Meşhur Aizanoi Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesi, Kütahya il merkezine 59 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Deniz seviyesinden ortalama bin metre yükseklikte yer alan ilçenin arazisi ağırlıklı olarak ovalık olup, bazı yerler de ormanlarla kaplıdır. İç Anadolu ve Ege ikliminin görüldüğü Çavdarhisar’da, halkın büyük kısmı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Balıkçılığın da önemli bir gelir kaynağı olduğu ilçe, Türkiye’nin en büyük alabalık çiftliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Çavdarhisar’da yer alan Kara Alabalık Tesisleri’nde üretilen alabalıklar Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Rusya ve İsrail’e ihraç edilmektedir.

Çavdarhisar’a ilk yerleşimin Frigler döneminde olduğu tahmin edilmektedir. İlçe sınırlarında yer alan Aizonai Antik şehri, Küçük Frigya ülkesinin önemli kentlerinden biri olmuştur. Roma döneminde piskoposluk merkezi olan kent, aynı zamanda Tarihi Kral Yolu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yol, Sardes kentinden başlayarak, Aizonai-Gordion ve Asya’ya doğru devam etmektedir. Anadolu Selçuklu devletini kuran Süleyman Şah’ın 1078’de Kütahya bölgesini fethetmesiyle Çavdarhisar da Selçukluların kontrolüne girmiştir. Osmanlı’nın ilk yıllarında Çavdar Tatarlarının Aizonai bölgesine yerleşmesiyle birlikte ilçenin adı da Çavdarhisar olmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Yunan işgaline uğrayan ilçe, 31 Ağustos 1922 tarihinde kurtarılmıştır. Daha önce Kütahya merkez ilçesine bağlı bir belde olan Çavdarhisar, 1987 yılında ilçe statüsü kazanmıştır.

Çavdarhisar’a nasıl gidilir?

Kütahya il merkezine 59 kilometre uzaklıkta yer alan Çavdarhisar, karayolu ulaşım olanakları bakımından gelişmiştir. Kütahya-Uşak karayolunun üzerinde yer alan Çavdarhisar, Ankara’ya 360, İstanbul’a 330, İzmir’e 280, Balıkesir’e 220, Eskişehir’e 134, Uşak’a ise 93 kilometre mesafededir. Kütahya il merkezinden her gün belirli aralıklarla hareket eden minibüsler vasıtasıyla ilçeye gidilebilmektedir.

Çavdarhisar’a havayoluyla ulaşım için Kütahya Zafer Havalimanı kullanılabilir. İlçe merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan Zafer Havalimanı’na ulaştıktan sonra havayolu servis araçları, kiralık araç veya taksilerle ortalama bir saatte Çavdarhisar’a gidilebilir.

Çavdarhisar’da doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Çavdarhisar’da; trekking, bisiklet turu ve moto kros gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Bisiklet turlarının düzenlendiği ilçede, 130 kilometrelik parkurda pedal çevirmek mümkündür. Uzun ve zorlu bir parkur olan bu rota, ilçe merkezinden başlamaktadır. Ayrıca Çavdarhisar’da Aizonai Motokros Yarış Organizasyonu ve Motosiklet Kampı da düzenlenmektedir. Antik kentin önemli yapılarının görülebildiği bu etkinliklerde, kamp yapma imkanı da mevcuttur. İlçede doğa yürüyüşleri için en uygun bölge ise Kocaçay Irmağı çevresidir.

Çavdarhisar’da gezilecek yerler

Aizanoi Antik Kenti

Çavdarhisar’da gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Aizonai Antik Kenti, ilçe merkezinde bulunmaktadır. Antik Frigya’ya bağlı yaşayan Aizanitislerin ana yerleşim merkezi olan kent, Milattan Önce 3 binli yıllara kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Antik kentteki yüksek plato üzerindeki Zeus tapınağı çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, Milattan Önce 3 binli yıllara dair yerleşim izleri ortaya çıkmıştır. Aizanoi kenti, Helenistik zamanda Bergama ve Bithynia arasında el değiştirmiş, Milattan Önce 133 yılında da Roma kontrolüne geçmiştir. Bu dönemde tahıl ekimi, şarap ve yün üretimi ile zenginleşen kentte, Milattan Önce 1’inci yüzyılda ilk sikkeler basılmıştır. En parlak dönemini ise Milattan Sonra 2’nci yüzyılda yaşayan Aizanoi şehrinde, bu dönemde çok sayıda yapı inşa edilmiştir. Kent, erken Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuş, bu özelliğini 7’nci yüzyıldan sonra ise kaybetmiştir. Anadolu Selçukluları zamanında Çavdar Tatarlarının yerleşip buraya üs olarak kurması nedeniyle Çavdarhisar adını almıştır. Oldukça büyük olan Aizanoi’de, Roma döneminde 80 bin kişinin yaşadığı sanılmaktadır. Günümüze kadar korunarak gelen Zeus Tapınağı, 15 bin kişilik tiyatro ve yanında yer alan stadyum, iki tane hamam, dünyadaki ilk ticaret borsa binası gibi çok sayıda yapının yer aldığı antik kent; görülebilecek pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Zeus Tapınağı

Aizanoi Antik Kenti’nin en önemli yapıları arasında bulunan Zeus Tapınağı, ırmağın batı kıyısı yakınında yer almaktadır. Bir podyum üzerine inşa edilmiş olan tapınak, 120 tane İon ve 4 tane Korinti stilinde sütunlarla yapılmıştır. Yanı, Anadolu’nun en iyi korunan İon düzenindeki tapınaklardan biridir. Özellikle akroterleri dikkat çekici olan Zeus Tapınağı’nda, tanrıça Kybele’nin büstü görülmeye değerdir. Tapınağın doğu alınlık akroterinde ise Zeus büstü dikkat çekmektedir. Milattan Sonra 117 ile 138 arasında inşa edilmiştir.

Tiyatro ve Stadyum

Tapınağın kuzeydoğu tarafında yer alan tiyatro, stadyumla aynı doğrultudadır. İki katlı inşa edilen yapı, 15 bin seyirci kapasitesine sahiptir. Tiyatronun bitişiğinde olan stadyumun inşası ise Milattan Sonra 250’li yıllarda tamamlanmıştır. Yaklaşık 13 bin 500 kişi kapasiteli stadyum, batı tarafında geniş bir kapıya ve girişinde de sporcuların madalyalarının sergilendiği şeref köşesine sahiptir.

Borsa Binası

Dünyanın ilk ticaret borsası olarak nitelendirilen yapı, Milattan Sonra 2’nci yüzyılda inşa edilmiştir. Tahıl pazarı olarak kullanılan yuvarlak yapının duvarlarında, pazarlarda satılan malların fiyat listeleri yer almaktadır. Ayrıca Milattan Sonra 301’de İmparator Diocletian’ın enflasyonla mücadelede kararlaştırdığı ücret tespitleri de yazıtlar halinde duvarlarda bulunmaktadır.

Sütunlu Cadde

Sütunlu Cadde, borsa binası bitişiğindeki dükkan ve galerilerin sıralandığı yoldur. Borsadan başlayıp bir köprüyle Zeus Tapınağı’na, oradan da Kybele Kutsal Alanı’na kadar devam etmektedir. Sütunlu yolun yapımında ise daha önce yaşanan depremde yıkılan Artemis Tapınağı’nın mimari elemanları kullanılmıştır. Pek çok heykel ve kapı ile süslenen yol, muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

Antik Köprüler

Aizanoi Antik Kenti’nin köprüleri Penkalas adı verilen Kocaçay’ın üzerinde yer almaktadır. Burada antik dönemlerde iki yakayı birbirine bağlayan beş tane köprü bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ahşap, diğerleri ise kemerli taş köprülerdir. Bu beş köprüden günümüze ulaşabilenler sadece iki tanedir.

Kara Alabalık Tesisleri

Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük alabalık çiftliği konumunda olan Kara Alabalık Tesisleri, Çavdarhisar’ın Gökler Çayı üzerine kurulmuştur. Bu tesislerde yılda ortalama 950 ton alabalık üretilmektedir. Alabalık tesislerinde üretilen balıklar, başta Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya ve İsrail olmak üzere ağırlıklı olarak yurtdışına ihraç edilmektedir.

Çavdarhisar’da nerede ne yenir?

Kütahya mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Çavdarhisar’da, beslenme büyük oranda buğday ürünleri, hamurlular ve süt ürünlerine dayanmaktadır. Erişte, bulgur ve tarhana, ilçenin en çok tüketilen lezzetleridir. İlçede haşhaşlı, şibit adı verilen sac pidesi yaygın olarak yapılmaktadır. Börek çeşitlerinin de yaygın olduğu Çavdarhisar’da, ayrıca tarhana, bulgur ve cimcik isimli hamur yemeği mutfaklarda önemli bir yere sahiptir.

Çavdarhisar’da yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen restoranlarını; Aizonai Lokantası, Özgür Pide, Has Izgara Köfte, Halil Selcuk Arsla Facefood, Papila Alabalık Üretim Tesisi ve Anemon Restaurant olarak sayabiliriz.

Çavdarhisar’da gece hayatı

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde aktif bir gece hayatı yoktur. Az sayıda alkollü mekanın yer aldığı ilçede, birkaç tane de kafeterya, çay bahçesi ve pastane bulunmaktadır. Çavdarhisar’da gece hayatının yaşanabileceği yerlerden biri olan Anemon Otel’in barında keyifli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca ilçe merkezinde yer alan Yıldız Cafe Bistro da içeceklerinizi yudumlayarak dinlenebileceğiniz mekanlardan biridir.