Karadeniz’in en ucu… Türkiye’nin Rusya’ya en yakın toprak parçası Sinop… Ülkemizin en harika köşelerinden biri olan Sinop göz alıcı doğası, muhteşem tarihi, çeşitli kültürü ve birbirinden güzel lezzetleri ile tam bir turizm destinasyonudur. Yaz, kış apayrı güzelliği ile bizi karşılayan Sinop’a gidenlerin ayakları geri dönüyor. Nüfusunun çoğunluğunu göçmenlerin oluşturduğu şehir asırlar boyunca farklı medeniyetlerin toplanması ile oldukça güzel görüntülere ev sahipliği yapıyor. Günümüzde trafik ışıklarının geçersiz olduğu tek kent olan Sinop, adeta huzurun ta kendisidir. Plajları, gölleri, antik kentleri, yemekleri ve daha başka birçok güzelliği ile kendinizi kaybedebileceğiniz Sinop, gezilip görülecek yerler bakımından pek çok içeriğe sahiptir.

Burada Görülecek Çok Yer Var!
Burada Görülecek Çok Yer Var!

Şehirde öncelikle ilk gitmeniz gereken yerlerin başında İnceburun Feneri geliyor. Burası Karadeniz’in en uç noktasını ifade ediyor. Uçsuz bucaksız o Karadeniz manzarasını gözler önüne seren İnceburun, 12 metre yüksekliğe sahip ve şehir merkezine 19 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin en önemli deniz fenerlerinden biri olan İnceburun kış aylarında Karadeniz’in o hırçın dalgalarını almasıyla etkileyici bir görüntü sergiler.

Eğer yaz aylarında şehri ziyaret ediyorsanız kendinizi Karakum’un mis gibi sularına bırakmanız en büyük önerimdir! Deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz Karakum, şehir merkezine 3 kilometre uzaklıktadır. Parlak ve cam gibi suyu ile görenlerin hayran kaldığı plajın etrafında konaklayabileceğiniz kamp alanları, pansiyonlar ve otel bulunuyor.

Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan bir diğer doğa harikası ise Hamsilos Koyudur. Muhteşem bir doğaya sahip bu koy mavi ile yeşilin görebileceğiniz en güzel hallerinden birini yansıtıyor. Çok eski zamanlarda denizin buzul vadilerinin içine girmesi sonucunda oluşan Türkiye’nin tek fiyordu olan Hamsilos, kendiliğinden oluşan bir koy olması ile beraber dünyada eşine oldukça az rastlanır. 1. dereceden doğal sit alanı içinde koruma altına alınan bu bölge şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini fazlasıyla çeker. Bol bol oksijen depolama fırsatı bulabileceğiniz bu yer meditasyon içinde birebirdir. Gerçek anlamda kendinizi yenileme fırsatı tanıyan Hamsilos Koyuna kişisel arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bölgenin güvenilir noktalarında doğa ile başbaşa bir kamp hayatı da sizi bekliyor.