Rize’nin en güzel yaylalarından biri olan Çamlıhemşin’de yer alan Ayder Yaylası’nda turizm sezonu açıldı. Coronavirus tedbirleri kapsamında kapalı olan turizm tesisleri yeniden açıldı. Yaylada normalleşme kapsamında sezonun ilk gününü tulum eşliğinde açtı.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle alınan önlemler nedeniyle kapalı olan otel, restoran ve pansiyonlar uzun sürenin ardından yeniden açıldı. Normalleşme sürecinde açılan tesisler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına göre dizayn edildi. Yaylada ilk gün tulum eşliğinde, geleneksel çalgılar çalanlar sezonu açmış oldu.

Turizm işletmeciliği yapan Münire Özkan, sezonu normalleşme ile birlikte açtıklarını belirterek, “Biz de yavaş yavaş işletmelerimizi açıyoruz. Ayder’de devam eden bir yol çalışması var. Bu yol çalışmasının bitmesi ile beraber burası eski hareketli günlerine geri dönecek. Biz esnaf olarak her türlü hazırlıklarımızı yaptık. Yaylamızın temiz havasından, manzarasından faydalanmak isteyen misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayız” dedi.

Yayla turizmindende büyük gelir elde eden Karadeniz bölgesinde sezon açıldı Özellikle doğa severlerin ilgi gösterdiği, tercih ettiği Ayder Yaylası misafirlerini bekliyor.

Sevilay Aydın ise “Normalleşme süreci ile beraber bizden istenen kuralları yerine getirdik, gerekli hazırlıklarımızı yaptık, misafirlerimizin gelmesini bekliyoruz. Biz tabi ki bu süreçte gerekli kuralları harfiyen yerine getireceğiz, gelen misafirlerimizin de aynı duyarlılıkla hareket etmesini bekliyoruz. Çamlıhemşin’de bu süreçte hiçbir virüs vakasının görülmemesi tabi bizler için de olumlu bir durum. Misafirlerimiz gönül rahatlığı ile Ayder Yaylası’na gelebilirler, yaylamızın muhteşem manzarası ve temiz havasından istifade edebilirler” diye konuştu.

Coronavirus nedeniyle dünyada büyük kriz yaşayan turizm sektörü yeni normalleşme sürecinde yeniden açılarak canlanmayı bekliyor.  Ayder Yaylası’da turizm sezonunu tulum eşliğinde açtı.

Safiye Subay da “Yeni dönemle ilgili olarak konulan kurallar çerçevesinde buradaki esnaf hazırlıklarını tamamlıyor. Çamlıhemşin’de bugüne kadar herhangi bir virüs vakası olmadı, o yüzden de burada gönül rahatlığıyla misafirlerimizi ağırlayacağız. Bu kadar muhteşem bir manzaranın, temiz havanın olduğu yerde de zaten virüs barınmaz. Bizler de gerekli hijyen kurallarına uyarak, iş yerlerimizde dezenfektelerimizi yaparak misafirlerimizi ağırlamayı sürdüreceğiz” dedi.

Covid-19 virüsü dünyanın 185 ülkesine yayılmış ve binlerce insanın ölümüne neden olmuştu. Virüs ülkemizde en çok vakalar ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü.