İçişleri Bakanlığı tarafından covid-19 salgını önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak için giriş ve çıkışlar kısıtlanmıştı. Bakanlık 15 gün daha giriş ve çıkışların uzatıldığını belirtti.

Bu şehirlere hava, kara ve deniz yoluyla giriş ve çıkışlar kısıtlandı ve saat 00:00’dan itibaren 15 gün daha uzatıldı. Bakanlık tarafından valiliklere gönderilen genelgede solunum, fiziksel temas…vb yollarla çabuk bulaşan ve enfekte olan virüs salgını nedeniyle oluşan riski yönetebilmek için sosyal hareketliliği ve teması azaltmak için mutlak şekilde kısıtlamasının sağlanmasının önemini belirtti. Aksi halde virüsün hızla yayılarak toplum sağlığını ve kamu düzeninin olumsuz yönde etkeliyeceğine dikkat çekildi.

03.04.2020 tarihili Bakanlık genelgesiyle 30 büyükşehir ve Zonguldak olmak üzere hava, kara ve deniz yoluyla bu illere 18 Nisan 2020 Cumartesi gününden itibaren saat 24:00’a kadar kısıtlandığı-yasaklandığı ve sürenin gece itibareyle sona ereceği belirtilmişti. Ancak salgının hızlı yayılması sebebiyle sürenin uzatılmasına karar verildi.

Bu kapsamda;

1- Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için; il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak durdurulacak.

2- Bu illerde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak.

3- Belirtilen illere giriş-çıkış kısıtlamasının daha önceki genelgelerle belirlenen usul ve esaslar ile istisnalar 18 Nisan Cumartesi günü saat 24:00’den sonra da geçerli olacak.

Geneldege söz konusu olan tedbirlere ilişkin olarak Valiler/Kaymakamlar tarafından ilgili mevzuat gereği alınan kararların ivedilikle yerine getirilmesi ve uygulamada herhangi bir aksalığın ve mağduriyetin olmamasına dikkat çekildi.

Bu karara uymayanlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesine göre idari para cezası kesilecek. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunun 195. maddesi gereğinde adli işlem uygulanacak.