Türkiye’nin kendine özgü tarihi yapısıyla dikkat çeken Balıkesir’in önemli tatil ilçelerinden biri olan Ayvalık koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesinin ardından sezona hazırlanıyor.

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüsün olmadığı turizm alanları için uluslararası sertifikasyon sistemini hayata geçiriceklerini açıkladığı günün ardından Avyalık’tada bu yönde çalışmalar başladı. Ayvalık, iç turizmin en çok tercih edilen destinasyonlardan biri… Sertifikasyon uygulaması doğrultusunda hazırlıklar virüs salgını göz önünde bulundurularak devam ediyor.

Konuyla ilgili konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Gerek Ayvalık, gerekse de tüm ülkemiz için tek beklentimiz de şu an için bu krizin sona ermesidir. Çünkü bu pandemi, dünyada olduğu gibi ülkemizin de ekonomisine çok ciddi zarar verdi. Birçok iş yerleri kapandı. Çok ciddi bir ekonomik sıkıntıya doğru gidiyoruz. Bu durum dünya genelinde de aynı. Biz bu korona virüs krizinin bir an önce sona ermesinin beklentisi içindeyiz. Yaklaşan yaz mevsimi öncesinde Ayvalık genelindeki turistik tesislerin sezon hazırlıklarına başlandı. Korona virüs krizinin sona ermesinin ardından gezme arzusu ve evlerinden çıkıp dolaşma isteklerinin olacağına inanıyorum. Özellikle de tatillerini yurt dışında geçirmeyi yeğleyen vatandaşlarımızın bu yıl iç turizme yöneleceklerini düşünüyorum. Ben Ayvalık’ın bu anlamda çok ciddi avantajlarının olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bakıldığında Ayvalık’ın en önemli avantajı, merkezlere yakınlığıdır. Mesela İstanbul’a olan mesafesi yaklaşık 3 buçuk saattir. Bu süreçte, İstanbul’dan yola çıkan bir tatilci, Ayvalık’a ulaşabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Ayvalık plajlarında da sosyal mesafe göz önünde bulundurulacak. Şezlonglar arası mesafe oluşturulacak. Ayvalık’taki plajların 14 kilometre uzunluğa sahip olması sosyal mesafe konusunda avantaj sağlıyor. Coronavirüs salgını nedeniyle büyükşehirlere ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlar kapatılmıştı. Dün yapılan toplantı sonucunda İstanbul dışında diğer şehirlere giriş ve çıkışlar açıldı. Bunlardan biri olan Antalya’ya da giriş ve çıkışlar açılarak turizm sezonuna başlanacak. Türkiye’de vakaların en çok görüldüğü iller ise İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Zonguldak oldu.