İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan Kalamış eşsiz doğa manzarasıyla keyifli saatler geçirebileceğiniz bir liman. 19. Yüzyılın sonlarında varlıklı, elit ailelerin köşklerine ve yazlıklarına gelerek tatilini yaptığı özel yerlerden biri.. Öyle ki şarkılara konu olmuş romantizmi doyasıya yaşayacağınız bir semt. Bestesi Münir Nurettin Selçuk’a, güftesi Behçet Kemal Çağlar’a ait olan

“Yok başka yerin lütfu ne yazdan, ne de kıştan;
Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış’tan” mısraları ile şarkıyla ün salmıştır.

Yunanca Kalamis anlamına gelen Kamışlık’tan ismini almıştır. Dingin sokakları, tenha bahçeleri ve ışıltılı kıyılarıyla ilgi görmektedir. Kalamış günümüzde Galatasaray Tesisleri’ninde bulunduğu bir destinasyon. Ne yazık ki zamanla tarihi dokusunu yitirmiş. Ancak buna rağmen eşsiz manzarasından hiçbir şey kaybetmemiş. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. Keyifli, pozitif dolu bir kahvaltının ardından sahilde yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz.

Buraya geldiğinizde Kalamış Marina’yı görmeyi ihmal etmeyin. İçinde yeme-içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çok restoran ve kafe bulunuyor. Temiz sahil havası eşliğinde şarabınızı içebilir, akşam güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Kalamış Parkı ise görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. İçinde muhtarlık sarayı ve çocuk parkı bulunan park Bostancı sahiline kadar uzanıyor. Parka çocuklarınızla birlikte gelip eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Fenerbahçe Burnu ise bir ada şeklinde konumlanmış. Bir köprüyü andıran yarımada şeklinde olan Fenerbahçe Adası içinde pek çok sosyal tesis barındırıyor.
Kızıltoprak, Feneryolu ve Fenerbahçe arasında konumlanan Kalamış gece kulüpleriyle de popüler bir yer. Burada bulunan Kurbağalıdere Kalamış Koyuna dökülür burada Fenerbahçe Kulübü’nün bulunduğu Dereağzı Tesisleri yer almaktadır.

Kalamış’ta bulunan Fenerbahçe Feneri ise Fenerbahçe burnunda yer valır. Fener, Osmanlı döneminde yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman 1562 yılında bu feneri yaptırmıştır. Fenerbahçe Feneri ise Osmanlı döneminde yaptırılan ilk fenerdir.

Yaz tatili veya kültür turizmi kapsamında geleceğiniz İmparatorluklar şehri İstanbul Kadıköy’de gezip görebileceğiniz bir çok tarihi ve doğal yerler bulunmaktadır. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz tesisler bulunmaktadır. Şehirden ayrılmadan önce buraya özgü tarihi ve organik ürünlerden kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak satın alabilirsiniz.

[insert page=’istanbulda-yapilacak-seyler’ display=’content’]