Covid-19 salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe AB yeni arayışlar içine girdi. AB dönem başkanlığını yöneten Hırvatisten, AB turizm bakanlarıyla birilket turizm sektörü üzerindeki etkilerin konuşulduğu bir video konferans düzenledi.

Hırvatistan Turizm Bakanı Gari Cappelli ise Avrupa Birliği’nin ortak seyahat protokolü için COVID-19 pasaportu üzerinde çalışıyor. Düzenlenen video konferansında, covid-19 kriznin turizmi ekonomik olarak etkilediği ve krizi en aza düşürmenin yolları üzerine talepler sıralandı. Yunanistan, İspanya, Portekiz, italya, Malta, Kıbrıs, Romanya, Bulgaristan, Malta, Portekiz AB komisyonuna turizm sektörünü acil olarak AB Kurtarma Planına dahil edecek.

Hırvatistan Turizm Bakanı Gari Cappelli ‘Covid-19 pasaportu’ da olmak üzere seyahat konusunda ortak bir protokol istedi. Cappelli “Bu pasaport, seyahat etmek isteyen her AB vatandaşının virüsü tespit etmek için güvenilir bir teste sahip olmasını sağlayacaktır” dedi.

Yunanistan Turizm Bakanı Charis Theocharis ise testin turistin ülkesinde yapılması gerektiğini belirterek “Örneğin, bir Alman vatandaşı Yunanistan’ı ziyaret etmek istiyorsa, bu test Yunanistan’a gelmeden önce Almanya’da yapılacaktır” dedi.

DSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü ise bağışıklıkla ilgili olarak kritik uyarıda bulundu. İyileşen hastalara ise “bağışıklık pasaportu verilsin” talebine ise karşı çıktı.

DSÖ “İyileşenlerin yeniden hastalık geçirmeyeceğine henüz bir delil yok” dedi. Şili geçtiğimiz hafta, bağışıklık pasaportu uygulamasını hayata geçirdi. Ülkede iyileşenlerin antikorlar ile bağışıklık kazandığı ve bir daha risk teşkil etmediği yönündeki düşünce DSÖ’yü korkuttu. Şili’nin uygulaması birçok ülkenin de gündeminde. DSÖ ise durumdan endişeli.

Coronavirüs nedeniyle dünyada binlerce insan yaşamını yitirmeye devam ediyor. Salgın başta turizm olmak üzere dünya ekonomisini de olumsuz yönde etkiledi. c