Tüm dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam eden coronavirüs en çok turizmi etkiledi. Turizm sezonunun kesin olarak ne zaman başlayacağı ise merak edilen sorular arasında yer alıyor.  Hükümetin virüs salgını nedeniyle atacağı adımlar ortaya çıktı. Çalışmalara parti kurmayları katıldı.

Çalışmalara katılan parti kurmayları, “Virüs sonrası ekonominin toparlanması için alınması gereken tedbirlerin bir bölümü uygulamaya girdi. Ancak dinamik bir süreç işliyor. Yeni tedbirler gündeme gelecek, belli kriterler uygulanacak. Salgının yüklü bir faturası olacağı kesin” değerlendirmesi yaptılar.

Turizm sektöründa salgın nedeniyle yaşanan kayıpları azaltmak iiçin turizm sektöründe adımlar atılacak. Büyük gelir kaybı yaşayan turizmin bayram sonrasına hazır hale getireleceği açıklandı. Sektörde toparlanmayı hızlandırmak için yeni konseptler belirlenecek. İspanya ve İtalya’ya göre avantajlı olan Türkiye’nin yeni bir kampanya başlatacağı dile getiriliyor.

Sektörle ilgili yaşanan sorunların analizleri devam ediyor. Fabrikaların kapanmaması, işsizlik sorununun yaşanmaması için acil önlemlerın alınacağı ve sektör sektör bu önlemlerin uygulanacağı söz konusu. Sağlık sektöründe hizmet veren firmalar için yeni adımlar atılacak ve bu firmalar desteklenecek. Hayvancılık, gıda, tarım sektörü ve diğer sektörlere göre farklı bir şekilde değerlendirilmesi planlanıyor. Gıda sektörünün ayakta kalması için gerekli olan adımlar atılacak.

Dar gelirliler içinde yaşanan kaybın ortadan kaldırılması için yeni adımlar atılacak. İşten çıkarmanın olmaması için belli sektörlere destek sağlanacak. Ekonomik kaybın önüne geçmek içinde ek vergiler düşünülmeyecek.