İzmir denince akla Çeşme ve koyları gelir. Dünyaca ünlü yıldızların popüler rotalarından biridir Çeşme ve özellikle Alaçatı… Elbette ki Çeşme sadece Alaçatı’dan ibaret bir yer değil. Buraya geldiğinizde gizli, saklı, kıyıda, köşede kalmış masmavi koylarını görmeden dönmek olmaz.

İzmir’de birbirinden farklı adaları bulunuyor. Bunların bazıları küçük, bazılarıyla büyük… Bu adalar güzel plajları ve koylarıyla ünlü… Güzele ulaşmak zordur buraya da gelmeniz için tekne turlarına binmeniz gerekiyor. Şayet buraya turla geleceksiniz ilk durağınız Mavi Koy olacaktır. Dilerseniz burada çadır kampı yapabilir veya bir tesiste de konaklayabilirsiniz.

Bir Balık Olsam Mavilikler Alsam
Bir Balık Olsam Mavilikler Alsam

Buraya gelmek için Çeşme’den kalkan ve 1,5 saat süren bir yolculuk yapıyorsunuz. Mavi Koy’da dalış yapabilir ardından öğle yemeğinizi yiyerek, teknede müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Mavi Koy, Akvaryum Koyu olarak da biliniyor. Eşek Adası’nın batı yönünde bulunan koylardan biri. Akvaryum gibi berrak bir denize sahip olduğu için bu adı almış. Burada dalış yapıp yüzerken denizin dibindeki balıkları görebilir onların fotoğrafını çekebilirsiniz. Koyun derinlği 8 metre kadar, daldıkça bu derinlik 25 metreye kadar çıkabiliyor. Arkadaşlarınızla birlikte şnorkel dalışının heyecanını yaşayabilirsiniz.

Mavi Koya ulaşım tekne turlarıyla sağlanıyor. İzmir üzerinden buraya geleceksiniz eğer 08:30’da servislere binebilirsiniz. Buradan tekneye saat 10:30’da binerek Mavi Koya ulaşmanız mümkün. Teknede alkollü ve alkolsüz içecek serviside yapılıyor.

Bazı tur firmaları Mercan Adası, Jandarma Koyu, Paşa Limanı, Mavi Koy, Yeşil Koy, Aya Yorgi Koyu, Eşek Adası, Mercan Koyu, Hacettepe Koyu, Bademlik Koyu’na uğrayabiliyor. Menüde ise ızagara balık, tavuk şnitsel, patates salatası, sigara böreği, özel soslu makarna, Akdeniz Salatası, soğuk meşrubat, alkollü içecekler, gruplara özel menüler bulunuyor.

Tur türleri arasında Eğlence Turu, Adalar Turu, Yüzme Turu, Özel Turlar, Gruplara Özel Turlar, Yemekli Turlar, Şiretlere Özel Turlar, Ailelere Özel Turlar, Kadınlara Özel Turlar, Balık Avı Turlar gibi seçeneklerde mevcut.

Turu tamaladıktan sonra konakladığınız Çeşme’ye dönüp, bir mekanda sabaha kadar canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Çarşıda ise gezip sevdiklerinize ve kendinize bölgeye özgü ürünlerden satın alabilirsiniz. Çeşme’de gezerken yerli ve yabancı popüler isimlerle karşılaşabilirsiniz.

İzmir otelleri hem de çok uygun fiyatlarla.. TatilCity.NET fiyatlarını görmeden rezervasyon yapmayın. Ayrıca İzmir uçak bileti web sitemizde çok ucuza..

izmir uçak biletiİzmir ucuz uçak bileti

İzmir’de yapılacak şeyler

İzmir’e gidecekler için öneriler ile beraber yapılacak şeyler. Daha fazlasını isteyenler için de İzmir gezi rehberi hazırladık.

Otobüs Bileti Kestiğimiz İller