Koronavirüsün tüm Avrupa’ya bulaşmasının ardından 9 Avrupa ülkesine bir çok uçuş iptal olmuştu. İçlerinde akraba ziyareti, iş ve öğrenci olmalarından dolayı gittikleri Avrupa’dan dönen Türk vatandaşları bugün Türkiye’ye geri getirildiler.

Saat 14:15 sıralarında Münih’den İstanbul Havalimanı’na gelen ilk uçakla birlikte yolcular otobüslere bindirilerek karantinaya alınmaları için yurtlara gönderildi. Aynı zamanda başta Almanya olmak üzere İspanya, Avusturya, Hollanda, İsveç, Norveç, Damimarka, Fransa’dan 34 uçuşla birlikte 3614 kişi daha Türkiye’ye getirilecek. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın aldıkları karar neticesinde koronavirüs sebebiyle 9 Avrupa ülkesine uçuşlar haftasonuna kadar durdurulmuştu. Türkiye’ye dönmek için 3614 kişi başvuruda bulunmuştu. THY uçakları bugün gece yarısına kadar yolcuları Avrupa şehirlerden İstanbul’a kadar taşıdı.

İlk uçak Münih’den 14:15 sıralarında İstanbul’a geldi. Ardından iki uçak daha indi. Havaalanında uçakların ineceği özel bir yer hazırlandı. Özel bölgeye yanaşan uçaktaki yolcular ise Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak Hudut ve sağlık ekipleri karşıladı. Görev alan ekiplerin özel koruyucu kıyafetlerle duruma müdahale etti. Aynı zamanda polis ve jandarma ekipleri de geniş güvenlik önlemleri aldı. Uçaklarda bir doktor ve 3 kişilik sağlık personeli yer aldı. Uçuş boyunca yolcular sağlık taramasından geçtiler. Yolcular arasında kemptom belirtisi olanlar covid-19 sebebiyle referans hastanelere ve semptomsuz olanlar ise karantina için yurtlara taşınacak. THY’de görevli ekipler ise sağlık önlemleri kapsamında risk seviyesi bulunan her uçuşta kişisel koruyucu eldiven ve maskeyle yolculara müdahale etti.