Mersin Aydıncık Gezi Rehberi
Mersin Aydıncık Gezi Rehberi

Aydıncık Gezi Rehberi

Aydıncık, Mersin‘in batısında, Akdeniz kıyısında yer alır. Nefes kesen sahil şeridi, zengin kültürel tarihi mirası, mağaraları, doğal güzellikleri ve eşsiz yemek kültürü ile bölgenin saklı cennetlerinden biri olan Aydıncık,  Toros Dağları’nın Akdeniz’e paralel uzanan bir kolunun eteklerinde kuruludur. 38 kilometrelik girintili çıkıntılı bir kıyı şeridine sahip olan belde, 80’li yıllara kadar kendi halinde bir kasaba konumundaydı. Ancak belde, 80’lerden sonra hızla gelişim gösterdi ve özellikle yurtiçi turizmde Mersin özgülünde bir markaya dönüştü.


Aydıncık’ın tarihi kaynaklarda geçen en eski ismi Kelenderis olarak bilinmektedir. Aydıncık, denizcilik ve ticarette çok ileri olan Fenikelilerden Sandakos tarafından liman kenti olarak kurulmuştur. Burası tarih boyunca Hititler, Asurlular, Sisamlılar, Mısırlılar, Romalılar, Emeviler, Bizanslılar, Ermeniler ve Osmanlılara ev sahipliği yaptı. En parlak yıllarını Roma egemenliği döneminde yaşayan Aydıncık, Roma’nın vazgeçilmez ticaret şehirlerinden biri konumundaydı. 1461’de Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde Osmanlı topraklarına katılan Aydıncık, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar ağırlıklı olarak Kıbrıs ve Alanya çevresinden gelen Rum nüfusa sahipti. Mersin’e bağlı bir ilçe merkezi olan Aydıncık’ta ilk belediye 1972 yılında İskele adıyla kurulmuştur. 1984 yılında ilçe olan İskele, ilçe statüsünü almasıyla birlikte Aydıncık ismine kavuştu. Yüzölçümü 410 kilometrekare olan Aydıncık, son dönemlerde daha ekonomik ve sakin bir tatil arayışında olan tatil severlerin ilk adresidir.


Aydıncık’a nasıl gidilir?

Aydıncık; Akdeniz Bölgesi’nin Adana Bölümü’nde, Mersin’in Silifke ilçesiyle Anamur ilçesi arasındaki kentin batısındadır. Aydıncık kuzeyinde Gülnar, doğusunda Silifke, batısında Anamur, güneyinde ise Akdeniz ile komşudur.


Aydıncık’a en yakın havalimanı ilçenin batısındaki Alanya Gazipaşa Havalimanı’dır. Antalya sınırlarında yer alan Alanya Gazipaşa Havalimanı, Aydıncık’a 133 kilometre mesafededir. Gazipaşa Havalimanı’na Türkiye’nin farklı şehirlerinden direkt uçak seferleri yapılır. Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Aydıncık’a, Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan buraya direkt toplu taşım aracı yoktur. Havalimanından taksi, araç kiralama ya da özel transfer aracı hizmeti alarak Aydıncık’a en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan seferleri bulunan HAVAŞ servisleri veya belediye otobüsü ile Alanya otogarına ulaştıktan sonra Silifke yönüne giden dolmuşlarla Aydıncık’ta gidebilirsiniz.


Aydıncık’a kara yoluyla ulaşım ise, Silifke-Anamur karayolu üzerinden sağlanır. Akdeniz kıyısında yer alan Aydıncık’ın, coğrafi olarak hayli zor bir bölgede yer aldığını belirtmek gerekir. İlçeye şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferleri bulunmamaktadır. Anamur ve Silifke’ye bilet alarak Aydıncık’a bu ilçeler üzerinden dolmuşla ulaşabilirsiniz. Aydıncık’a özel aracınızla; Aydıncık; Mersin’e 173 km, Antalya’ya 325 km, İzmir’e 766 km, İstanbul’a 968 km, Ankara’ya ise 521 km mesafededir. Batıdan özel araçla Aydıncık’a ulaşım için Alanya yolu takip edebilirsiniz. Kuzeyden gelecekseniz Konya, Karaman, Mut güzergahını kullanmanız gerekmektedir.


Aydıncık Gezilecek Yerler
Aydıncık Gezilecek Yerler

Aydıncık’ta görmeniz gereken yerler

Mersin’in bakir doğası ile bilinen ilçesi Aydıncık‘ta Türkiye’nin en güzel mağaralarından Gilindire (Aynalıgöl) Mağarası, Kelenderis Antik Kenti, Susanlık Kalesi ve ilçe merkezindeki balıkçı barınağı mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.


Dört Ayak Anıt Mezarı

Aydıncık ilçe merkezinde yer almaktadır. İlçenin en dikkat çeken antik yapısıdır. Büyük kesme kireç taşlarından harç kullanılmadan yapılan bu anıt mezar 8 metre yükseklikte, piramidal çatılı bir yapıdır. M.S. 3. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze oldukça sağlam bir görünüme sahiptir.


Kelenderis Antik Kenti

Aydıncık ilçesinde bulunan Kelenderis Antik Kenti’nin, kim tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat burada yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen kalıntılardan kentin M.Ö. 8. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan antik kent önemini uzun süre korumuştur. Bu antik kentten günümüze liman girişinden hamam, tiyatro ve nekropol alanı ulaşmak mümkündür.


Susanlık Kalesi

Aydıncık ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta Denizciler mahallesindedir. Kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kale; Geç Hitit, Roma ve Bizans döneminde kullanılmıştır. Kalede özellikle Roma Dönemine ait yapı kalıntıları bulunur. Kaleden günümüze kale surları, gözetleme kulesi, şapel kalıntısı ve iki yapının kalıntıları ulaşmıştır.


Gilindere (Aynalıgöl) Mağarası

İlçe merkezinin doğusunda Gemi Durağı mevkiinde yer almaktadır. Buraya deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Limandan balıkçı tekneleri ile yaklaşık bir saatlik yolculuk sonucunda buraya ulaşılmaktadır. Gilindere Mağarası 550 metre uzunluğa, 100 metre genişliğe ve 19 metre yüksekliğe sahiptir.  Çok sayıda salon ve odlara ayrılan mağara dev boyutlu damlataşları ile dikkat çekmektedir. Mağaranın sonunda çevresinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu büyük bir göl yer almaktadır. Doğal güzelliğe sahip Gilindere Mağarası görülmesi gereken turistlik yerlerdendir.


Büyükalan Plajı

Doğal güzelliğe ve Akdeniz’in masmavi sularına sahip Aydıncık ilçe merkezinde yedi adet plaj bulunmaktadır. Akdeniz sahilinin en temiz denizi ve kumsalına sahip Aydıncık ilçesinin en dikkat çeken plajı Büyükalan Plajıdır. İlçe merkezine bağlı Yenikaş Köyünde Soğuksu denilen derenin denize döküldüğü yerde bulunan Büyükalan Plajı soğuk deniz suyu ile dikkat çekmektedir.


Aydıncık’ta nerede ne yenir?

Biyer Kafe Dükkan

Aydıncık’ta lezzetli yemekler yemek istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederiz. Mutfakta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda gastronomi eğitimi alan öğrenciler çalışıyor. Haliyle ortaya birbirinde farklı ve lezzetli yemekler ortaya çıkıyor. Yemek çeşitleri her gün değişiyor. Ancak ev yemeklerinin ağırlıkta olduğunu söylemeliyiz. Bir gün Kayseri yağlaması yerken ertesi gün Ege Mutfağından otların ağırlıklı olduğu yemekler yiyebiliyorsunuz. Sıcak bir atmosfer, huzur veren bir ortam ve lezzetli yemekler için kesinlikle denenmesi gereken yerlerden.


Barba Hristo

Tatlıları muhteşem olan Barba Hristo, Aydıncık gezinizde mutlaka görmeniz gereken mekanlar arasındadır. Dondurma, damla sakızlı ve çikolatalı muhallebiyi denemenizi tavsiye ederiz. Mekanda karşılama ve servis gayet nazik, uğranızı öneririz.


Mustafa’nın Kayfesi

Sadece bahçesindeki ağaçların altında oturmak için bile gidilir. Huzur veren bir ortamı var. Kahvaltısı hem zengin hem de gerçekten lezzetli. Yazın limonatasını şiddetle tavsiye ederiz. Arada şiir dinletisi gibi kültürel etkinlikler de düzenleniyor. Kafenin içi de adına yakışır tarzda tasarlanmıştır. Kendinizi tarihi bir köy kahvesinde hissediyorsunuz. Kısacası Aydıncık geziniz sırasında uğramalısınız.


Aydıncık’ta doğa sporları

Aydıncık’ta bazı doğa sporlarını yapabilirsiniz. Bunların başında bölgeyi yürüyerek gezmek iyi bir tercih olabilir. Ayrıca ilçe merkezinde bisiklet kiralayarak, pedal çevirebilirsiniz. Öte yandan buranın zengin sualtı dünyasını keşfetmek için dalış da yapabilirsiniz. Deniz kampı yapacaklar için ideal bir yer olan tabiat park içerisinde çadır kurabilir ve kamp yapabilirsiniz. İncekum plajında denize girebilirsiniz.

Aydıncık gece hayatı
Aydıncık gece hayatı

Aydıncık’ta gece hayatı

Imroz Poseidon

Sadece gün batımını izlemek için bile gidilmesi gereken mekanların başında gelir. Mutlaka güneş batmadan önce masaya oturulmalı ve içkinizi yudumlamalısınız. Servis çok iyi ve çalışanlar güler yüzlü ve yardımcı. Bilmediğiniz mezeler hakkında sorular sorun, belki de aklınızda olmayan bir mezeyi tatmak isteyebilirsiniz. Mezeler ve balık oldukça iyi. Fiyatlar ortalamanın üzerinde ama kesinlikle buna değer.


Nostos Cafe

1860 yılından beri faaliyette olan ve bulunduğu alana ve müşterilerine bu köklü tarihini hissettiren Nostos Cafe, dekoru ve samimi çalışanları ile ilgi çekiyor. Gerçek bir Rum kahvesi konumunda olan mekanda Dibek kahvesi ve damla sakızlı muhallebiyi mutlaka denemelisiniz. Fiyatların oldukça uygun olduğunu söylemeliyiz. Tatlıları bir harika! Özellikle krem karameli denemelisiniz.