Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyanın en fazla ziyaret edilen Avrupa’da turizm sektörü çöktü. En büyük tur operatörlerinden olan TUI Haziran ve Ağustos ayını içeren dönemde rezervasyonların geçtiğimiz yıla göre %81 düştüğünü açıkladı. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’ne göre ise dünya çapında 197 milyon turizm personelinin işsiz kalacağını belirtti.

Yeni normalleşme süreciyle birlikte kapanan sınırlar yeniden açıldı ve ülkeler turistleri ağırlamaya başladılar. Fakat dünyanın en çok ziyaret edilen kıtası olan Avrupa’da ise durumlar hiç iç açıcı değil.

Merkezi Almanya’da yer alan TUI 70 bin kişiye iş sağlarken, birçok yolcu gemisiyle, beş havalimanı ve 400 otel işleten büyük bir şirket. Yapılan açıklamaya göre yılın ilk yarısında ise 1,1 milyar Euro zarar meydana geldiği ifade edildi. Önümüzdeki kış tatili içinde yapılan rezervasyonlar geçen yıla göre %40 azaldı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından TUI gelecek yılın yaz dönemi için kapasiteyi beşte bire düşürme kararını aldı. Şirket aynı zamanda Alman Hükümeti’nden 2,9 milyar borç alırken, TUI işlerin 2022 yılında normale döneceğini belirtti. Belirsizlik yaşandığı için şirket 2020 yılıyla ilgili olarak mali bir tahminde bulunamıyor.

Avrupa’da tekrar vakaların artması nedeniyle yeniden karantina uygulamaları başlandı. En son İngiltere, karantina listesine Hollanda, Monaco ve Malta’yı ekledi. Öncesinde ise Lüksemburg, Belçika ve İspanya’yı listeye eklemişti. İngiltere listeye aldığı ülkelere 14 günlük karantina şartını uygulatıyor.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi ise dünya genelinde 197 milyon iş kaybının yaşanabileceğini belirtti.