugüne değin ismi bir efsane olarak yaşatılan St. Nicholas, yaptığı yardımlarla çevresinde sevgi bağı oluşturan, denizcilerin ve çocukların koruyucusu Noel Baba olarak bilinen bir azizdir. İtalyan tacirler tarafından kemiklerinin bir kısmı 1080 yılında Bari’ye kaçırılan Noel Baba’nın kemiklerinin kalan kısmı ise günümüzde Antalya Müzesi’nde yer almaktadır.


Demre’ye nasıl gidilir?

Gelişmiş ulaşım olanaklarına sahip olan Demre; Antalya’ya 140, Fethiye’ye 150, Dalaman Havalimanı’na 191 ve Antalya Havalimanı’na ise 155 kilometre mesafede yer almaktadır.


İlçeye havayoluyla ulaşmak isteyenler, 155 kilometre mesafede yer alan en yakındaki Antalya Havalimanı’nı kullanabilirler. Buraya Türkiye ve dünyanın dört bir yanından direkt uçak seferleri düzenlenmektedir. Antalya şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktaki havalimanından Demre’ye gitmek için ise önce Antalya il merkezine tramvay, otobüs, taksi, havalimanı servisi ve kiralık araçlarla gitmek gerekmektedir. Antalya Otobüs Terminali’ne Demre’ye minibüslerle ulaşılabilir.


Karayoluyla Demre’ye gitmek isteyenler ise Antalya Otogarı’ndan ilçeye her yarım saatte bir hareket eden otobüsleri kullanabilirler. Antalya merkezden yola çıkan otobüsler; Kemer, Olimpos, Kumluca, Finike güzergahını takip ederek, Demre’den geçmektedir. Antalya’nın yanında batıdan Kaş tarafından da ulaşılabilen Demre’ye özel araçla gitmek isteyenler Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine D400 karayolunu takip etmelidir. Havalimanından Demre’ye özel araçla iki buçuk saatte ulaşılabilmektedir.


Antalya Demre Doğa Sporları
Antalya Demre Dalış

Demre’de doğa sporları

Doğa sporları için elverişli bir coğrafyaya sahip olan Demre’de, trekkingin yanı sıra dalış, kano, kamp gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Ege ve Akdeniz sularının birbirine karıştığı noktaya yakın olduğu için sualtı dünyası oldukça zengin olan Demre’de, batık kentleri ve sualtı güzelliklerini görmek için dalış yapılabilmektedir. Dalış turlarının düzenlendiği ilçede, dalış eğitimi veren işletmeler de mevcuttur. İlçede düzenlenen günübirlik dalış turları ağırlıklı olarak scuba, keşif dalışı ve batık dalışları şeklindedir.


Kamp alanlarıyla da ünlü olan Demre’de, çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Sadece çadır için değil, aynı zamanda karavan kampı için de uygun çok sayıda alanın bulunduğu ilçede, Andriake Camping öne çıkan bir işletmedir. Tarihi Likya Yolu üzerinde yer alan Andriake Limanı’ndaki işletme, çayın ve denizle birleştiği noktada yer almaktadır. Burada çadır kiralama, tuvalet, duş, aydınlatma, WİFİ ve restoran gibi imkanlar mevcuttur.


Demre’nin Üçağız Mahallesi’nde düzenlenen kano turları da ilçenin önemli aktiviteleri arasındadır. Burada profesyonel firmaların organize ettiği turlarda, yaklaşık bir saat kürek çekerek Kekova’nın Tersane Koyu’na ulaşabilirsiniz. Ayrıca koydan sonra batık kente de gidilebilmektedir. İsteyenler kano turunu bir gün boyunca sürdürebilmektedir.


Trekking için geniş alanlara sahip olan Demre’de, doğanın içinde harika yürüyüşler yapılabilmektedir. Tarihi güzelliklerin doğayla birleştiği bu şirin ilçede, tertemiz havayı ciğerlerinize çekerek huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Demre Gezilecek Yerler
Demre Gezilecek Yerler

Demre’de gezilecek yerler

Myra Antik Kenti

Demre’nin eski adı da olan Myra Antik Kenti, ilçede gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Günümüzde halen önemli kalıntılarıyla ayakta olan antik kentte görkemli kaya mezarları yer almaktadır. Likya’nın yanı sıra Roma döneminin de en önemli kentlerinden olan Myra, nekropolü ile ünlü bir şehirdir. Antik tiyatronun üzerindeki kayalık bir alanda bulunan nekropolde çok sayıda eski mezar dikkat çekmektedir. Bölgenin en güzel tiyatrolarından birine de ev sahipliği yapan antik kentte, 10 bin kişi kapasiteli bu tiyatro görülmeye değer bir diğer yapıdır.


Noel Baba Kilisesi

Mezarı Demre’de bulunan Noel Baba anısına Myra Antik Kenti yakınlarında yapılmış bir kilise vardır. Bu nedenle Demre, Ortodoks Hıristiyanlar için oldukça önemli bir bölgedir. Yapımı oldukça uzun süren, Bizans’ın yanı sıra Roma mimarisinin özelliklerini de taşıyan Noel Baba Kilisesi, görkemli yapısıyla dikkat çekmektedir. Bir dönem içinde Noel Baba’nın kemiklerinin de bulunduğu kilise, bölgenin en çok ziyaret edilen yapılarından biridir.


Andriake Antik Kenti

Andriake Antik Kenti de ilçede gezilmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi eserlerinin önemli bir kısmının ne yazık ki günümüze kadar ulaşmadığı bu antik kent, uzun bir sahile sahiptir. Geriye kalan kalıntıların gezilerek görülebileceği antik kentte dikkat çeken eserler; eski lahitler, surlar ve mezarlardan kalan kalıntılardır. Harika bir manzaraya da sahip olan Andriake Antik Kenti’nde denizin üzerinden muhteşem bir gün batımı izlenebilmektedir.


Likya Medeniyetleri Müzesi

Demre’de bulunan Likya Medeniyetleri Müzesi’nde Andriake Antik Kenti ve Myra Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin bir kısmı sergilenmektedir. Andriake Antik Kenti sınırları içinde yer alan müzenin mevcut binası, antik dönemde tahıl ambarı ve depo olarak kullanılan büyük Granarium isimli yapının restore edilmesiyle meydana getirilmiştir. Büyük ve etkileyici bir bina olan Granarium’un çatısı yoktur. Sekiz ayrı bölümden oluşan müzede, bu binalar Likya medeniyetlerini oluşturan Myra, Patara, Ksanthos, Tilos, Arykanda, Pınara, Antiphellos ve Olympos adına inşa edilmiştir. Bölümlerde Likya’nın dini ritüelleri, sosyal yaşantısı ve ekonomik yapısına dair tarihi eserler bulunmaktadır. Ayrıca iki kilise ve bir de hamamın yer aldığı müze, Türkiye’deki en eski sinagoglardan birisini de içermektedir.


Andriake Kuş Cenneti

Tarihi kalıntılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Demre’de en dikkat çeken doğal güzellik Andriake Kuş Cenneti’dir. Sulak bir yerde bulunan kuş cennetinde 150 civarında kuş türü yaşamaktadır. Likya Medeniyetleri Müzesi yakınında yer alan Andriake Kuş Cenneti, özellikle kuş gözlemcilerinin ve araştırmacıların ilgisini çekmektedir.


Çayağzı Plajı

Soyu tükenme tehdidi altında bulunan Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme yerlerinden biri de Demre’dedir. Dünyada sadece Antalya ve Mersin sahillerinde görülebilen bu kaplumbağalar, Demre plajlarında görülebilmektedir. Bu plajlardan birisi olan Çayağzı, haziran ve temmuz aylarında yumurta bırakmak için gelen Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapmaktadır. Koruma altında bulunan bu kaplumbağaları görmek isteyenler Çayağzı Plajı’na gidebilirler.


Soura Antik Kenti

Myra ve Andriake’nin yanı sıra Soura Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapan Demre, Likya tarihinde önemli bir yere sahiptir. Anıt mezarlarıyla ünlü Soura Antik Kenti, bölgedeki en büyük anıtsal mezara da ev sahipliği yapmaktadır. Üst kısmı bir lahitten oluşan bu mezar görülmeye değer bir yapıdır. Ayrıca bir dönem ünlü bir kehanet merkezi olan Soura Antik Kenti’nde; akropol kalıntıları, lahitler ve kaya mezarları başta olmak üzere çok sayıda tarihi yapı görülebilmektedir.


Trysa, Simena, Üçağız, Kyaneai ve Arykanda antik kentleri

İlçede bulunan Trysa Antik Kenti, Gölbaşı Mahallesi’ndeki bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Yeterince korunamayan antik kentte, çok az sayıda kalıntı bulunmaktadır. Bunların başında ise şehrin çevresindeki örgü duvarların kalıntıları ve mezar kalıntıları gelmektedir. Antik şehrin kuzeydoğusunda bulunan Heroon Anıtı’nın içinde bir lahit yer almaktadır. Ne yazık ki anıtın içindeki pek çok eser, günümüzde yurtdışında sergilenmektedir. Öte yandan Demre’de yer alan kaya mezarları ve lahitleriyle ünlü Simena Antik Kenti de küçük bir tiyatro ve kiliseye sahiptir. Zamanında büyük olan kent, yüzyıllar içinde sular altında kaldığı için az sayıda kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır. İlçede görülmes gereken Üçağız Antik Kenti ise bir hamam, kilise ve nekropol kalıntılarını içermektedir. Büyük oranda yıkılan bir kilise, bir akropol ve bir nekropolün kalıntılarına sahip olan Kyaneai Antik Kenti de Demre’de gezilebilecek yerlerden biridir. Likya medeniyetlerinden biri olan Arykanda Antik Kenti ise Demre’ye bir saat uzaklıkta Finike ilçesi sınırlarındadır.


Kekova Tekne Turları

Antalya’nın tekne turlarıyla ünlü şirin ilçesi Demre ve çevresinde tertemiz denizin ve koylarda yüzmenin keyfini çıkarmak için bu turlara katılmak oldukça tercih edilen bir aktivitedir. Çayağzı’nda başlayan tekne turlarıyla Burç ve Gökkaya gibi muhteşem koylar gezilebilmektedir. Kekova tekne turlarıyla sular altında kalmış olan batık kentin kalıntıları da görülebilmektedir.


Demre’de nerede ne yenir?

Demre, Akdeniz mutfağı ve deniz mahsullerinin en lezzetli olduğu ilçelerden biridir. Mavi yengeç ve ıstakoz başta olmak üzere çok sayıda deniz ürününün tadılabileceği ilçede, sahil kenarında yer alan restoranlarda bu lezzetler tadılabilir. Ayrıca Yunan mutfağının çeşitli tatlarını da içeren ilçede çok geniş bir yemek yelpazesi bulunmaktadır. İlçe yakınında yer alan Dalyan’dan tutulan balıkların ve mavi yengecin tadına mutlaka bakılmalıdır. Mavi yengeçlerin özel havuzlarda da yetiştirildiği Demre’de ayrıca çok çeşitli mezeler de yapılmaktadır. Kafeterya ve çay bahçeleriyle ünlü olan Çayağızı bölgesinde, sahil bandındaki bu mekanlarda lezzetli ürünleri tatmak mümkündür. Ayrıca St. Nikolaus Kilisesi bölgesi de restoranlarla çevrilidir.


Mavi Yengeç Kaya Restaurant

Demre’nin Beymelek Mahallesi’nde yer alan Mavi Yengeç Kaya Restaurant, ilçenin öne çıkan restoranlarının başında gelmektedir. Gün batımının en güzel izlenebildiği yerde bulunan restoran denize sıfır konumdadır. Yengeç, kalamar ve levreği ile ünlü olan mekanda alkollü içecekler de sunulmaktadır.


İpek Restaurant

Gökyazı Mahallesi’ndeki İpek Restaurant ise geleneksel Türk ve Akdeniz mutfağının lezzetlerini sunmaktadır. Yoğun olduğu için rezervasyonla gidilmesi önerilen restoranda; Antep lahmacun, kaşarlı kuşbaşılı pide, Adana kebap ve yöresel lezzetleri öne çıkmaktadır. Mekanda alkollü içecek seçenekleri de mevcuttur.


Myra Cafe ve Bistro

Myra Antik Kenti manzarasına sahip bu mekandaki otantik ve salaş dekorasyon oldukça ilgi çekicidir. Antik kentte gezdikten sonra yorgunluk atmak isteyenlerin tercih ettiği mekanda, ağırlıklı olarak Tayland  ve Türk mutfağından lezzetler sunulmaktadır. Mekanın bir diğer özelliği ise tüm ürünlerin doğadan organik bir şekilde temin edilmesidir.

Demre gece hayatı
Demre gece hayatı

Demre’de gece hayatı

Gece hayatı konusunda da çeşitli seçenekler sunan Demre’de; bar, pub, restoran, meyhane ve gece kulübü gibi çok sayıda mekanda keyifli vakit geçirilebilmektedir. Yabancı ve yerli turistlerin zevklerine hitap eden farklı konseptlerdeki eğlence mekanlarının yer aldığı ilçede, sabahın erken saatlerine kadar eğlenilebilecek çok sayıda işletme mevcuttur.


Smuggler’s Inn

İlçenin öne çıkan mekanlarından olan Smuggler’s Inn, Kekova Adası üzerinde olup, ulaşım sadece teknelerle mümkündür. İlginç bir dekorasyonu bulunan mekanda korsan figürleri dikkat çekmektedir. Salaş ve rahat ortamıyla özellikle turistlerin ilgi gösterdiği mekanda bira ve kokteyl çeşitleri yaygın olarak tercih edilmektedir.


Coffee Conpanna

Kahvelerini kendi fabrikalarında üreten Coffee Conpanna, Amerikan tarzı ile ilgi çekmektedir. Taze kahveleriyle ünlü bu mekanda; menengiç, brasillion santos ve Americano kahvelerinin yanı sıra nargile de yoğun ilgi görmektedir. Kolcular Sokak Gökyazı Mahallesi’nde yer alan Coffee Conpanna’da bir kahve içmenizi öneririz.


Ankh Cafe

Ulaşımın tekne ile sağlandığı Ankh Cafe denize sıfır konumuyla sevilen bir mekandır. Aynı zamanda pansiyon hizmeti de veren mekanda, ev yapımı doldurmalar ünlüdür. Fındıklı, muzlu ve şeftalili dondurma seçeneklerine sahip olan mekanda, alkollü içecekler de sunulmaktadır.


Likya Restaurant

Denize sıfır konumda yer alan Likya Restaurant’ta deniz mahsulleri ve Akdeniz’in yöresel lezzetleri servis edilmektedir. Sakin ve dinlendirici bir mekan olan restoranda, gün batımında nefis bir manzara oluşmaktadır. Bazı geceler canlı müzik ve fasıl da yapılan mekan, Büyükkum Mahallesi Kömürlük Caddesi üzerinde yer almaktadır.