Türkiye’nin ve dünyanın en popüler turistik destinasyonlarından olan Muğla eşsiz doğa güzellikleriyle dopdolu tatil geçirebileceğiniz bir yer.

Muğla’daki plajları ve koyları görmek ve doyasıya bir tatil geçirmek için burada uzun süreli kalmanız gerekiyor. Burada bilinmeyen, gizli kalmış ya da keşfedilmemiş, bir şekilde dile getirilmemiş ıssız koylar bulunuyor. Onlardan biri de Hayıtbükü’ne yakın olan Ovabükü… Burası Akdeniz’e açılan geniş bir koy. Palamutbükü’ne 3,5 deniz mili doğusunda yer alıyor. Kuzeydoğusunda ise Adatepe bulunuyor.

Datça sınırlarında bulunan Ovabükü plajının en güzel zamanları Ağustos ayından sonraki günlerde başlar. Çünkü sezon yavaşça sakinleşir, yoğunluk azalır, deniz dinginleşir.

Burada Şubat ayının sonlarında bahar kendini hissettirmeye başlar, çiçekler açar, dağlardan esen rüzgar kekik kokmaya başlar. Ovabükü yarım adanın gizli kalmış üç koyundandır. Bölge olarak ovaya benzediği için bu isimle anılmıştır. 600 metre kumaslı vardır. Datça merkezi ise 15 kilometredir. Burası çocuklu aileler için uygundur. Aynı zamanda ekonomik olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar, otellerde bulunmaktadır.

Ovabükü’nün denizi berrak ve durgundur fakat dibi biraz taşlıdır ancak sizi rahatsız edecek bir yapıya sahip değildir. Zaman zaman küçük dalgacıklar oluşabilir. Denizi masmavi olup, plaj çok sakin, kalabalık olmayan bir yerdir. Yüzüp güneşlendikten sonra duşunuzu alıp plajın arkasında bulunan kafelerde bol köpüklü, ekşi ayran eşliğinde gözleme yiyebilir, karnınızı doyurabilirsiniz.
Büyüleyici bir doğaya sahip olduğu için cennete benzetilmesi bu yüzdendir.

Aileniz ve çocuklarınızla birlikte güvenli bir şekilde tatil yapabileceğiniz bir yerdir. Burada yiyeceğiniz sebzeler, meyveler tarladan direk kafelere ve restoranlara geliyor. Burada daha çok gözleme, balık ve et ızgara tüketebilirsiniz. Patlıcanın her türünü, yemeğini ve salatasını, taze börülce, kızarmış bamya, şakşuka, taze fasulye, yaz tülüsü ve kabak çiçeği dolması yiyebilirsiniz. Buranın en ünlü organik yiyecekleri badem, bal ve yağlarıdır.

Dilerseniz arkadaşlarınızla veya ailenizle geldiyseniz şayet unutulmaz bir yat turu yaparak Datça’nın bütün koylarını gezebilirsiniz.

Aracınızla buraya gelmek isterseniz eğer Muğla-Datça arası 125 kilometre ve 2 saatte ulaşabiliyorsunuz. Marmaris üzerinden gelirseniz 75 kilometrelik yolu 1 saat 10 dakikada aşabilirsiniz. İstanbul-Datça arası ise 880 kilometre ve aracınızla 12 saat 30 dakika sürüyor.

[insert page=’muglada-yapilacak-seyler’ display=’content’]