Yaşanan İdlib krizi sonrasında Türkiye’de bulunan göçmenlere de sınır kapıları açıldı. Bu yüzden yurt dışına gitmek isteyen mültecilere açık kapı politikası uygulamasından sonra deniz ve kara sınır sınırlarından göçmen akını da sürmeye devam ediyor.

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Basmane‘de bulunan ucuz otellerde kalan göçmenlerin Yunanistan’a gitmesiyle birlikte Edirne’deki kara sınır veya denizdeki düzensiz geçiş yerlerine geçmesiyle beraber Basmane’deki doluluk oranı da düşmüş oldu. Yunanistan’a gitmen isteyen mülteciler için açık kapı uygulamasından sonra Edirne’deki kara sınır kapıları da açılmış oldu. Ege Denizi’ne başlayan mülteci akını ise sürüyor. Basmane’de konaklayan göçmenler ise Yunanistan’a gitmek için otelleri boşalttılar. Suriye başta olmak üzere Afrika ve Asya’dan gelen göçmenler yurt dışına gitme hayaliyle bölgedeki otellerin doluluk oranında da düşmeler oldu.

Bu konuda açıklamalarda bulunan İzmir Otelciler Odası Başkanı Mehmet Gönen, semtte bulunan otellerin boşalmasının, otelciler için bir hazırlık yapma fırsatı olduğunu belirtti. Gönen, yurt dışına geçiş konusunda izin çıkmasından sonra buradaki otellerde kalan göçmenlerin ayrıldığını ve bunun işletmeciler için getireceği ekonomik zorluğu bir yandan da fırsat olarak görmek gerekir şeklinde ifade etti. Otellerin yaz sezonuna rahatlıkla hazırlık yapmak için önemli bir fırsat olduğunu semtinde biraz olsun nefes alacağını ve oldukça gürültülü ve karışık olan bir ortamın var olduğunu ve göçmenlerin yurt dışına gitmek istemesiyle ortamın sakinleştiğini, bertaraf olacağını ifade etti.