Eşsiz doğası, yaylaları, dereleri, dağlarıyla eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan Artvin aynı zamanda yayla turizminin de önde gelen şehirlerindendir. Sahara Yaylası şehrin en gözde yaylalarından biridir. Burası Şavşat’ta bağlı olup ilçe merkezine yaklaşık olarak 17 kilometre uzaklıkta ve Karagöl Milli Parkı içinde yer almaktadır. Yayla, yerli ve yabancı bir çok turistinde ilgisini çekmektedir. Kamp ve karavan turizmi için önemli bir noktadır. Sahara Yaylası, Karadeniz Bölgesinin en iyi on yaylasından biridir. Büyüleyici bir coğrafyaya ve atmosfere sahiptir.

Bir Festival Yaylası Sahara
Bir Festival Yaylası Sahara

Bölgede paleojen ve neojen araziler bulunmaktadır. Kayaçlar ise daha çok sedimenter kökenlidir. Buradaki vadiler heyelanlar sonucunda meydana gelmiştir.
Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yoğun olan yaylada aynı zamanda etkinliklerde düzenlenmektedir. Yayla, Ardahan ve Şavşat arasında yer alan geniş otlak alanları, soğuk sularıyla görülmesi gereken bir yer. Derin vadilere bölünen yaylada arkadaşlarınızla birlikte doğayla iç içe huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz. Burada çadır kampı yaparak stres atabilirsiniz. Öğlenleri mangal veya piknik yapabilir, akşam üstü kahvenizi veya biranızı yudumlayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz. Rafting, trekking, dağ bisikleti kullanarak benzeri doğa sporlarını deneyimleyebilirsiniz. Buraya gelmişken mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda getirmeyi unutmayın. Sahara Yaylası’nda her Temmuz ayının dördüncü haftasında Sahara Pancarcı Festivali düzenlenmektedir.

Sahara Yaylası eğim olarak yüksektir ve yerleşimin olduğu bölge ise düzlük olup 1700-1800 metre yüksekliğe sahiptir. Burada daha çok köknar ve ladin ağaçları bulunmaktadır. Alt bölgelerde ise sarıçam ağaçları mevcuttur. Buraya özellikle Temmuz aylarında kamp ve karavan tatili yapılmaktadır. Sahara Yaylası, Karagöl’le birlikte 1994 yılında Milli Park statüsüne alınmıştır.

Milli park 3251 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Yalnızçam Dağları üzerinde yer alan Sahara Yaylası zengin bir orman örtüsüne sahip. Buraya geldiğinizde Karagöl’de kayık gezintisi yapabilir, gölün etrafında piknik keyfi yapabilirsiniz. Gölde Japon balığı yaşamaktadır. Burada konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak 12 yatak kapasiteli ve aynı zamanda da restoran olarak kullanılan bir tesis bulunuyor. Burası Artvin merkeze 92 kilometre mesafede bulunuyor, Şavşat merkezden kalkan minibüslere binerek buraya gelebilirsiniz.