Azerbaycan hükümeti, Devlet Turizm Kurulu, Azerbaycan Cumhuriyeti Gıda Güvenliği Kurumu, Sağlık Hizmetleri ve Hijyen Yöntemleri ve Normlarıyla birlikte işbirliği yaparak yenilikçi programını hazırlayarak tanıttı.

Azerbaycan turizm sektörünü güçlendirmek için yenilikçi sağlık ve güvenlik kampanyası hazırladı. Azerbaycan’da coronavirüs önlemleri kapsamında anlamı lekesizlik olan SAHMAN adı altında sağlık güvenlik ve hijyen standartlarını düzenledi. Kampanya yaz aylarında uygulanmaya başlayacak.

Kampanya UNWTO tarafından destekleniyor. Bu arada ATB, standartların denetlenmesi ve begelenmesi için uluslararası firma olan PwC’yle görüşmelere devam ediyor. Program, konaklama, içecek ve gıda, ulaşım üzerine odaklanıyor.

Mevcut küresel pandeminin, sektör standartlarını yeniden değerlendirme ve iyileştirme ihtiyacını ortaya koyduğunu belirten Azerbaycan Turizm Kurulu CEO’su Florian Sengstschmid, “SAHMAN programı, Azerbaycan’daki tüm paydaşlara işlerinde kamu sağlığını koruyacak ve sektörün yeniden büyümesini destekleyecek daha iyi uygulamalar gerçekleştirmeleri yönünde çağrıda bulunmaktadır. Davranıştaki bu uzun vadeli değişim ile daha yüksek seviyedeki bu standartların mevcut krizin ötesinde de sürdürülmesini hedefliyoruz. ATB ve STA, kampanyayı başlatabilmek için Azerbaycan Otel Birliği (AHA), Azerbaycan Cumhuriyeti Gıda Güvenliği Kurumu (AQTA), bölge belediyeleri ve DMO’larla ortaklık yapmıştır ve ülke çapında üstün kalitede standartlar sağlamak amacıyla diğer devlet sektörlerini de sürece dahil etmeyi planlamaktadır. Program, turizm değer zincirinin üç kilit unsuru olan konaklama, gıda ve içecek ve turistik ulaşım sağlayıcılarına odaklanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Zorunlu önlemler arasında güvenli mesafe, karantina alanları, temizleme yöntemi, dezenfeksiyon, karantina alanları gibi sektöre özgü kontol listeleri düzenlenecek.