Antalya’da ki turizmciler dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19’a karşı gelişen süreci en ince ayrıntısına kadar takip ediyor.

Turizm sektörü virüsün etkisini kaybetmesinden sonra turizmde beklenen hareketliliğin yaşanacağına inanıyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı ise Türk turizmcisinin bu tarz konularda tecrübeli olduğunu açıkladı.

Covid-19 virüsünün toplumsal sağlığı olumsuz yönde etkilediği gibi dünya ekonomisini ve küresel turizmine olumsuz etkilediğini  ayrıcak tüm üklekerinde sosyal ve ekonomik anlamda tarihi bir dönem geçireceğini belirtti.

Çalışanlar, misafirler ve tedarikçiler başta olmak üzere herkesin sağlığının ve güvenliğinin korunması gerektiği önemli faktörler arasında bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı destek paketinde konaklama sektörünü ilgilendiren yapılandırmalar bulunuyor. Sektörün tüm dinamiklerince ülke ve dünya gündemi ise anlık olarak takip ediliyor.

Yağcı, Türkiye’nin istihdamının ve ekonomisinin çok önemli bir payını turizm sektörünün oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Turizm sektörümüz bugüne kadar çok büyük fedakarlıklarla en büyük rekabet avantajımız olan misafir oranını düşürmedi. Bu konuda özellikle konaklama sektörümüzün en üst seviyede özeni, tüm dünyaya örnek teşkil edecek düzeydedir. Bugüne kadar edinilen kriz yönetimi tecrübeleriyle bu süreç de aşılacaktır. Geleceğe dair stratejiler geliştireceğiz. Sahip olduğumuz tecrübemiz, insan kaynağımız ve birikimimizle bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.

Virüse karşı önlemler kapsamında ise otel hijyenine yönelik olarak seminerler düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğü’yle beraber yapılan ortak çalışmalar doğrultusunda Antalya’da otel hijyeni konusunda seminerler yapıldı. Konaklama sektöründe ise otel hijyeni konusunda fazla çalışmalar planlar arasında yer alıyor.

Coronvirüsün ardından en hızlı dönüşün ise iç turizmde beklendiği düşünülüyor. Bu yönde de çalışmalar hızla devam ediyor.