Contemporary Istanbul, her yılın Eylül ayında dünyadan ve Türkiye’den çağdaş sanatın en iyi örneklerini bir araya getiren büyüleyici bir sanat pazarı. Mekan, 14 yıldır şehrin gelişen sanat sahnesi, Avrupa ve Asya’nın buluşma noktasında birbirinden güzel koleksiyonlar sizleri bekliyor.

Adını çeşitlilik kelimesiyle bütünleşen Contemporary Istanbul çağdaş sanatın gelişmesi, yurt içi ve yurt dışında tanıtılarak, ülkemiz başta olmak üzere dünyaca tanınan uluslararası sanat merkezleri arasında yerini almak için bütün çalışmalarına devam ederek, farklı projelerle her yıl sanatseverleri birbiriyle buluşturuyor.

Çağdaş Sanatın Buluştuğu Yer Contemporary Istanbıl
Çağdaş Sanatın Buluştuğu Yer Contemporary Istanbıl

Geçtiğimiz 11-15 Eylül 2019 tarihinde ise 14. kez kapılarını açmış ve Türkiye’den, dünyadan çeşitli ülkelerin sanatçılarını, galerilerini, koleksiyonlarını sanatseverlere sunmuştu. Contemporary Istanbul geçtiğimiz yıl toplam 74000 kişiye ulaşmayı başardı. Burası Art Istanbul’un ardından İstanbul’un en iyi sanat icra eden mekanlardan biri…

Eğer, sanata karşı tutkunuz varsa arkadaşlarınızla birlikte güzel ve kaliteli bir gün geçirmek ve eğlenceli saatler yaşamak istiyorsanız birbirinden etkileyici sanatsal eserleri görme fırsatını mutlaka değerlendirmelisiniz.
Birbirinden renkli katılımcıların ürettikleri eserleri yakından görmenin ve fikir edinmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. Gününüzün pozitif ve farklı geçmesini istiyorsanız Eylül ayını beklemek zorundasınız. Bu taraz sanat fuarlarına ilginiz varsa eğer, çağdaş sanat örneklerinin en iyilerini dünyanın her köşesinden gelen sanatçılar eşliğinde inceleme fırsatı bulacaksınız.

Fuara katılmanın ücretli olduğunu belirtmekte fayda var. Mekândaki etkinlik diğer platformlara göre biraz daha farklılık gösteriyor. Günümüz piyasasının sanat dinamiklerini hissedeceğiniz bir ortam… Birbirinden ilginç eserlerin olduğu sergiler dikkatinizi çekecektir.

Karışık tekniklerle yapılan yağlı boya tabloları incelediğinizde heyecanlanabilirsiniz. Burada düzenlenen fuarın İstanbul’un en pahalı biletine sahip fuar organizasyonu olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak içinde bulunan eserleri incelemek, sanatçılarla bu eserlerin analizini yapmak, eleştirmek sanatla ilgilenenler için bir güzel şans diyebiliriz.

Her yıl Eylül ayında yapılan fuara gelirken kuyrukta beklemeniz mümkün olabilir o yüzden biletinizi çok önceden almanızda fayda var.

Fuarın yüksek fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuzda sadece belirli bir kesime hitap ettiğini söyleyebilirsiniz yani büyük bir kesim ne yazık ki maddi zorluklar nedeniyle bu fuarı göremeyebilir.

Geçtiğimiz yıllarda Lizbon’dan gelen Perve Galeri’nin kapsamında fuara katılan Ivan Villolobos ve Miguel Angel Huerta gibi sanatçılar orijinal eserlerini burada sergilemiş ve büyük ilgi görmüştü.

Contemporary Istanbul, Beyoğlu’nda bulunuyor. Buraya gelebilmek için Taksim İETT otobüslerine binebilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz eğer Eminönü veya Beşiktaş motoruna binerek, buradan Taksim otobüsleriyle fuar mekanına ulaşabilirsiniz.

Adres: Azapkapı, Nazlı Han, Bankalar Cd. No:2 D:No 26, 34420 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 244 71 71

[insert page=’istanbulda-yapilacak-seyler’ display=’content’]