Barselona Gezi Rehberi
Barselona Gezi Rehberi

Katalonya Özerk Topluluğu ile İspanya’nın ikinci büyük kenti konumunda bulunan Barselona, ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının 150 kilometre kadar güneyinde bulunmaktadır. Kent, İspanya’nın Akdeniz kıyısında yer alan en önemli limanı ve ticaret merkezi konumundadır. Madrid’in ardından ülkedeki en büyük şehir olan Barselona, modern sanat akımının öncülerinden Gaudi’nin eserlerine ve 1900’lü yıllardan kalan ızgara planlı ilginç şehir yerleşimiyle ünlü bir kenttir.


Her yıl onbinlerce turisti ağırlayan şehir, dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak görülmektedir. Kentin simgesi haline gelen Sagrada Familia, buraya büyük değerler katmış olan Gaudi’nin imzasını taşır ve 1882’den bu yana yapım süreci devam etmektedir. Kentteki mimari ve tarihi değerlerin önemli bir kısmı UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı statüsünde bulunmaktadır. Mimarisi ve sanatının yanı sıra yaz tatili için de bolca seçenek sunan Barselona, temiz ve geniş plajlara sahiptir. Turizmde olduğu kadar fuar, endüstriyel üretim ve moda konularında da oldukça zengin bir birikime sahip olan kent, ayrıca sporda da bir marka haline ulaşmıştır.


Barcelona Football Club
Barcelona Football Club

Barselona’da spor

Dünyaca ünlü FC Barcelona Football Club, özellikle futbolda her yıl büyük başarılara imza atmaktadır. Kentin tanınmasında önemli payı bulunan kulüp, hem stadyumu hem de sportif aktiviteleriyle turistlerin en çok ilgilendiği alanlardan birini oluşturmaktadır. İspanya’nın ünlü futbol takımı olan FC Barcelona’nın resmi stadyumu Camp Nou, turistlerin ücret karşılığı ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Bu stadyum Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 5’inci en büyük stadyumudur. 1957 yılında Katalan Mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanan stat, yaklaşık 100 bin kişi kapasiteye sahiptir.

Barselona Gezilecek Yerler
Barselona Gezilecek Yerler

Barselona’da gezilecek yerler

Barselona (Camp Nou) Stadı ve Müzesi

İspanya’nın en meşhur futbol takımlarından olan FC Barcelona’nın resmi stadyumu Camp Nou, kentte yoğun ilgi gören yapılardan biridir. Ünlü olması nedeniyle burada turistler ve ilgilileri için ücret karşılığında stat turları yapılmaktadır. Avrupa’daki en büyük, dünyada ise 5’inci en büyük stadyum olan bu stat, 1957’de Katalan Mimar Francesc Mitjans’ın tasarımı ile üç yıl boyunca devam eden inşaatın ardından faaliyete girmiştir. 1982 yılında yapılan Dünya Kupası’nın öncesinde yenilenip, seyirci kapasitesi 120 bin kişiye çıkarılan stat, UEFA’nın isteği doğrultusunda 98 bin 772 kapasiteye indirilmiştir. Yüksekliği 48, uzunluğu 250, eni ise 220 metre olan stat, Barselona’nın en çok ziyaret edilen yapıları arasında bulunmaktadır.


Sagrada Familia

İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda yer alan özerk bölge Katalonya’daki İspanya’nın ikinci büyük şehri Barselona’da, gezilmesi gereken yerlerin başında Sagrada Familia gelmektedir. Katalan mimar Antoni Gaudi’nin en çok sevilen yapısı Sagrada Familia, kentin sembolü olarak görülmektedir. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu yapı, iç tasarımı ve Gaudi’nin mezarının bulunduğu kısım ile ilgi çekmektedir. Yapımı 1882’de başlayan Sagrada Familia, 1926’de Gaudi’nin ölmesi nedeniyle yarım kalmıştı. Hz. İsa, Meryem ve Hz. Yusuf’tan oluşan kutsal aile kavramını ifade eden yapı, dünyadaki en sıradışı kutsal yapılardan kabul edilmektedir. Yapımı halen devam eden ve 2026 yılında tamamlanması planlanan yanı “Bitmeyen Kilise” olarak da tanımlanmaktadır. Kentte inşaatı devam eden bu yapıyı görmenizi mutlaka öneririz.


Park Güel

Barselona’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Park Güell, Carmel Tepesi’nde bulunmaktadır. Bir masal diyarı şeklindeki binaları, dolambaçlı yolları, mozaik desenli merdivenleri ve doğasıyla ilgi çeken bu yer, 1984’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmiştir. Kendisini görmenin dışında, enfes kent manzarasının tadına varmak için de görülmesi gereken noktalardan biri olan Park Güell, 1900’lü yılların başında Barselona’nın zenginlerinden olan sanayici Eusebio Güell tarafından yaptırılmıştır. Kentin tepe noktasında Katalan modernizmini ve ihtişamını göstermek isteyen Güell, bu yapıyı inşa etmesi için ünlü mimar Anton Gaudi’ye görev vermiştir. Yapım süreci 14 yıl boyunca devam eden park, 1926’da faaliyete geçmiştir. Parkın ana girişinde bulunan taştan yapılmış, mantarları andıran kubbe biçimindeki iki bina ilk dikkat çeken bölümlerdir. Burada en dikkat çekici eserlerden biri de kocaman boyutlardaki kertenkele heykelidir. Turistler tarafından ilgi gören bu park, Barselona’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.


Pablo Picasso Müzesi

Ünlü İspanyol sanatçının en çok eserinin bulunduğu iki müzeden biri olan Picasso Müzesi, Barselona’nın Gotik bölgesinde La Ribera semtinde bulunmaktadır. Gerçek adı “Museu Picasso” olan yapı, Pablo Picasso’nun yaşadığı yıllarda onun adına açılan ilk müze olma özelliğine sahiptir. Müze 1963’te açılmıştır ve ilk eserleri, sanatçının asistanı ve dostu olan Jaume Sabartes tarafından Picasso’nun kendisine armağan ettiği eserler olmuştur. Daha sonra Barselona Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen resimlerin eklenmesi ve vefatından sonra Picasso’nun ailesinin de yaklaşık bin eseri bu müzeye bağışlamasıyla koleksiyon çok büyümüştür. Günümüzde 3 bin 500’ü aşkın eserin bulunduğu müze, Barselona’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Müzede yer alan eserler arasında Hombre Con Boina, Menu de Els Quatro Gats, Las Meninas, Autorretrato con Peluca, El Loco ve Arlequin serileri bulunmaktadır.


Montjuic Tepesi

Kentte ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Montjuic Tepesi, turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Tepenin en önemli özelliği, çok sayıda yeri görme imkanı sağlamasıdır. Bunlar arasında; Botanik Bahçesi, iki gözlem platformu, Joan Miro Müzesi, Tropik Bahçe, Montjuic Kalesi, Montjuic Mezarlığı, Olimpiyat Alanı, Joan Maragall Bahçesi & Albeniz Sarayı, Mossen Cinto Verdaguer Parkı, Laribal Bahçesi, Kale ile Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi Askeri Müze bulunmaktadır. Tepe, üzerindeki mezarlıklar nedeniyle zamanla Yahudi Tepesi ismini almıştır.


Joan Miro Müzesi

Gerçek ismi Fundacio Joan Miro olan müze, İspanyol sanatçı Joan Miro’nun eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Montjuic Tepesi’nde bulunan müze, Barselona’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. 1975’te kurulan müzede, geometrik şekli, beyaz alanları ve modern yapısı ile ilgi çekmektedir. Müzenin tasarımı Josep Lluis Sert’e ait olup; sanatçının resim, heykel, çizim ve bilimsel çalışmaları bulunan müzede 240 tane resim, 175 tane heykel ve 8 bin civarında da çizim vardır.


Casa Mila

Kentin isminin duyulmasında kayda değer yeri olan mimar Antoni Gaudi’nin Sagrada Familia’ın ardından en çok gezilen eseri Casa Mila yapısıdır. Bu ev “La Pedrera” ismiyle de anılmaktadır ve sıradışı bacaları ile dikkat çekmektedir. Zamanın iş insanlarından Pere Mila adına tasarlandığı için yapıya bu isim konulmuştur. Katalonya Meydanı’na 15 dakika kadar mesafede olan Carrer de Provença caddesinde bulunan evin ön cephesinde; Gaudi, dalgalı bir deniz ve içindeki yosunların görüntüsünü yaratmıştır.


Casa Battlo

İspanya’nın meşhur modernist mimarı Antoni Gaudi’nin yapıtlarından olan Casa Battlo, yerel halk arasında Kemikli Ev olarak bilinmektedir. Zamanın önde gelen iş insanlarından Joseph Battlo için 1905 ile 1907 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapım sürecinde, önceden var olan yapı yıkılıp yeniden yapılması yerine iç kısımları yenilenerek, dış cephesi yeniden giydirilmiş. Renkli ve parlak seramikler ile vitray parçaları bulunan ön cephesi ilgi çekicidir. Söylendiğine göre, Gaudi dış cepheyi oluştururken Monet’nin “Nilüferler” isimli eserinden etkilenmiştir. Yalnızca mimarisi değil, iç dekorasyonu da Gaudi’ye ait olan ev, Passeig de Gracia bulvarı üzerinde yer almaktadır.


La Rambla Caddesi

Kentte her daim canlı olan bu cadde; geniş yapısı ve eski limana doğru giden uzun yolu ile yürüyüşe oldukça uygundur. Sağ ve sol tarafında bulunan mağaza ve kafeler, keyifli bir gün geçirmek için birçok olanak sunmaktadır. Yanı sıra caddenin ortasında bulunan geniş kaldırımda hediyelik eşya satan büfeler, çiçekçiler ve elişi tezgahları dikkat çekmektedir. Barselona’da bu caddeyi gezmek için geniş vakit ayırmanızı öneririz.


Katalonya Ulusal Sanat Müzesi

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi, kentteki en ihtişamlı müzelerden biridir. Müze, Montjuic Tepesi’nde kente hakim bir konumda kurulmuştur. Meşhur Katalan sanatçı Jose Puigi Cadafalch tarafından neoklasik ve neobarok stilinde yapılan müze çok sayıda önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Katalan Sanatı Koleksiyonu ile dikkat çeken müzede; modernizm, romantizm, avantgarde ve noucentizm sanat akımlarının en güzel örneklerini görmek mümkündür.


Barselona’da nerede ne yenir?

Milk Bar & Bistro Restaurant

Barselona’da kahvaltı için en lezzetli seçeneklerin bulunduğu mekan, Milk Bar & Bistro Restaurant’dır. Büyük kahvaltı tabakları içinde sunulan bol çeşitli menüde, güne zinde başlamak için ihtiyaç duyulan tüm kahvaltılıklar mevcuttur.


Federal Cafe

Kahvaltıda avokadolu ve çörek otlu ekmek üzeri atıştırmalığı tercih ederseniz, size önerebileceğimiz mekan Federal Cafe’dir. Ispanaklı domatesli yumurtası da oldukça beğenilen mekan Carrer del Parlament, 39, 08015 Barcelona adresinde yer almaktadır.


Ciudad Condal

Hem kahvaltılıkları hem de öğle ve akşam yemeği seçenekleri oldukça lezzetli olan bu mekan, Barselona’nın turistler tarafından en çok tercih edilen restoranları arasında yer almaktadır. Rambla de Catalunya, 18 Gran Via de les Corts Catalanes adresinde bulunan mekanın lezzetlerini tatmanızı öneririz.


Kiosko

Barselona’da hamburger yemek isteyenlere önerimiz ise Kiosko’tur. Hamburgerin ekmeğini, iç malzemesini ve patates kızartmasını kendinizin seçtiği bu mekanda, nefis seçeneklere sahipsiniz. Hamburgerleri oldukça büyük olan mekanda sarımsaklı patates en çok tercih edilen yan lezzettir. Yanında bir de bira açarak keyifli bir ortamda karnınızı doyurabilirsiniz. Kiosko, Av. del Marquès de l’Argentera, 1 bis, 08003 Barcelona adresinde faaliyet göstermektedir.

Barselona Gece Hayatı
Barselona Gece Hayatı

Barselona’da gece hayatı

Gece hayatının en hareketli ve renkli olduğu kentlerden olan Barselona’da, zevkinize göre bir eğlence mekanı bulmanız oldukça kolaydır. Kentte öne çıkan mekanlardan birinde keyifli bir gece geçirebileceğiniz gibi o anki ruh halinize uygun olan ama tanınmamış bir mekanda da eğlenebilirsiniz. Seçeneklerin bol olduğu Barselona’da, popüler mekanlardan olan Nitsa / La 2 (Sala Apolo)’da elektronik müziğin harika eserleri eşliğinde eğlenebilirsiniz. Ayrıca kentte önde gelen Marula Cafe, Razzclub / Loft (Sala Razzmatazz), Cabaret Berlin, Sidecar Factory, Magic Club, BeCool, La Terrazza, Jamboree ve CDLC gibi eğlence mekanlarında da geç saatlere kadar müzik eşliğinde dans ederek keyifli vakit geçirebilirsiniz.