Çin’de ortaya çıkarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs nedeniyle tüm dünya izolasyon ve sosyal mesafe tedbirleriyle korunmaya çalışıyor.

Ülkemizde coronavirüsle mücadele konusunda emek veren bilim kurulu üyesi Prf. Dr. Ateş Kara önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde Haziran ayıyla beraber koronavirüs önlemlerinin hafifleyeceği konuşulanlar arasında bulunuken, benzer açıklamalar da hükümetten geldi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, virüsle ilgili bilgiler arttıkça, virüsün bulaşılıcılığının biraz daha fazla olduğunun göüldüğünü söyledi. Kara, ”“O nedenle de bu 1 metre mesafe doğru; ama daha kısa süre tutmamız lazım. Bu da öksürmeden, hapşırmadan. 1 metreden kısa mesafede 2 dakika kadar karşınızdakiyle karşılaşırsanız riskin yüksek olduğunu söyleyelim. Aramızdaki mesafeyi 1 metrenin altına indirmeyelim ve dışarıdayken de maske takalım” dedi.

Haziran ayıyla birlikte coronavirüs önlemlerinde azalma bekleniyor. Virüsün güneşten, sıcaktan ne kadar etkileneceği, toplum içindeki yayılım hızının ne kadar olacağı, vaka sayısının ne olacağı gibi soruların cevabı netlik kazanmadığı için önümüzdeki dönemde de önlemlerin büyük bir kısmına uyulacağı düşünülüyor. Virüsün ise havuz ve deniz yoluyla bulaşmayacağı netlik kazandı.

Virüsün kanda çok fazla bulunmadığı için kan taşıyan sivrisinekler ile geçme ihtimali olmadığını belirten Prof. Dr. Kara “Virüsün en azından sıcaktan etkilendiğini gösteren ilk veriler yayımlandı. Bulaşma sıcaklığını gösteren veriler daha önceden yayımlanmıştı. Sıcaklardan çok ciddi olmasa da bir miktar etkilenmesi mutlaka olacaktır.

Ama bu yaz herkes tüm önlemlere bire bir devam edecek. Geçen yaz gibi bir yaz olacağını düşünmeyelim. Bu ‘bitecek’ anlamına gelmesin, öyle bir yanılgıya girmeyelim. Aktivitesi devam edecek; ama bulaştırıcılığı şu anki kadar olmayacak. Ama bunun anlamı şu; sahillerde geçen yaz ki gibi iç içe geçmek gibi bir şey olmayacak. Bir miktar rahatlamamız olacaktır sadece” dedi.

Coronavirüs önlemleri kapsamında 23 Nisan’dan itibaren 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı uygulanacak.