Türkiye’nin yurt dışı tanıtımlarında sıklıkla yer verilen adresi Isparta, Ege Bölgesinin Göller Yöresinde yerini alır. Muhteşem bir coğrafyanın yılın her mevsimi kendini gösterdiği kent, özellikle son yıllarda keşfedilen doğal güzellikleri çerçevesinde yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir rağbet görür. Kış aylarında sert bir soğuk ile karşılaşmanız mümkün olduğundan Isparta seyahatinizi şehrin kendini göstermeye başladığı bahar ve yaz aylarında gerçekleştirmeniz harika olacaktır.

Şehri saran gül ve lavanta bahçelerinin mis gibi kokusu ile olağanüstü görüntülere sahne olan kent, doğanın tarihle bir araya geldiği yerdir. Yüzyıllar öncesinden bugüne taşıdığı antik kentleri, kiliseleri, manastırları ve dünya üzerindeki en görkemli yürüyüş yolları ile binlerce antik dönem eserine ev sahipliği yapan şehir, her hali ile görmekten keyif alacağınız bir yolculuğun adresidir.

Şehir yüzyıllara dayanan uzunca bir tarihe kucak açar. Genellikle Batı uygarlıklarının himayesi altına giren Isparta, bu vesile doğrultusunda Hristiyan alemi içinde kutsal sayılan merkezler arasındadır. Birçok papazın ve din adamının koloniler halinde toplanıp Hristiyanlığı yaymak için önemli bir üs olarak tercih ettiği kent, bugün hala bu özelliği ile pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başarır.

Bir Doğa Harikası Isparta!
Bir Doğa Harikası Isparta!

Keçirborlu ilçesindeki Kuyucak Köyünün dünya genelinde adını duyurmasına vesile olan lavanta vadileri, adeta bir filmin sahnesini andırır. Mor görüntüleri ve kokusu ile insanı sarhoş eden lavantalar yaz aylarında hasat vermeye başlıyor. Kentin önemli bir turizm destinasyonu haline gelmesini sağlayan vadiler, 150 hane köyün bulunduğu şirin mi şirin bir yerleşimdir. Kente yaz aylarında yolunuz düştüğünde Keçiborlu’ya mutlaka uğrayın. Bu arada lavanta vadisinde hayatınızın en güzel karelerini de yakalayabilirsiniz.

Göller yöresinin turizm merkezi olan Eğirdir, İç Ege’de berrak suları ile yaz turizmini canlandırır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginliği ile de büyük bir potansiyele sahip olan Eğirdir, tam bir cazibe merkezidir. Sürekli olarak gelişme kaydeden ilçe, her yıl daha da artan turizm oranı ile beraber Türkiye’nin en gözde turizm destinasyonları arasına adını yazdırmayı başardı. Türkiye’nin ikinci büyük su gölü olan Eğirdir’in en güzel yanı ise ana karaya ince bir yol ile bağlanan Yeşil Adadır. İçinde yüzyıllar öncesinden kalma kilisesi, ahşap evleri ve dar sokakları ile size nostaljik bir yolculuk sunan Yeşil Ada, aynı zamanda eşsiz plajları ile de yaz aylarının en hareketli noktasıdır.