Anadolu’nun dört bir yanı tarihi yüzyıllar öncesine dayanan ve asırlar boyunca çeşitli medeniyetleri konuk etmiş şehirler ile çevrilidir. İnsanların yerleşik hayata geçmedikleri karanlık çağlardan itibaren yaşamın başlandığı bilinen Anadolu, bugün çeşitli çağların en zengin coğrafyalarından biridir.

Bunun yanı sıra üç tarafı denizler ile çevrili olan Türkiye, aynı zamanda dünyanın en güzel yaz ve kış turizmi merkezleri ile de yerli ve yabancı gezginlerin büyük rağbet gösterdiği ülkelerin başında gelir.

Cennet ve Cehennem Bir AradaIrak ve İran gibi Mezopotamyta’nın köklü ülkeleri ile sınır komşusu olan Hakkari, Anadolu’nun farklı kültürler ile arasına köprü kurduğu en önemli stratejik şehirlerinden biridir. Muhteşem bir coğrafyaya sahip olan Hakkari, tahmin edilenin aksine oldukça geniş bir turizm rezervine ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürlerin yıllar boyunca bir arada tanımladığı mimariler dışında aynı zamanda antik dönemden kalma göz alıcı eserleri ve rivayetleri ile de Hakkari önemli bir yer edinir.

Şehir tüm bunların yanı sıra doğal güzellikleri ile de muhteşem bir seyir zevki sunar. Bilhassa yerli ve yabancı gezginler tarafından büyük bir ilgi ile karşılaşan Cennet ve Cehennem Vadisi, şehrin en güzel köşelerinden biridir. Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta olan ve dört mevsimi bir arada yaşama imkanı tanıyan vadi, doğanın olağanüstü güzelliğini sergiler. 3500 metrelik büyük bir rakıma sahip olan bölge, etrafındaki tüm güzelliklerle beraber Mezopotamya’nın görkemli halini de ayaklar altına alıyor. Binlerce yıldır çeşitli uygarlıkların önem verdiği yer olan vadinin bir kısmı dev buzullar ile kaplı olmasına karşın diğer bir kısmı ise yeşilin ve rengarenk çiçeklerin hapsettiği bir güzellik içindedir. Birbirine zıt iki ayrı atmosferi bir arada yaşatan Cennet ve Cehennem Vadisi, dünya üzerindeki eşsiz tanımlamalar arasına girer. Yaz aylarının gelişi ile beraber yeşillik alan, bölge halkının en önemli yaylalarından biri haline dönüşür. Hakkari’nin bu göz kamaştıran tabiatı doğaseverler için ideal bir merkezdir. Vadi dağ sporlarına, kaya tırmanışlarına ve doğa yürüyüşlerine uygun bir araziye sahip olduğu gibi aynı zamanda yılın dört mevsimi boyunca da ülkemizin gözde kamp alanları arasına adını yazdırır.

[insert page=’hakkaride-yapilacak-seyler’ display=’content’]