Van Başkale Gezi Rehberi
Van Başkale Gezi Rehberi

Başkale Gezi Rehberi

Van’ın ilçelerinden biri olan Başkale, doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinmekle birlikte son yıllarda güvenlik nedenlerinden dolayı mevcut turizm potansiyeli yeterince değerlendirilememiştir. İlçe sınırlarında yer alan peribacaları ve travertenler yeni yeni turizme kazandırılmaya başlanmıştır. Van il merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede yer alan Başkale, İspiriz Dağı eteklerinde konumlanmıştır. Büyük bölümü dağlık ve engebeli olan Başkale’de, ilçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 2 bin 400 metre civarındadır. İlçeyi ziyaret edenlerin bir kısmının, yüksek rakım nedeniyle bazen basınç nedeniyle geçici olarak rahatsızlandığı bilinmektedir. Sert bir iklime sahip olan Başkale’de, Doğu Anadolu Bölgesi’nin karasal ikliminin özellikleri dikkat çekmektedir. Kış aylarının karlı ve soğuk olduğu ilçede, yaklaşık 150 gün boyunca yerler karla kaplı kalmaktadır. Yaz ayları ise sıcak ve kurak yaşanmaktadır. Başkale ilçesinde yaşayan halkın ana geçim kaynağını hayvancılık oluşturmaktadır. Ağırlıklı olarak koyun yetiştiriciliği dikkat çekmektedir. İlçede yetiştirilen hayvanlar, iç pazarın yanı sıra dış pazara da satılmaktadır.


Başkale ve çevresindeki ilk yerleşim Partlar tarafından oluşturulmuştur. Milattan Sonra 3’üncü yüzyılda Sasaniler, 6’ncı yüzyılda ise Bizanslılar bölgede egemen olmuşlardır. Bölge, 645 yılında Arap işgaline uğramış, 1100’lerde ise Sökmenlilerin hakimiyetine girmiştir. Başkale ve çevresinde 1245’te Moğol saldırısı, 1386’da Timur, ardından Karakoyunlular ve 16’ncı yüzyıl başlarında ise Safevilerin egemenliği dikkat çekmektedir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına katılan Başkale, o dönemlerde Albak ve Elbak adıyla anılmaktaydı. Cumhuriyet döneminden sonra ilçenin adı Başkale olarak değiştirilmiştir. Ruslar tarafından 1915’te işgal edilerek büyük hasar verilen ilçe, 22 Nisan 1918 günü işgalden kurtarılmıştır.


Başkale’ye nasıl gidilir?

Van’ın 13 ilçesinden biri olan Başkale, il merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede yer almaktadır. İlçeye ulaşım Van il merkezinden minibüslerle sağlanmaktadır. Kent merkezinde Van Perihan AVM yanında hareket eden minibüslere binildiğinde, Başkale’ye yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuğun sonunda ulaşılabilmektedir. Van’dan özel araçla Başkale’ye ulaşmak için ise Van-Hakkari yolu üzerinden 1 saat 10 dakika civarında bir yolculuk yapmak gerekmektedir.


İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Başkale ilçesine havayolu aracılığıyla ulaşmak için ise öncelikle Van Ferit Melen Havalimanı’na uçmak gerekmektedir. Havalimanından Van il merkezine servis araçlarıyla ulaştıktan sonra buradan da Başkale minibüsleriyle ilçeye ulaşılabilmektedir.


Başkale Gezilecek Yerler
Başkale Gezilecek Yerler

Başkale’de gezilecek yerler

St. Bartholomeus Kilisesi

Başkale’ye bağlı Albayrak köyünde bulunan St. Bartholomeus Kilisesi’nin kesin yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 3’üncü yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır. Bugüne ulaşan kısmı 7’nci yüzyılda yapılan kilise, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Bartholomeus’a adanmış bir yapıdır. Tamamında düzgün kesme taş kullanılan St. Bartholomeus Kilisesi’nin batı cephesinin ortasında yer alan anıtsal giriş oldukça görkemlidir. Alınlığında iki süvarinin birbirleriyle mücadelesinin kabartma olarak tasvir edildiği portal girintisinde, ayrıca tanrı ve melek tasvirleri yer almaktadır. Altı meleğin taşıdığı tanrı, bir taht üzerinde oturur olarak tasvir edilmiş olup, omuzlarında güvercinler, ayaklarının altında da aslan figürleri dikkat çekmektedir.


Vanadokya

Kapadokya’daki peribacalarına benzerliğinden dolayı Vanadokya adı verilen peribacaları, Başkale ilçe merkezine 33 kilometre mesafede bulunan Yavuzlar köyündedir. Buradaki volkanik Yiğit Dağı’ndan püsküren kayaçlar, yağmur suları ve rüzgarların aşındırarak oluşturduğu peribacaları oldukça ilgi çekicidir. Yaz aylarında pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Vanadokya, metrelerce uzunluğa sahip tünel ve mağaralarla da görülmeye değerdir. Yaklaşık 17 bin tane peribacasına ev sahipliği yapan Vanadokya, 20 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Buradaki peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 de oyma evi mevcuttur.


Başkale Travertenleri

Başkale’nin 35 kilometre uzağındaki Dereiçi Mahallesi’nde yer alan ve Pamukkale’deki gibi muhteşem bir görüntü sergileyen travertenler, ilçenin görülmesi gereken yerlerinden biridir. Son yıllarda bilinirliği artan bu travertenlerin yer aldığı Dereiçi Mahallesi’ne yaz aylarında ziyaretçi akını başlamıştır. Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan doğal oluşumlara benzerliğiyle dikkat çeken Başkale travertenleri, Pamukkale’dekiler gibi geniş bir alana dağılmamıştır. Güvenlik sorunları nedeniyle uzun yıllar boyunca kaderine terk edilmiş olan travertenler, suyun süreç içinde yer değiştirmesi ve azalmasıyla birlikte kısmen kurumaktadır.


Başkale’de nerede ne yenir?

Başkale ilçesi, bağlı olduğu Van’ın mutfak kültürünün özelliklerini büyük oranda taşımaktadır. Çeşitliliğiyle öne çıkan bir mutfağa sahip olan Başkale’de Van kahvaltısı ünlüdür. Bal, yayık tereyağı, süt kaymağı, beyaz peynir, otlu peynir, kavut ve murtuğa gibi lezzetlerin yer aldığı kahvaltıda, taş fırında pişen lavaş ekmeği özellikle tercih edilmektedir. Başkale’de hayvancılık da gelişmiş olduğu için et ve süt ürünleri de yaygın olarak tüketilmektedir. Yörede öne çıkan lezzetleri ise helise, eşkili, çılbır, ayva yemeği ve keledoş olarak sıralayabiliriz. Bunların yanı sıra Van genelinde yaygın olan lezzetler virik çorbası, sengeser, kavurmalı uşgun, kurut köftesi, ciğer köftesi, murtuğa, kaşık tatlısı, gavut ve borani de ilçede yaygındır. Başkale’de yer alan lokanta ve restoranlarda bu lezzetleri tadabilirsiniz.


Başkale’de yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoran ve lokantaları; Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan Ada Lokantası, Demirciler Sokak üzerinde yer alan Ensar Ciğercisi, Erezler Sokak’ta hizmet veren Hacı Baba Çorba Paça, Tepebaşı’nda bulunan Kokoo Kokoreç ve Midye, Van Hakkari Yolu’nda faaliyet gösteren Peoples Cafe ve yine aynı yol üzerindeki Asvan Cafe Restoran Bistro olarak sıralayabiliriz.


Başkale’de doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir coğrafi yapısı olduğu halde, bölgedeki güvenlik sorunları nedeniyle bu potansiyelini yeterince değerlendiremeyen Başkale’de trekking için uygun pek çok yer mevcuttur. İlçeye 35 kilometre mesafedeki Dereiçi Mahallesi’nde bulunan travertenler, doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen bölgedir. Burada hem travertenlerin güzelliklerini izleyebilir, hem de keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta yer alan Yavuzlar köyündeki Vanadokya bölgesi de peribacaları arasında muhteşem bir yürüyüş imkanı sunmaktadır. Oldukça geniş bir alanı kapsayan peribacalarının arasında gezerken hem spor yapmış, hem de bu güzellikleri yakından görmüş olacaksınız.

Van Başkale Gece Hayatı
Van Başkale Gece Hayatı

Başkale’de gece hayatı

Başkale ilçesi gece hayatı konusunda ne yazık ki pek gelişmemiştir. Bunda ilçenin muhafazakar yapısının yanında turizmin gelişmemiş olması da etkili olmuştur. Güvenlik sorunları da eğlence sektörünün bölgede gelişmesini olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak yine de Başkale’de bulunan az sayıdaki kafeterya ve çay bahçesinde akşam saatlerinde keyifli vakit geçirebilmektedir.


Başkale’de yaptığınız bir gezintinin ardından hareketli bir gece hayatı arıyorsanız, bu konuda birkaç tane de olsa seçenek sunan Van şehir merkezini tercih edebilirsiniz. Eğer yaklaşık iki saatlik yolu göze alıyorsanız, şehir merkezinde yer alan mekanlardan birinde içkinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz. İl merkezinde bulunan Urartu Disko, One Club, Niçe Bar, North Shieldsise, Janya Bar Şarap Evi, Club Arena, Arjantin Bar, Leylek Bar, Bir Bar, Yeni ve Eski Cafe Bar tercih edebileceğiniz mekanlardan bazılarıdır.