Covid-19 virüs salgını nededinyel dünya çapında büyük kriz yaşayan turizm sektörü 1 Haziran yeni normalleşme süreciyle birlikte hareketlenmeye başladı.

Uludağ’da bulunan Lapa Sori ve Bodrum’da yer alan Reina Resort Otel’in işletmecisi Mehmet Cemiloğlu önemli açıklamalarda bulundu. Cemiloğlu bu yaz Reina Resort Otel’i açmayacaklarını belirtti. Tüm dünyayı olumsuz etkileyen covid-19 virüs salgını nedeniyle 1 Temmuz tarihinde Rusya, Danimarka, Almanya yurtdışı uçuşları ise 30 Ağustos tarihine ertelendi. Uçuş yasaklarının olması nedeniyle Türkiye’ye turist gelmeyecek olması Türk turizmini olumsuz yönde etkiledi. Ertelenen uçuşlar nedeniyle otel işletmeleri zor durumda kaldı.

Bodrum’da bulunan 280 odalı ve 28000 metrekareye sahip olan Reina Resort Otel’in işletmecisi Mehmet Cemiloğlu ertelenen yurtdışı uçuşları nedeniyle bu yaz otellerini açmayacaklarını bildirdi.

Almanya, Rusya ve Danimarka’dan yapılacak yurt dışı uçuşların ertelenmesinin otelleri etkilediğini belirten İş insanı Mehmet Cemiloğlu,” Yüzde 70 yabancı turiste ve yüzde 30 yerli turiste hizmet verdiğimiz Reina Resort Otel’i bu yaz ne yazıkki açamayacağız. Otelimizde genel olarak Almanya, Rusya ve Danimarka’dan gelen turistlere hizmet veriyorduk. Ama uçuşlar ertelendiği için bu yaz oteli açmama kararı aldık. Bu karar yüzünden üzgünüz. Biz ve diğer otel işletmeleri bu durumdan dolayı mağduruz” açıklamasını yaptı. Kaynak: Mehmet Cemiloğlu, “Reina Resort Otel’i açamayacağız”

Türk turizmde ise dünyada bir ilkin yapıldığı güvenli ve sağlık sertifikasyonu sistemi uygulanmaya başlandı. Bir çok otel sezonu yerli turiste açarken, yurtdışı uçuşlarının ertelenmesi bazı otellerin kapanmasına neden oldu.