Bakırköy Gezi Rehberi
Bakırköy Gezi Rehberi

İstanbul‘un Avrupa yakasında yer alan Bakırköy, İstanbul’un batı yarısındadır. Marmara Denizi’nin kuzeydoğu sahillerinde ve Çatalca Yarımadası üzerinde bulunan Bakırköy ilçesi 1992 yılında bugünkü sınırlarına kavuşmuştur. Bakırköy 1990’lı yıllarla beraber kentleşme sürecini tamamlayan ilçe yönetsel bir yapıya ulaşmıştır. 1989 yılında Küçükçekmece’nin ayrılması ile ilçe statüsüne ulaşan Bakırköy’ün 1992’de ilçe sınırları yeniden belirlenmiştir. Sonraki yıllarda Bahçelievler, Güngören, Bağcılar ve Esenler adıyla yeni ilçeler meydana gelmiştir. Köklü geçmişi, zengin kültürel birikimini kardeşlik ve barış içinde günümüze taşımayı başaran Bakırköy ilçesi, İstanbul’un modern yüzünü oluşturur. İlçe içinde bunu örnekleyecek aynı zamanda kanıtlayacak birçok tarihi yapı ve esere rastlanır.


Bugün itibarıyla Bakırköy’ün en eski yapılarından olan Çarşı Camii, Bakırköy’ün 17. yüzyılda yaşayan ve geçmişin izlerini günümüze taşıdğının yegane kanıtıdır. 1601 yılında inşa edilen Çarşı Camii ile birlikte bir çeşme ve hamam ilçenin tarihi yapılarındandır. Öte yandan Azadlı Baruthanesi’nin kuruluşunda görev alan Barutçubaşı Ohannes Dadyan’ın adını taşıyan Dadyan İlkokulu günümüzde eğitim vermeye devam ediyor. Yine Bakırköy merkezinde bulunan Ermeni Mezarlığı ve hemen yanında bulunan Rum Mezarlığı da kardeşlik ve hoşgörü simgesi olarak Bakırköy sınırları içindedir. Ayamama Deresi çevresinde yapılan çeşitli kazılarda ise İlk Tunç Çağı’na ait birçok tarihi esere rastlanmıştır. Kanuni döneminin İskender Çelebi Bahçesi ile Baruthaneye ait çeşitli yapılar da halihazırda sahil şeridinde yer alan yapılar içindedir.

Bakırköy Gezilecek Yerler
Bakırköy Gezilecek Yerler

Yeşilin ve mavinin buluştuğu Bakırköy’de hoşça zaman geçirebilirsiniz

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Bakırköy, gerek özel yapıları gerekse kültür turizmini yansıtan atmosferiyle İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken ilçelerin başında geliyor. İstanbul’un çekim merkezleri arasında yer alan Bakırköy, geçmişin izlerini tarihin yorgun ama muzaffer edasını bağrında taşır. Bu kapsamda kültürel bir gezi planı yapmak isteyenler, Bakırköy’ü mutlaka ziyaret etmelidir. Sadece tarihi değil aynı zamanda modern görüntüsü ile de farklı bir çehreye sahip olan Bakırköy ilçesi, gerek tarihi niteliği gerekse günümüz çağdaş kültürünün harmanlandığı güzide ilçelerimizden biridir. Hem şehrin merkezinde hem de tercih edeceğiniz yerlere göre yeşil ve mavinin buluştuğu noktalarda gönlünüzce eğlenebilir, günün stresinden uzaklaşabilirsiniz. Bu makalemizde sizler için Bakırköy’de gezip eğlenebileceğiniz konumları belirledik. Gezilecek yerlerinden öne çıkan restoran ve lokantalarına gece hayatından doğal güzelliklerine Bakırköy, metropolde doğayı, doğa içinde şehrin kolaylıklarını yaşayabileceğiniz özgün bir yerleşim…


Özgürlük Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı

Özgürlük Meydanı Bakırköy’ün en çok bilinen ve doğal olarak en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Aslında tıpkı Taksim Meydanı gibi bir buluşma adresi olarak öne çıkan meydan, zamanla açılan çay bahçeleri, alış-veriş alanları ve elbette kafeleri ile her zaman canlı ve kalabalıktır. Ulaşım olanaklarının da yakın olduğu Özgürlük ve Meydanı, Bakırköy’e geldiğinizde mutlaka göreceğiniz yerler arasındadır. Belediye tarafından trafiğe kapalı olan alanda Cumhuriyet Meydanı’nı ziyaret etmenizi öneririz. Bakırköy sahiline de oldukça yakın olan meydanın kendine özgü atmosferi ve güler yüzlü insanları arasında hiç yabancılık yaşamayacaksınız.


Fildamı Sarnıcı

Bizans döneminden kalan Fildamı Sarnıcı, oldukça geniş ve büyük bir alan üzerine kuruludur. Bizans döneminde çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan sarnıç alanının hipodrom olarak kullanıldığı da bilinir. Günümüzde konserler başta olmak üzere her türlü kültürel ve sosyal etkinliğine açık olan alan, restorasyon çalışmalarının ardından konser etkinliklerine kapatıldı. Bir ziyaret alanı olarak halka hizmet vermeye devam eden Fildamı Sarnıcı, halen geçmişin izlerini taşıyor.


Atatürk Deniz Köşkü

Bakırköy’ün Şenlikköy Mahallesi’nde yer alan Atatürk Deniz Köşkü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk için yaptırılmış, o günlerin havasını bugünlere taşıyan bir yapıdır. Mustafa Kemal’in İstanbul’a geldiğinde sıklıkla ziyaret ettiği köşk, Bakırköy’ün en güzel noktalarından biri olan Şenlikköy’dedir.


İstanbul Havacılık Müzesi

Bakırköy gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer alması gereken yerlerden biri de İstanbul Havacılık Müzesi’dir. Halk içindeki adıyla Hava Kuvvetleri Müzesi’dir. Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar kullanılan uçakların ve  uçak teknolojisinin itina ile sergilendiği bu müzede konuyla ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Üstelik müze içinde eskiden kullanılan uçak ve helikopter modelleri özellikle yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Havacılık sektörü ile yakından ilgilenenlerin uğrak noktası olan müze, önemli bir fırsat olarak karşınızda duruyor. Müzenin anılar odasında yer alan ve Türk havacılık tarihi açısından kayda değer önem taşıyan isimlere ait çeşitli eşya ve anılar oldukça dikkat çekiyor.


İstanbul Akvaryum

Avrupa’nın en büyük akvaryumunu olma özelliği taşıyan İstanbul Akvaryum, Bakırköy sınırları içindedir. Çeşitli deniz canlılarının bulunduğu ve muhteşem yağmur ormanları temasıyla zenginleştirilen mekan büyüleyici güzelliktedir. İstanbul Akvaryum içinde; 16 farklı temada gezi yeri, eşsiz ve keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacak. Hafta sonu, sevdiklerinizle birlikte farklı bir aktivite düşünüyorsanız İstanbul Akvaryum’u kesinlikle öneririz.


Florya Sosyal Tesisleri

Dingin ve huzurlu bir ortamda şehrin stresin uzakta rahat bir nefes almak isteyenlerin uğrak mekanı olan Floray Sosyal Tesisleri’nde sevdiklerinizle günü birlik bir gezi yapabilirsiniz. İstanbulluların ‘huzura açılan kapı’ olarak değerlendirdikleri Florya Sosyal Tesisleri; modern mimarisiyle göz kamaştırırken, restoran bölümünde denize nazır çayınızı ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


Florya Atatürk Ormanı

1937 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile ağaçlandırma çalışamaları başlatılan Florya Atatürk Ormanı günümüzde Bakırköy’ün ciğerleri konumundadır. Orman, bölgede toprak kayması, rüzgâr ve fırtına gibi doğal afetlerden korurken, İstanbullulara da nefes alabilecekleri bir alan sağlıyor. Şenlikköy ile Basınköy arasında uzanan orman; bölge halkının spor, eğlence ve dinlenme merkezidir.


Yeşilköy Pazarı

Günümüzde sayıları ve ziyaretçileri oldukça artan ve halk arasında ‘Sosyete Pazarı’ ve ‘Halk Pazarı’ da olarak bilinen pazarlardan Yeşilköy Pazarı, bölgede oldukça ünlüdür. Ucuz ve kaliteli ürün arayan her bütçeden insanın uğrak noktası olan Yeşilköy Pazarı’nda kıyafetten takıya, makyaj malzemesinden gözlüğe kadar birçok ürün bulabilirsiniz.


Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Parkı’nda yaklaşık 262 bin 500 adet bitki çeşidi bulunuyor. Parkın içerisinde; tematik bahçeler, çocuk oyun alanları ve doğal bir gölet bulunuyor.


Ermeni Kilisesi

Osmanlı’da döneminde barut fabrikasında çalışan Ermeni işçiler için yaptırılan Ermeni Kilisesi, Zeytinlik Mahallesi’ndedir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan kilise, birçok ziyaretçiyi ağırlar. Özellikle Ermeni Kilise mimarisini merak edenlerin ilgisini çeken bu ilginç mimari yapı, aynı zamanda sevginin ve kardeşliğin de bir simgesidir. Halen aktif olan kilisede Ortodoks vatandaşlar, pazar ayinleri yapıyor.


Sinir Hastalıkları Müzesi

Yüz yıldan fazla geçmişe sahip olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi, tüm geçmişini vatandaşlara açıyor. Hastanenin yüz yılı aşkın tarihi, kronolojik olarak ziyaretçilerin ilgi ve bilgisine sunuluyor. Oldukça değişik sinir hastalıkları hakkında bilgi, görsel ve videoların da yer aldığı müze hafta içi her gün ziyaret edilebilir.


Bakırköy’de ne yesem diye düşünmeyin, listemizi inceleyin


Has Simit Evi

Kahvaltıyı atıştırarak yapmayı seviyorsanız ve bir sabah yolunuzun Bakırköy’e düşerse mutlaka Has Simit Evi’ne uğramanızı tavsiye ederiz. Simitleri, poğaça çeşitleri ve çayları ile her daim taze ve aynı lezzette olan ürünleri ile simitevi, çıtır bir simidi ve sıcak çayı ile geniş hayran kitlesine sahip.


Osmanlı Kumpir

Yıllardır aynı yerde ve aynı lezzette kumpir yapmaya devam eden Osmanlı Kumpir’de bol malzemeli ve çeşitli mezeleri ile gönülleri çelmeye, ününe ün katmaya devam ediyor. Kumpirin yanı sıra sıkma meyve suyu çeşitleri ve soğuk meşrubatlarıyla da öne çıkan Osmanlı Kumpir, uğramanız gereken yerler arasındadır.


Frango Döner

Frango Döner’i diğer dönercilerden ayıran temel nokta, döner soslarıdır. Sekiz çeşit sos bulunan Frango Döner’de; Garlic soslu et döner, cheddar peynirli patates ve fesleğenli ayranla döneri bir de böyle denemenizi tavsiye ediyoruz.  Güler yüzlü ve saygılı çalışanları ile hizmet veren Frango Döner, sadece belirli bölgelere paket servisi yapıyor.


İncirli Profiterol

Kendi alanında uzmanlaşan mekanlardan biri olan İncirli Profiterol, Bakırköy’de yıllardır bilinen gözde adreslerden biridir. İncirli Profiterol’de tatlılar her zaman taze ve günlüktür. Her gün 11:00 ila 22:00 saatleri arasında hizmet veren firma, ekler çeşitleri ile de öne çıkıyor.


İzol Börek

Adana’nın en çok konuşulan baklavacısının İstanbul’daki yeni mekanı olan İzol Börek’tir. Baklava hamuruyla yaptıkları börek ile iddiası İstanbul Bakırköy’de sürdüren İzol Börek’te, böreğin içindeki peynirin erimiş olması hem göze, hem de mideye hitap ediyor.


Kale Van Kahvaltı Salonu

Büyük kahvaltı sofralarını seviyorsanız Kale Van Kahvaltı Salonu’na uğramanızda fayda var. Kahvaltılık çeşitlerinin yanı sıra Van’a özgü kahvaltı sofrasında alışık olmadığınız lezzetleri de deneme şansınız olacak. Tüm kahvaltı malzemelerinin özel olarak Van’dan getirildiği Kale Van Kahvaltı Salonu’nda  peynir çeşitleri, soslu zeytin ve bal hoş bir sabah geçirmenize vesile olacak.


Mambocino Coffee

Günün yorgunluğunu güzel bir kahveyle atmak için iyi bir seçenek olan Mambocino Caffee, Bakırköy’de sevilen mekanların başında gelir. Kahvenizi içerken sohbet edebileceğiniz sakin, rahat bir ortam sunan Mambocino Coffee’de; caramel latte, minik atıştırmalık sandviçler ve çikolatalı kruvasan lezzeti ile aklınızı başınızdan alacak. Her gün 08:30 ila 00:00 saatleri arasında hizmet veren mekan şıklığı ve temizliği ile de öne çıkıyor.

Bakırköy Gece Hayatı
Bakırköy Gece Hayatı

Bakırköy’de her kesime ve her zevke uygun bir gece mekan bulunur


Sheraton İstanbul Ataköy Hotel

Tadı damağınızda kalacak yemekler eşliğinde limitsiz içki dahil seçenekli Rum ve Taverna geceleri ile bol eğlence vaat eden Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, hazırladığı limitsiz yerli içki, seçenekli yemek menüleri ile muhteşem bir gece geçirmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Şık ambiyansı, kaliteli hizmet ve uzman şeflerin hazırladığı lezzetlerle Bakırköy’de öne çıkan mekanda sevdiklerinizle hoş bir gece geçirebilirsiniz.


Şark Sofrası

Ataköy Beşinci kısımda 1991 yılından bu yana eşsiz damak zevkini, güler yüzlü hizmet anlayışı ile buluşturan Şark Sofrası, zengin menüsü ve limitsiz içki seçenekleriyle Bakırköy’de en fazla tanınan mekanlardan biridir. Özellikle türkü severlerin buluştuğu mekanda haftanın belli günlerinde canlı müzik de yapılır. Şark Sofrası; kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz farklı bir atmosferde hizmet veriyor. Yaz aylarında ise yeşillikler içindeki bahçesinde su sesleri eşliğinde sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğiniz Şark Sofrası, dört mevsim hizmet vermeye devam ediyor.


Lost Restaurant & Cafe Bar

Lost Cafe Bar, giriş dahil toplam üç kattan oluşur. Bakırköy’ün en çok tercih edilen mekanlarından biri olan Lost Restaurant Cafe Bar, betonarme binalar arasına sıkışan İstanbululara, doğanın sakinliğini sunuyor. Mekanda  düzenlenen ekstra bahçelerde, damak tadınıza uygun usta ahçıların hazırladığı lezzetli yemekleri ile her cuma ve cumartesi günleri canlı müzik eşliğinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bakırköy’ün elit mekanlarından biri olan mekanda, günün stresinden ve gündelik yaşamın sıkıntılarından uzaklaşarak kendinize küçük bir armağan verebilirsiniz.


Anadolum Türkü Evi

Türkü severlerin buluşma noktası olan ve Bakırköy’de oldukça meşhur olan Anadolum Türkü Evi; serviste kaliteyi, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet politikası ile müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı hedefleyen mekanda haftanın belli günlerinde canlı müzik de vardır. 20 yıldır kaliteden ödün vermeden hizemt veren Anadolum Türkü Evi, siz türkü severleri bekliyor.


Anchor Bar ve Lounge

Holiday Inn Otel içinde her gün 17:30 ila 02:30 saatleri arasında hizmet veren Bakırköy’de gece hayatı denilince ilk akla gelen Anchor Bar, ‘snack menüsü’ ile de göz dolduruyor. Anchor, içki ve sohbet ikilisi için ideal mekanlar arasında yer alıyor.


Sallash Karaoke Bar

Ataköy marinada bulunan, eğlenmek isteyenlerin buluştuğu hoş ve şık bir mekan olarak ilçede öne çıkıyor. Karaoke mekanı olması nedeniyle müziğe sizin de dahil olduğunuz mekanda arkadaşlarınızla son derece eğleneceğinizi garantiliyoruz. Old school tabir edilen bir konsepte sahip olan mekan, alışılmışın dışında bir tasarıma sahip. Alkol barında istediğiniz çeşidi kolaylıkla bulabileceğiniz birbirinden lezzetli menüleri, uygun fiyatları nedeniyle de tercih edilen Sallah Karaoke Bar, yemek menüsü ile göz dolduruyor. Mekanda ayrıca rahat koltuklar müşterilerine konfor sunarken mekanın kendine  ait otoparkı da büyük kolaylık sağlıyor.


Happy Moon’s Ataköy Marina

Her türlü damak zevkini düşünerek hazırlanan menüleri ile taktir toplayan Happy Moon’s Ataköy Marina, profesyonel ekibi ile müşteri taleplerini önceliyor. Happy Moon’s Ataköy Marina; İtalyan, Meksika ve Texas mutfağının en güzel örneklerini, tarifleri sadece aşçılarında gizli sosları ile hazırlayarak, lezzette sınır tanımıyor. Ferah ve nezih bir atmosfer içinde vakit geçirmek ve farklı tatlar deneyimlemek isteyenler Happy Moon’s Ataköy Marina’da buluşuyor, siz de yerinizi ayırtın!


Gültekin Balık

Gültekin Duran’ın 2009 yılında kendi adı ile hayata geçirdiği Gültekin Balık, Bakırköy’de kendi konseptinde tercih edilen mekanlardan. Seçkin mutfak ve salon personeliyle misafirlerini ağırlamaya devam eden Gültekin Balık, zengin deniz ürünleri menüsü ile farklı bir gece yaşamak isteyenlerin uğrak noktalarından biri konumundadır. Fasıl ve rakının yanında hoş sohbetle sonlandırabileceğiniz gecede, çok fazla para da harcamak zorunda kalmayacaksınız.


Meftun Küfelik Meyhane Ocakbaşı

Bakırköy’de Basınköy Mahallesi’nde bulunan Meftun Küfelik Meyhane Ocakbaşı, Türkiye’de çok yaygın olan ve hemen hemen her kesimden insanın sevdiği bir kültür olan ‘ocakbaşı’ kültürünü layıkıyla yaşatan mekanlardan biri olan Meftun Küfelik, yerli ve yabancı turistlerin severek gittikleri mekanların başında geliyor. Uzun yıllardır aynı adreste hizmet veren Meftun Küfelik, Bakırköy’de  ocakbaşı kültürünü meyhane kültürü ile başarıyla buluşturan nadide mekanlardan. Her bütçeye uygun menüsü ve yerli içki çeşitleriyle Bakırköy’de keyifli gece mekandır.