Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir mesaj yayınladı.

Cuhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla şehitlerle, gaziler için açıklamada bulundu. Ersoy, imkansızlıklara rağmen birlik ve beraberliğin, istiklal aşnını ve istikbale olan inancın her koşulda öden verilmeyen milli ruh ve karakterin vücut bulduğu bir simgesi olduğunu söyledi.

-Bakan Ersoy, mesajında şunları kaydetti:

“Tüm bu haslet ve değerler, yüce Türk milleti tarafından 100 yıldır kutlu bir emanet olarak muhafaza edilmiş, yeni nesillerin omuzlarında daima yükseltilmiş ve yüceltilmiş, coşkusundan ve saflığından bir zerre kaybetmeksizin nice asırları aşmak üzere gelecek kuşaklara teslim edilmiştir ve edilmeye devam edecektir. Daima rahmetle, saygı ve minnetle andığımız aziz hatıranız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rehberimiz olacaktır. Bir asır önce varlığını ve vazgeçilmezliğini bütün dünyaya ilan eden milli irade, bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, tam bağımsız, lider ve güçlü Türkiye hedefine doğru sürdürdüğümüz kararlı yürüyüşümüzün de asli unsurudur. Türkiye, günümüzde yaşanan küresel krizleri yönetme becerisi ve bu koşullara karşı gösterdiği yüksek dirençle, tüm alanlarda gerçekleştirdiği büyük değişimi ve ulaştığı gelişmişlik seviyesini açıkça göstermektedir. Bu gurur, 100 yıl önce olduğu gibi bugün de iradesiyle bu imkanı var eden aziz milletimizindir. “

Mehmet Nuri Ersoy meclisinin açılışının 100. yıl dönümüne yönelik olarak bunun tarifsiz bir gurur ve heyecanıyla geleceğin teminatı olduğunu ve en değerli varlığı olan çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.