Coronavirus salgını nedeniyle ilan edilen pandemi sonrasında global çapta büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme sürecinde yeniden canlanmaya çalışıyor.

Marmara Bölgesi’nin önemli turizm şehirlerinden olan Balıkesir’de bu salgından etkilenen illerimiz arasında yer alıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi liderliğinde körfez belediyeleri bir araya gelerek turizm için toplandı. Balıkesir’de 1 Haziran tarihinde başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte turizm sezonu da açılmış oldu. Belediyelerin pandemi döneminde planlar yapıldı ve yeni stratejiler konuşuldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz öncülüğünde turizm konulu bir toplantı yapıldı. Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan yapılan toplantıda ortak akılla, süreç yönetimiyle birlikte turizm ekonomisi gibi konular hakkında konuşuldu. Turizmin bölge açısından en yüksek seviyede tutulması ve bunun için yeni stratejilerin yapılması gerektiği belirtildi.

Edremit’te gerçekleşen kahvaltılı toplantıya Körfez belediye başkanları ve temsilcileriyle birlikte İl Turizm Müdürlüğü ve temsilcileri, meclis üyeleri katıldı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşmeyle birlikte hareketlenmeye başladı. Rezervasyonların alınmaya başladığı sektörde şimdilik her şey iyiye gidiyor. 1 Haziran itibariyle de normalleşme süreci başladı. Kafeler, restoranlar, kuaförler ve bir çok mekan hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edildi.

Büyükşehirlere olan giriş ve çıkış yasağının kaldırılmasıyla birlikte, 65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlarda 10:00-20:00 saatleri arasında dışarı çıkabilecekler.

10 Mayıs tarihiyle alınan kararla birlikte de turizm sektoründe güvenli tatil için sertifikasyon sistemine geçildi. Buna göre hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan tesisler bu sertifikayı alıp hizmet verebilecekler.