Balıkesir Ayvalık Gezi Rehberi
Balıkesir Ayvalık Gezi Rehberi

Enfes yemekleri, huzur dolu atmosferi ile Ege sahillerinin en güzel yerlerinden biri olan Ayvalık; şirin ve huzur dolu tatil beldelerimizdendir. Ayvalık, size Ege kıyılarında Akdeniz kasabası havası yaşatacak nadide turizm lokasyonlarımızdan olan Ayvalık, sahip olduğu kültür zenginliğinin yanı sıra doğanın bütün güzellikleriyle bezenmiştir. Doğayla tarihin iç içe geçtiği eşsiz güzellikteki Ayvalık, sanat alanında da zengin bir içeriğe sahiptir. Ayvalık’ta, dini ve sivil mimarlığın en karakteristik örneklerini görebileceğiniz beldede Akdeniz kent mimarisinin oluşturduğu mimari örnekler ve bu yapıların oturduğu denize dik inen taş sokaklar görenleri kendisine hayran bırakıyor.


Kumsalları, güneşi, tarihi dokusu, zeytini ve zeytinyağı ile Ege’nin incisi Ayvalık, Balıkesir‘de. Gerek mimarisinde gerekse insanlarında Rumlarla iç içe yaşandığı yılların kalıntılarını görebilirsiniz. Sadece denize girilebilecek bir tatil beldesi olmayan Ayvalık; deniz, tarih ve doğanın iç içe geçtiği Türkiye’nin ender tatil bölgelerindendir. Her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Ayavalık’ta gezilecek birçok yer bulunur. Yorulduğunuzda ve acıktığınızda lezzetli ve damak tadınıza uygun yemekleri ile de gönlünüzde yer edinecek. Huzur ve mutluluk ile dolu tatil beldelerimizden olan Ayvalık havası ile Ege’nin en çok tercih edilen bölgelerinden biridir. Geçmiş tarihte Kydonia ismi ile bilinen ve oldukça zengin bir kültürel birikime sahip olan Ayvalık’ın, M.Ö. 330’lü yıllara kadar uzanan geçmişi vardır. Bizans ve Roma uygarlıklarının yıkılmasından sonra 15. yüzyıl ortalarında Osmanlı İmparatorluğu altına giren Ayvalık, bu tarz kültür çeşitliliğinin yanı sıra doğanın sunduğu güzellikleri ile benzersiz ilçelerimizdendir.


Balıkesir Ayvalık Turistik Rehber – Balıkesir Ayvalık Gezilecek Yerler – Balıkesir Ayvalık Yapılacak Şeyler

Balıkesir Ayvalık Gezilecek Yerler
Balıkesir Ayvalık Gezilecek Yerler

Kültürler beşiği olan Ayvalık’ta gezilecek birçok yer bulunuyor

Zeytinin hayat verdiği yer Ayvalık, Kuzey Ege’nin en sevilen noktasıdır. Türkiye’de tescilli en fazla tarihi evin olduğu Ayvalık, nostaljik sokakları ile kendine has dokusu ile büyüleyici niteliktedir. Sahip olduğu bu değerli evlerin kıymeti yeni yeni anlaşılan ve koruma altına alınan Ayvalık’ta, asırlık zeytinyağı ile sabun fabrikaları ve zeytinciliğe dayalı endüstriyel peyzajıyla da UNESCO Dünya Mirası listesine girmeye hazırlanıyor. Bir zamanların efsanevi yazlıkçı yeri Ayvalık, sakin hayat istemiyle büyük şehirlerden kaçanların keşfettiği bir yer olarak gündeme geldi. Taş evlerin restore edilmesi ile sokakları daha da güzelleşen Ayvalık; butik restoranları, yeni nesil cafeleri, sanat galerileri, antikacıları ve seramik atölyeleriyle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ege kıyılarında sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil planlıyorsanız Ayvalık tam size göre. Yüz elliden fazla mezeyi içeren lezzetli menüleri, Ege Denizi’nde bulunan 22 yemyeşil adası, pırıl pırıl mavi bayraklı koyları ve meşhur Cunda Adası sevdiklerinizle huzurlu ve mutlu tatilin adresi olacaktır.


Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Uzun yıllar Rumların yaşadığı Ayvalık, ilçe merkezi ve çoğu Cunda Adası’nda olmak üzere birçok tarihi kiliseye ev sahipliği yapar. Ayvalık merkezde bulunan Taksiyarhis Kilisesi, Ayvalık’ta gezilecek yerler listenizde ilk sırada yer almalı. Ayvalık sahilden beş dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz Taksiyarhis Kilisesi, Rumlar tarafından yapılan çok sayıdaki tarihi kiliseden en ünlü olanıdır. 1844 yılında Başmelek Cebrail’in adına yapılan kilise, 2013’te restore edilerek anıt müze statüsünde ziyarete açılmıştır. Oldukça sade dış görünüşüne karşılık içinde ise Hz. İsa’nın yaşam hikayesinin anlatıldığı mermer ikonlar vardır. Kiliseyi pazartesi günleri hariç her gün 09.00 ila 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.


Ayvalık Evleri

Türkiye’nin en zengin sivil mimari eserlerine sahip olan Ayvalık, özgün yapısını büyük oranda korunmuş ve kayıt altına alınmış 363 yapıya ev sahipliği yapar. Ayvalık sokaklarında çıkacağınız keyifli yolculukta Ayvalık’a özgü sarımsak taşından inşa edilen evleri görebilirsiniz. Ayvalık Evleri her biri 18. ve 19. yüzyıl Türk ve Rum toplum yaşantısını gözler önüne seren muhteşem mimari eserlerdir. Bu evler; iki veya üç katlı, altı veya sekiz odalı, cumbalı, her odasında bolca pencere bulunan yapılardır.


Arnavut kaldırımlı daracık sokakları ve gizemli havası ile Macaron Mahallesi Ayvalık’ın kültürel dokusunu hissetmek isteyenlerin gezmesi gereken yerlerin başında geliyor. Pencerelerinde sarkan sardunyaları, kapı tokmakları, pencereleri, tahta ve taş işçiliği ile kendine hayran bırakan bu yapılar halklar arasında kurulan ve yıllara dayanan kardeşliğinde somut delili gibidir.


Saatli Camii

Ayvalık merkezde Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunan Saatli Cami, 1870’de Rumlar tarafından kilise olarak yapılmıştır. 1928’de camiye dönüştürülen yapı, Agios Yannis Kilisesi olarak da bilinir. Eğimli ve düz zeminlerin birleştiği alan üzerine inşa edilen yapının, 1944 yılında yaşanan depremde çan kulesi yıkıldı. Kuzey ve güney, doğu ve batı cephelerinde bulunan saatlerden dolayı Saatli Cami olarak adlandırılan yapı, Taksiyaris Kilisesi’ne yürüyerek sadece dört dakikada ulaşabileceğiniz bir konumda yer alır.


Çınarlı Camii

Yine eski bir Yunan kilisesi iken camiye dönüştürülen Çınarlı Cami’nin eski adı Ayios Yorgi Kilisesi’dir. Sultan Abdülhamid tarafından 19. yüzyılın ikinci yarısında Ayvalık’ta yaşayan Müslümanlar için yaptırılan Hamidiye Cami’de yine aynı kategoride değerlendirilebilir. Ayrıca Hayrettin Paşa Cami de Ayrıca, 1850 yılında inşa edilen Kato Panayia Kilisesi de Ayvalık’ta yapılan ilk kiliselerden biri olma özelliği taşır. Fakat kilise daha sonra dönüştürülerek, Hayrettin Paşa Cami adını almıştır.


Cunda Adası

Cunda Adası’nı bilmeyen ve duymayan yoktur. Türkiye’nin Ege Denizi’nde bulunan dördüncü büyük adası olan Cunda Adası, Ayvalık koyunda bulunur. Ayvalık Adaları olarak adlandırılan 22 adadan biri olan Cunda Adası’na Ayvalık iskeleden her saat başı motor seferleri düzenleniyor. Araçla da gidilebilen Cunda Adası, Ayvalık’ın tam karşısında yer alır ve ana karaya bir köprüyle bağlıdır. Aracınızı otoparka bırakıp adayı yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Güzel bir sahili ve hemen yanı başında yükselen bir yamaçta görebileceğiniz eski Rum evleri, begonvillerin süslediği dar sokakları, tarihi yapılarıyla huzur dolu bir görüntü sergiler.


Yunan ve Rum mutfağının etkili olduğu beldede farklı tatlara hazır mısınız?


Papalina

İsmi Rumlardan alan ve sadece Ayvalık bölgesinde bulunan bir balık türü olan papalina, hamsi ve sardalya yavrusuna benzer. Kafası ve kılçığıyla bütün yenilebilen papalina yemek için en uygun mevsim Ağustos ayıdır.


Sakızlı Dondurma

En yakın komşusu Midilli Adası’ndan ithal ettiğimiz bir lezzet olan sakızlı dondurma, sakız ağacının özünden gelen mastika ile imal edilir. Ayvalık’ın Cunda Adası gezinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri olan sakızlı dondurmayı lezzetli ve ferah bir aroması ile damaklarınızda unutulmayacak bir tat bırakacak.


Girit Mezeleri

Mübadale zamanında Girit’ten Ayvalık ve çevresine yerleşen mübadiller, beraberlerinde Girit’in hem sağlıklı, hem de lezzetli mutfak kültürünü de getirdi. Giritlilerin Türk mutfağına armağan ettiği; turp otu, radika, rezene, hardal otu, deniz börülcesi, kabak çiçeği, ısırgan, kazayağı, cibez otu özellikle Cunda Adası’nda hizmet veren restoranların menüsünde sıklıkla görebileceğiz lezzetlerdir. Yabani otlu yemekler, zeytinyağlı mezeler ve deniz mahsullü ara sıcaklar Girit mutfağının en çok tercih edilen yemekleridir.


Girit Leblebisi

Girit leblebisini normal leblebiden ayıran şey odun ateşinde kumda kavrulmasıdır. Normal leblebiye oranla daha sert olan Girit leblebisi, Ayvalık bölgesinde oldukça tanınan bir lezzettir.


Lor Tatlısı

Lor tatlısı peynirin tatlıya dönüştürüldüğünde nasıl bir lezzetin ortaya çıkacağının kanıtı niteliğindedir. Lor, un, kabartma tozu, zeytinyağı ve vanilyayı karıştırıp top şekline getirip fırında pişirilmesi ile yapılan tatlının üzerine şerbet gezdirilir ve dondurmayla servis edilir.


Lokma

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yapılan lokma Ayvalık’ta sıkça karşılaşabileceğiniz tatlıdır. Hamurun kızgın yağda kızartılıp şerbetlendiği lokma tatlısını bir de Ayvalık’ta deneyin.


Koruk Suyu

Bölgede henüz olgunlaşmamış yani henüz tatlılaşmamış üzüme koruk deniliyor. Koruk dönemi üzümün daha şekerlenmeye başlamadığı haziran ve temmuz ayında meydana gelir. Koruğun sıkılmasıyla elde edilen koruk suyu, sadece Ayvalık’ta değil diğer Ege köylerinde de rastlayabilirsiniz. Oldukça faydalı ve serinletici bir içecek olan koruk suyu; başta sindirim sistemi olmak üzere bağışıklığı güçlendiren özelliğe sahiptir. Yanı sıra cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenen koruk suyu, şekersiz şekilde yemeklerde limon, sirke veya nar ekşisi gibi kullanılıyor.

Balıkesir Ayvalık Gece Hayatı
Balıkesir Ayvalık Gece Hayatı

Ayvalık’ta farklı konseptte hizmet veren birçok mekan misafirlerini bekliyor


Cunda, Sarımsaklı ve Ayvalık’ta yoğunlaşan gece hayatında tercih edebileceğiniz altı farklı konsepti ve seçeneği sizler için araştırdık. Türkiye’nin diğer turizm beldelerine göre farklılık gösteren Ayvalık, kendine özgü gece hayatıyla da birçok seçenek sunuyor. Tavernadan, jaz müzik severlere yönelik mekanlardan fasıl müzik yapan restoranlardan rock müzik publarına kadar geniş bir müzik yelpazesinde faaliyet gösteren Ayvalık gece mekanları, tatilinize renk katacak.


Taverna

Yunan müzikleri eşliğinde rakı balık Ayvalık keyfi yapabileceğiniz mekanlar, genellikle Cunda Adası’nda yoğunlaşmıştır. Sevdiklerinizle sirtaki eşliğinde dans edebileceğiniz taverna mekanlarında açık havada keyifli bir yaz akşamı geçirebilirsiniz.


Rum Meyhanesi

Feleğin çemberinden geçmiş insanların tercihi olan Rum meyhaneleri, derin sohbetlerin yapıldığı mekanlardır. Sohbetin ve eğlencenin dibine vuracağınız bu meyhaneler Ayvalık ve Cunda’nın ara sokaklarında misafirlerini bekliyor.


Fasıl Evi

Türk sanat müziğinin eşsiz eserleriyle hüzünden sevince doğru bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Fasıl evleri, Cunda’nın sokaklarında geçmişin tınısını yakalayabilir ve eski günleri yad edebilirsiniz.


Rock Bar

Ayvalık’ta özellikle Muhabbet Sokak’ta bulunan rock barlar gençlerin uğrak noktaları arasında yer alır. Ayrıca Türkiye’nin ünlü müzik grupları ve şarkıcılarını ağırlayan Muhabbet Sokak’ta bulunan mekanlarda hem müzik dinleyebilir hem de sabahın ilk ışıklarına kadar sürecek olan eğlencenin tadına varabilirsiniz.


Gece Kulüpleri

Geçmişte en çok tercih edilen gece mekanları popülaritesini hala koruyor. Birçok insanın beğenisini kazanan şarkıları dinleyebileceğiniz bu nostaljik mekanlar; Ayvalık, Sarımsaklı ve Cunda’da toplanmıştır.