Covid-19 virüs salgını nedeniyle etkilenen turizm sektöründe taleplerde değişti. Yaz aylarının gelmesiyle beraber halk tatil planlarını yapmaya başladı. Büyük ve kapasitesi yüksek otellere nazaran, kullanım alanları az olan butik otellere ilgi artıyor.

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, “Butik oteller ev gibi kullanılabilir, sosyal mesafe sorunu yok. Odalar 8 ile 16 arasında değişiyor, dolayısıyla kalabalık yoğunluğu çok az. Kahvaltıda saat sınırı olmadığı için de kuyruklar oluşmuyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı kontorllü sosyal hayat politikası doğrultusunda normalleşme sürecine geçildi. Yaz aylarıyla birlikte vatandaşlarda tatil planlarını yapmaya başladılar.

Tatilciler kalabılık olmayan, insan yoğunluğunun ve kullanım alanlarının az olduğu butik otellere yönelmeye başladı. Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir ise virüsten korunmanın şartlarından biri olan sosyal mesafe, izolasyon, hijyen gibi önlemler alınırken bu önlemlere uygun olarak butik otellerin avantajlı olduğu bu nedenle butik otellere talebin çoğaldığını açıkladı.

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir,”Çeşme olarak Türkiye’nin en fazla butik otelini barındırıyoruz. Bizim butik otelcilik anlamında çok fazla tecrübemiz var ve bu konuda çok iddialıyız. Butik otellerini eviniz gibi kullanabilirsiniz, sosyal mesafe sorunu yok. Kalabalık yoğunluğu çok az, oda sayıları 8 ile 16 oda arasında değişiyor. İzole olmak zorunu hiç yok, havuzlar özel havuz gibi hizmet veriyor ve gerekirse odanıza kahvaltı alabiliyorsunuz. Ayrıca sınır yok, örneğin kahvaltıda saat sınırı yok. Sabah saat 07.00’de başlayan kahvaltı 13.00’e kadar sürdüğü için herhangi bir kuyruk oluşmuyor” dedi.

İstanbul ve İzmir arasında yapılan otoyol bağlantısıyla birlikte bu yıl Çeşme’ye ilginin yoğun olacağı tahmin ediliyor. Çeşme’de 50’den fazla plaj öalaıaştuç 20 kilometre uzunluğunda plaj alanı bulunan Çeşme’de 400’ün üzerinde de butik otel bulunuyor.