Aralık 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın her yerine yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs kültür-sanat etkinliklerininde iptal olmasına ve ertelenmesine neden olurken bir çok festival sosyal medya ve internet üzerinde online olarak gerçekleşecek.

Bir çok şehir kültür ve sanat festivalleriyle turist çekerken coronavirüs turizm sektörünüde olumsuz yönde etkiledi. 23.Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’de virüs salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle 7-14 Mayıs tarihlerinde online olarak gerçekleşecek.

1996 yılından günümüze kadar yerli ve yabancı kadın sinemacıları buluşturmayı hedefleyen festival bu yıl #evdeKaldık temasıyla düzenlenecek.

Festival, Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılacak. Vakfın yaptığı açıklama ise şöyle;

“Hatırlayanlarınız vardır, bu yıl temayı ‘Doğa’ olarak planlamıştık. Ama için yaşadığımız günlerde; doğadan, doğayla kurduğumuz ilişkiden bağımsız olmayan bu salgın gündemini tema olarak almaya karar verdik ve temamızı ‘#EvdeKaldık’ olarak değiştirdik. Festivali daha önce planladığımız tarihlerde, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi üzerinden ve sosyal medya hesaplarından online olarak yapıyoruz. Burası bizim bildiğimiz bir yer, toz kokusu, kek kokusu, çamaşır makinesi sesi, çocuk gürültüsü, geçimsizlikleri, eşitsizlikleri, hiyerarşisi, şiddeti ve kahkahalarıyla bizim çok iyi bildiğimiz bir yer! Hoşgeldiniz! Şimdi hep birlikte evi yeniden deneyimleyelim; kaçınılmaz olanla nasıl baş ediyoruz, bir arada yaşamaktan ne anlıyoruz, ev içini ne olarak görüyor, orada kendimizi ve ‘diğerleri’ni nasıl konumlandırıyoruz! #EvdeKaldık demenin deneyimini hep birlikte anlatabilmek, sözü görüntüye de yansıtabilmek için kendi videolarımızla festival filmimizi kendimiz oluşturalım istiyoruz. Adına ne derseniz, ‘Korona günlerinde evde kadın olmak’ da diyebiliriz, ‘Korona Günlüğü’ de… Siz de bu filmde olun, festivalde hepimizin filmini gösterelim, hatta bu günleri kadın tarihi sayfalarına ekleyelim.”

Coronavirüs dünyada en fazla ABD, İspanya, İtalya, Çin, Türkiye, İran, Irak, Rusya’da yaşanıyor. Vakaların ve ölümlerin en fazla yaşandığı İstanbul’da ise giriş ve çıkışlar yasaklandı.